reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

" Cieżarówką przez 9 miesiecy " przewodnik po ciązy i okolicach Kaz Cooke

Tydzien 37


co sie dzieje : Twój biust zaczął prawdopodobnie życ własnym życiem i leje sie z niego przy byle okazji lub kiedy tylko słyszysz płacz dziecka ( niewazne czyjego) To siara , która przez tych kilka dni zanim " pójdzie CI mleko " zapewni Twojemu nowonarodzonemu proteiny i przeciwciała. Z braku miejsca astronauta nie moze juz robić " beczek" i fikoków . ale ewentualnie kopniecia i ciosy pięscią też nie bedą bynajmniej delikatne, Spróbuj od tej pory bardzo ścisle przestrzegać zasady, ze potrzebne Ci są sen i odpoczynek . Poród i połóg przebiega duzo łatwiej . kiedy kobieta jest wypoczęta.

Maluch nie ma zbyt wiele do roboty i przede wszystkim przybiera na wadze. Malenkie płucka są gotowe do samodzielnego funkcjonowania . Dziecko ma silny chwyt i połyka około 75ml wod płodowych .
WAGA OKOŁO : 2,7 KG


INFO :

NOWORODEK:
Noworodki wygladają czasem dość dziwnie . Twój moze miec:
* całe ciałko pokryte kremową mazią płodową ( dzieci urodzone przed terminem mają jej wiecej , a mali spóznialscy mniej )
* spuchniete , sine, lub zezowate oczka
*spuchneitą buzię,
*głowe przypominajacą kształtem spiczaste jajko lub po poprostu lekko wydłużoną - to dlatego , że dziecko musiało się przecisnąc przez miednicę i pochwę ; w ciagu kilku godzin wszystko pewnie wróci do normy, choć moze to potrwać nawet do kilku tygodni ( kości czaszki noworodka nie są jeszcze zrośniete , a przerwy miedzy nimi - ciemiona - sprawiają , ze czaszka jest w czasie porodu elastyczna. Po kilku miesiacach ciemiona sie zrosną i powstanie zwykła , solidna czaszka)
*rozmyte, czasem zezujace spojrzenie. Na tym etapie noworodek potrafi skupic wzrok wyłącznie na rzeczach w bardzo niewielkiej odległosci - jak sutek , który ma tuż pod nosem.
*sinawy guz na głowce od wyciagacza próżnowego.
*znikajace pózniej ślady " wgniecenia" na twarz y lub głowie albo spiczasty kształt głowy od kleszczy porodowych .
*meszek płodowy na czele- podobne do pierza włoski widac czesto na ramionach ,plecach oraz twarzy ( na lini włosów) i u wczesniaków jest ich wiecej .. po kilku tyg zwykle same sie scierają.
*małe białe podobne do wyprysków krostki na twarzy (prosaki) które powstają w miejscu chwilowo nie droznych gruczołów łojowych.
*czerwone plamki - ludzie czesto mówią ze to ślady uszczypnięcia od dziobu bociana , w którym zostały przniesione ( jasne) są widoczne na karku, u podstawy czaszki, czole i /lub na powiekach , w rzeczywistosci są to malutkie popękane naczynia krwionośne; znikną po mniej wiecej roku i w dzieństwie bedą znowu widoczne tylko podczas upałów lub pod wpływem stresu . ( np. w czasie robienia scen rodzicom )
*siniaki na plecach , pośladkach , a czasem na ramionach i udach - to tak zwane : "znamie mongolskie " które wystepuje czesciej u dzieci o azjatyckich korzeniach lub ciemnoskórych i z czasem znika.
*żółtaczka fizjologiczna - u ponad połówy wszystkich noworodków 3lub 4 dni po porodzie skóra przybiera zółty odcien . Wątroba dziecka zwykle szybko się z tym pigmentem upora ; jest on produktem rozpadu zbędnych czerwonych krwinek i zaledwie niewielki odsetek dzieci wymaga terapii swiatłem słonecznym lub sztucznym ultrafioletowym.
*duże, spuchniete piersi i genitalia , wysiek z piersi , a nawet krew w pochwie dziecka - wszystko na skutek nadmiaru estrogenu w organiżmie.
*posiniaczoną pupe i bardzo mocno opuchniete genitalia , jeżeli dziecko miało przy porodzie ułozenie pośladkowe.

