reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wzrost płodu

Dołączył(a)
25 Październik 2019
Postów
5
Hej!
21.11 byłam na badaniach prenatalnych i wówczas maluch miał według usg (crl) 13t1d , termin porodu był wyznaczony na 27.05
W karcie ciąży mam TP na 05.06
Dzisiaj miałam kontrolę i według usg (crl) maluch ma 14t1d, a powinno być według tego badania z 21.11 15t5d.
Czy tak widoczny mały wzrost - wzrost o 1,77 cm w prawie 3 tygodnie może być spowodowane wymiotami, ostatnio bardzo mało jadłam, ze wzgledu na brak apetytu no i te solidne wymioty ? Czy powinnam się martwić ?
 
reklama
Hej!
21.11 byłam na badaniach prenatalnych i wówczas maluch miał według usg (crl) 13t1d , termin porodu był wyznaczony na 27.05
W karcie ciąży mam TP na 05.06
Dzisiaj miałam kontrolę i według usg (crl) maluch ma 14t1d, a powinno być według tego badania z 21.11 15t5d.
Czy tak widoczny mały wzrost - wzrost o 1,77 cm w prawie 3 tygodnie może być spowodowane wymiotami, ostatnio bardzo mało jadłam, ze wzgledu na brak apetytu no i te solidne wymioty ? Czy powinnam się martwić ?

Może być spowodowany złymi przepływami w łożysku np. wtedy ono nie dostatecznie odżywia dziecko, może to być hipotrofia.

Ja wymiotowałam do 20 tygodnia i prawie nic nie jadłam przez 18 tygodni, a dziecko prawidłowo rosło, bo pobiera wszystko z organizmu, z łożyska... Ono sobie poradzi, jeśli łożysko prawidłowo funkcjonuje.

Jednakże dziecko rośnie skokowo i na jednym usg może być 10 dni większe, a na drugim 5 dni młodsze. Na kolejnym za to idealnie takie jak termin porodu z miesiączki wskazuje... Możesz sprawdzić w Internecie czy wymiary dziecko odpowiadają danemu tygodniowi. Termin porodu wyznacza się z terminu ostatniej miesiączki, a ty napisałaś tylko ile wychodzi z usg, więc ciężko ocenić czy prawidłowo urosło.
Nie napisałaś ile wynosił CRL, więc nie mogę sprawdzić czy to dobry przyrost czy nie.
 
Może być spowodowany złymi przepływami w łożysku np. wtedy ono nie dostatecznie odżywia dziecko, może to być hipotrofia.

Ja wymiotowałam do 20 tygodnia i prawie nic nie jadłam przez 18 tygodni, a dziecko prawidłowo rosło, bo pobiera wszystko z organizmu, z łożyska... Ono sobie poradzi, jeśli łożysko prawidłowo funkcjonuje.

Jednakże dziecko rośnie skokowo i na jednym usg może być 10 dni większe, a na drugim 5 dni młodsze. Na kolejnym za to idealnie takie jak termin porodu z miesiączki wskazuje... Możesz sprawdzić w Internecie czy wymiary dziecko odpowiadają danemu tygodniowi. Termin porodu wyznacza się z terminu ostatniej miesiączki, a ty napisałaś tylko ile wychodzi z usg, więc ciężko ocenić czy prawidłowo urosło.
Nie napisałaś ile wynosił CRL, więc nie mogę sprawdzić czy to dobry przyrost czy nie.

Dziękuję za wiadomość.
Z terminu miesiączki to na 01.06
Jeśli o chodzi crl to 21.11 wynosiło 65,3 natomiast dzisiaj crl wyniosło 83,2.
 
Dziękuję za wiadomość.
Z terminu miesiączki to na 01.06
Jeśli o chodzi crl to 21.11 wynosiło 65,3 natomiast dzisiaj crl wyniosło 83,2.

Czyli jest ok. 5 centyla Twój maluch. Najmniej w tym tygodniu powinien mieć 82mm, więc poproś o sprawdzenie przepływów na następnym usg, jeśli dzisiaj nie miałaś ich sprawdzanych.
 
U mnie jak córeczka była między 3 a 10 centylem to rozpoznana była hipotrofia. Koniecznie poproś lekarza aby sprawdził przepływy i stopień dojrzałości łożyska. Być może jest wszystko ok i jest to błąd pomiaru, tak też często się zdarza. Mnie kiedyś się nawet zdarzyło na tym etapie ciąży co Ty jesteś, że dziecko zmalało ;) W usg nie trudno o pomyłkę i jeden pomiar odbiegający od normy nic jeszcze nie znaczy.
 
Może to być zwykły błąd pomiaru, dzieciątko się poruszyło i lekarz źle zaznaczył punkty kontrolne, dlatego nie martw się na zapas, tylko podczas następnego badania powiedz mu o swoich obawach.
 
reklama
Musi lekarz kontrolować przepływy w tętnicach macicznych, grozi to hipotrofią płodu. Powinnaś może dostać acard lub heparynę. Musisz być pod stałą kontrolą lekarza i nie wizyty co miesiąc tylko co tydzien-dwa
 
Do góry