reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

jaką pomoc pienięzna uzyskam

kiciA2016

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
27 Wrzesień 2016
Postów
36
Witaj , pracuje od jakiegos czasu i zostalo mi pol roku umowy . Wkrotce planuje zajsc w ciaze i nie wiem jak to bedzie wygladalo . Jesli urodzę po skonczonej umowie pracy to nie dostanę juz urlop macierzynski ? Jeśli nie to co mam zalatwic zebym miala jakos pomoc pieniezna dla dziecka . Prosze o porady
 
reklama
Nie no niektórzy mnie rozbrajaja kasy nie masz a dziecko chcesz?
I będziesz patrzeć czy cos Ci skapnie czy nie no kurde. ....
Musisz byc co najmniej w 3 mies ciąży przed końcem umowy żeby Ci ja przedłużyki do dnia porodu to może zacznij się teraz starać:p
I wtedy normalnie zus Ci płaci po porodzie
Chyba ze dadza Ci później umowę na stałe albo czas określony to możesz odrazu isc na l4..

Nie wiem jak z macierzyńskim jak nie dostaniesz umowy. .
Po urodzeniu dostaniesz 1000 zl co miesiąc przez rok na dziecko
Jak stracisz umowę to chyba nie będzie ci się nic należało chyba ze sa jakieś normy ze iles przepracowalas to nawet jak nie dadza umowy to dostaniesz macierzyński moze inne mamy się wypowiedzą ale przemysl to bo trochę nie teges albo na necie poczytaj ..
 
Ostatnia edycja:
No kosniakowe ale ile ono jeszcze potrwa to nie wiem. .raczej dostaniesz oni nie wliczają w to niczego tak jak 500 plus
Ale co to tysiąc złotych jest ...nic...to dobre jak ktoś pracuje. .
Nie masz kasy i dziecko chcesz? ?
A maz???
 
No dziewczyny bez przesady. To tylko jak ktoś ma mega oszczędności albo super stabilna prace to może mieć dzieci? Jasne ze dzieci kosztują ale jak pracuje to potem chce mieć macierzynski. Co z tego ze mąż zarabia? Ona tez płaci podatki a jak wiadomo ciężko z umowami na stale. Chyba lepiej ze dziewczyna o tym myśli a nie tylko ma polegać na zarobkach meza.
 
Przecież kiciA2016 nigdzie nie napisała, że nie ma kasy, nawet się nie skarży, tylko pyta co w tej sytuacji.
To chyba nie dziwne, że chce wiedzieć na czym stoi, a jak napisała kasa.zosia z umowami różnie bywa.
KiciA2016 jeśli będziesz po trzecim miesiącu przed końcem umowy pracodawca musi ją przedłużyć do dnia porodu. I te miesiące z tego co kojarzę nie liczą się kalendarzowe tylko ciążowe, czyli jeden miesiąc 28 dni. Macierzyński wypłaci ci ZUS. Umowę będziesz mieć przedłużoną nawet jeśli wcześniej wylądujesz na L4. Jeśli będziesz np. w drugim miesiącu pracodawca nie musi przedłużyć ci umowy, wtedy dostaniesz dopiero po urodzeniu dziecka 1000zł przez rok+becikowe+zasiłek rodzinny i 500+, ale to już zależy od dochodu.
 
reklama
reklama
Kosiniakowe nalezy sie osobie, ktora ma oplacony zus - zarejestrowanej w UP, studentce, rencistce, pracujacej na "smieciowce". Wniosek nalezy skladac w MOPS do ukonczenia 3 mies zycia przez dziecko.
Kosiniakowe wlicza sie do dochodu (istotna informacja przy staraniu sie o 500plus) jest przyznawane matce, bez wzgledu na to czy ojciec pracuje czy nie.
Co do umowy
Pracodawca musi przedluzyc umowe do dnia porodu, jesli termin rozwiazania umowy (na okres probny, na czas okreslony) wypada po ukonczonym 12 tygodniu ciazy. Wowczas po porodzie przysluguje Ci zasilek macierzynski wyplacany przez ZUS,a nie urlop macierzynski. Po jego zwkonczeniu pracodawca nie ma obowiazku Cie przyjac z powrotem, bo nie masz juz umowy o prace. Nie przysluguje Ci takze urlop wychowawczy.
Wszelkie dodatki typu zasilki okresowe,celowe, dodatki mieszkaniowe itd zalezne sa od dochodu Twojej rodziny.
500 plus przysluguje na pierwsze dziecko, jesli dochod w rodzinie nie przekracza 800 zl na osobe.
 
Do góry