MEDYCZNA RUTYNA:
oCENA ZDROWIA DZIECKA JEST DOKONYWANA WEDŁUG SKALI APGAR
* aPPEARANCE- WYGLAD CZYLI ZABARWIENIE SKÓRY
* puLSE - PULS CZYLI CZYNNOSC SERCA
* grimace- REFLEKSY CZYLI REAKCJA NA BODZCE
*activiti - NAPIĘCIE MIEŚNIOWE
*respiration - ODDYCHANIE
W kazdej kategori lekarz przyznaje 0,1lub 2 punkty , a ogólny wynik 7 punktów uznawany jest za dobry. Badanie przeprowadzane jest w minutę po urodzeniu i powtarzanie w 5 minucie jego zycia. bardzo nisko wynik oznacza koniecznośc zastosowania interwencji medycznej .
Wszystkie noworodki rutynowo dostają tuż po urodzeniu dawkę witaminy K , która podnosi krzepliwośc krwi i chroni je przed skutkami choroby hemolitycznej noworodków czyli konfliktu serologicznego. Jezeli rodzisz w domu upewnij się , że połozna zaaplikuje dziecku zastrzyk.
Pełne badanie- pomiar wielkości i wagi dziecka oraz sprawdzenie jego staniu zdrowia -obejmuje również badanie pod kontem ewentualnej dysplazji stawu biodrowego ( górna czesc kości biodrowej nie pasuje do panewki w miednicy ) Mozna ją skorygowac w ciagu pierwszych trzech miesiecy zycia dziecka. zakładając mu specjalną rozwórkę lub szelki ( nazw i rodzajów jest wiele) Które usztywniają wstawy biodrowe w okresie ich rozwoju.
Test "PKU" - jest rutynowo wykonowany 3 dnia po porodzie i polega na pobraniu próbki krwi z pięty noworodka i zbadaniiu jej przesiewowo pod kątem FENYLOKETONURII , niedoczynności tarczyc , zwłóknienia torbielowego( mukowiscydozy ) oraz galaktozemii. Skutecznosc ich leczenia zalezy od jak najszybszego ich wykrycia.
 
reklama
rzeczy których mogłas dotąd niewiedziec:
* niektóre noworodki płaczą wogole bez łez. Łzy mogą sie pojawić dopiero miedzy 1 a 3 miesiacem zycia.
* kolor oczu , jakie miało twoje dziecko po urodzeniu moze sie zmienic przed ukonczeniem przez niego pierwszego roku zycia, wbrew temu co czesto mozna usłyszeć , nie wszystkie dzieci przychodzą na swiat z niebieskiemi oczami , a już napewno nie te ciemnoskóre..
* noworodkom robi się czesto na górnej wardze pecherze od ssania
* pierwsza kupka, smółka wyglada jak coś rodem z horroru; jest gęste i lepkie i przypomina zielankawą płynną smołe ; ale kiedy " pójdzie CI mleko " zastąpi ją charakterystyczna kupka jaką robią malutkie dzieci " żółtawa i półpłynna z małymi grudkami. Taka Kupa potrafi wystrzelic jak gejzerek pod cisnieniem. ale szybko opanujesz sztukę przechwtytywania jej strumienia w loce rąbkiem pieluszki. Kiedy malutki chłopiec robi siusiu , odległośc tez moze byc imponujaca, czas na ewentualną reakcję iminimalny , a powstajacy łuk elegancko wygiety .
* początkowo twój dzidzius moze siusiac nawet na czerwono, a to przez zawarte w moczu kryształki . Z kolei jednorazowe pieluszki mają w srodku malenkie kuleczki żelowe, które czasem sie wysypują i wygladają jak szklane.
* kikut pępowinowy sam odpada po tyg czy dwóch , położna pokarze CI jak go w tym czasie pielegnowac.
* Nie istenieje niemal zadne ( prócz kilku zadkich przypadków ) medyczne powody , dla których nalezałoby malutkich chłopców obrzezywać . Obciecie napletka oznacza dla noworodka potworny ból , szok i bolesne gojenie( noworodki są zamałe , by mozna im było podac znieczulenie) > mało który lekarz zgodzi się ten zabieg przeprowadzić > niektórzy rodzicie nalegają ze wzgledów religijnych .
 
Tydzien 38

Co sie dzieje : Twoja potrzeba wicia gniazdka osiąga prawdopodobnie swoje apogeum. Wiele kobiet zabiera się w tym czasie za szorowanie podłogi pod szawkami i tylko siłą mozna je od tego odciągnać. Nie rób niczego , co wymaga stania na krześle lub wspinaczki po drabinie - bez wzgledu na to , jak olbrzymie znaczenie ma odkurzenie tego karnisza dla przetrwania zycia na Ziemi . Mozliwe, że wszedzie cię cos boli i uwiera, co zawdzieczasz swojej gigantycznej macicy . Pomóc moze Ci mały spacerek.

Z początkiem tego tygodnia dziecko jest , medycznie rzecz biorąc donoszone czyli w pełni uformowane. Większość lekarzy powie jednak, ze dziecko jest donoszone w 40tyg , bo tyle standardowo trwa ciąza u człowieka. Większosc meszku płodowego już znikneła , ale skóre astronauty nadal pokrywa maź. Od tego momentu pod skórą będzie się gromadziło około 14 g tkanki tłuszczowej dziennie. Jelito grube dziecka wypełnia prawdopodobnie wygladajaca jak sztywna lina ,zielono-czarna smółka . Kiedy dziecko juz przyjdzie na swiat i zacznie pić mleko , jego kupa będzie dużo " luźniejsza" . Maluch rusza się do dnia, choć dystanse są raczej ograniczone. Waga około 2,9 kg

INFO :

Ciało po porodzie:
zaraz po ..
Urodzeniu dziecka mozesz mieć dreszcze i być roztrzesiona , możesz czuć uniesienie lub wyczerpanie, byc obolała , pusta, otępiała, śpiąca lub mocno pobudzona .. Kazde z powyższych jest w pozadku i na pewno nie będzie bez precedensu- przynajmniej jedna kobieta spojrzała już kiedys na swoje dziecko i zapytała"" A skad to się tu wzieło " Jeśli miałas cesarkę , to możliwe ze nadal masz cewnik w pęcherzu moczowym i wciaż wkłutą w ramię kroplówkę.
Jak najszybsze przystawienie dziecka do piersi po porodzie powoduje silniejsze skurcze macicy i wypychanie z niej łożyska. Możliwe , ze dzidziuś wcale nie jest jeszcze głodny , ale i tak miło jest poznać cycusia.
kolejne dni.. czyli połóg..
krwawienie poporodowe ( lochia)
Krwawienie z dróg rodnych , wypłukujace z macicy również śluz i resztki tkanek, potrwa od dwóch do sześciu tygodni. Początkowo przypomina ono normalny okres z widocznymi skrzepami. Powoli kolor wydzieliny robi się różowy lub brązowy , a na koniec bedzie białożółty.
* zabierz ze sobą do szpitala duzo podpasek- ponieważ zamkniecie szyjki macicy nie następuje odrazu , aż do pierwszej miesiaczki po porodzie nie wolno używać Tamponów ( co , jeżeli karmisz piersią , może potrwać ładnych pare miesiecy ) Możesz tez uzywać cieniutkich podpasek ze skrzydełkami , ale stare dobre i solidne wypchane watą "kolubryny" są lepsze , gdy przyjdzie CI usiąsc.
* zgłoś sie jak najszybciej do lekarza , jezeli krwawienie jest zbyt obfite , wydzielina ma paskudny zapach lub krew na podpskach jest jasnoczerwona. Porozmawiaj tez natychmias z lekarzem , jeżeli wcale nie krwawisz po porodzie.

Skurcze poporodowe:
Zwykle występują jeszcze kilka dni po porodzie lub dłuzej i są efektem obkurczania się macicy do normalnych rozmiarów. Kobiety czesto czują je wyrażniej przy karmieniu piersią.

Hemoroidy i zaparcia
* efektem ubocznym porodu mogą być hemoroidy - rozszerzenie naczyn krwionośnych w dbycie. Postaraj sie nie napinac i nie wysilać , kiedy chcesz zrobić kupkę , nawet jesli cierpisz na zaparcia , bo to tylko pogorszy sprawę.Niektóre mamy nie mogą zrobic kupy nawet przez kilka dni po porodzie , szczegółnie po cc .wiec mozesz potrzebowac pomocy.
* jesli masz hemoroidy poproś lekarza , położną lub dużurną pielegniarkę o specjalnie LODOWE OKŁADY lub maść
* Mozesz tez jesc wiecej owoców , warzyw , ziaren oraz pic duzo wody
 
Biedna obolała " niewymowna"

Po porodzie pochwowym , jak mawiają lekarze " pacjentka odczuwa zwykle pewien dyskonfort w okolicach krocza". poziom tego dyskonfortu roziaga się od dyskonfortu " do przyjecia do nieznosnego - możliwe ze przez dzień czy dwa po porodzie bedziesz potrzebowała czegoś na ból , Jezeli miałas nacinane krocze lub gdy samo w czasie porodu pękło , szpitalna połozna pokaze Ci , jak pielegnowac szwy tak, by najlepiej się zrosły i beda regularnie sprawdzac , czy nie wdała się zadna infekcja.
* rany mogą goić sie szybciej gdy bedziesz brała kąpiel . lub robiła nasiadówki w lekko osolonej wodzie lub w wodzie z dodatkiem bardzo mocno rozcieńczonego ( 10 kropli na wannę ) olejku z drzewa herbacianego.
* dwa lub 3 razy dziennie bardzo delikatnie przemywaj szwy , nawet zwykłą czystą wodą.
*delikatnie osusz krocze po umyciu lub kąpieli i jesli mozesz , urzadz sobie małe wietrzenie chodząc po domu bez majtek.
* nie susz krocza i szwów suszarką bez możliwosc ustawienia chłodnego powietrza - są panie które najpierw znieczulają sobie te okolice lodem lub przy pomocy maści , a potem parzą sobie skórę używajac zbyt goracej suszarki albo przystawiają ją sobie zbyt blisko. Lepiej suszyć przy pomocy papierowego wachlarzyka albo egzemplarza lokalnej gazety.
* Jezeli twoje szwy bolą i swedzą , spróbuj posiedziec w misce z wodą, w której wczesniej rozusciłaś łyżkę soli lub sody oczyszczonej. Zanim usiadziesz zrób siusiu.
*Siusiajac , spróbuj pochylac sie do przodu , z rękoma wyciągnietymi w stronę podłogi - dzieki temu nie bedziesz siusiała na szwy
*Robiac kupę w ciagu kilku pierwszych dni po orodzie mozesz delikatnie , ale zdecydowanie przyciskac okolice krocza kawałkiem lub kilkoma zwinietymi kawałkami papieru toaletowego - niektórym przynosi to prawdziwą ulgę.
*Unikaj zaparc , jedząc dużo produktów bogatych w błonnik i pijąc duzo niegazowanej wody.
*niesiadaj na nadmuchowanych , gumowych kółkach - to tylko powoduje większy dopływ krwi w okolice krocza i wywołuje wieksze parcie na szwy.
*siadaj na zwinietym w rulonik ręczniku lub podkładaj po jednej poduszcze pod kazdy pośladek
* Napełnij prezerwatywę wodą i włóz do zamrazalki , a potem wrzuc sobie w majtki
*Rób sobie słone okłady ( z nasączonych słoną wodą kawałków czystej bawełny )
*popros lekarza by Ci przepisał jakies srodki przeciwzapalne lub przeciwbólowe , które mogą przyjmowac również karmiace matki
*Łykaj witaminę C , która przyspiesza proces leczenia, popros położną o podanie dawek albo po porostu przyjmuj jej tyle ile jes podane na opakowaniu.
* cwiczenie miesnia dna miacicy pobudza krązenie w tej czesci ciała i dodatkowo przyspiesza zrastanie się rany . PIERWSZYCH KILKA PRÓB NAPEWNO SKONCZY SIE UCZUCIEM PRZEMECZENIA , A NAWET DRESZCZAMI - MOZESZ TEZ CZUS SIE OTĘPIAŁA - ALE POSTARAJ SIĘ ROBIC TYLE ILE JESTES TYLKO W STANIE
* w razie najmniejszych objawów infekji dróg moczowych skontaktuj się natychmiast z lekarzem
Wiekszośc kelarz radzi poczekać z chędożeniem do pierwszego badania ginekologicznego po porodzie( 6 tyg) - najlepiej zas byłoby zaczekac do " po badaniu " ( wszelkie próby zbliżenia w czasie badania mogą zostać uznane za przejwa braku dobrych manier. )
 
TYDZIEN 39

CO SIE DZIEJE : SZYJKA MACICY STAJE SIE CORAZ CIENSZA I CORAZ BARDZIEJ MIEKKA - JEST PRAWIE GOTOWA DO ROZWARCIA NA TYLE SZEROKO , BY PRZESZŁA PRZEZ NIĄ GŁÓWKA DZIECKA. W KAZDEJ CHWILI MOZESZ ZNALESC W MAJTKACH CZOP ŚLUZOWY. tO ZNAK ZE W CIĄGU KILKU GODZIN MOZE SIE ROZPOCZĄC PORÓD . MACICA NADAL TRENUJE SKURCZE -DE FACTO , TA IRYTUJACA PANI BRAXTON-HICKS PUKA DO TWOICH DRZWI NIECO ZBYT CZESTO I PRAWDOPODOBNIE TYM SAMYM SPRAWIA , ZE SAMA JUZ NIEWIESZ , CZY RODZISZ CZY NIEE, MOZLIWE ZE MASZ TEJ CIAZY POWYZEJ DZIUREK W NOSIE I ZAPOMNIAŁAS , JAK WYGLADAJĄ TWOJE WŁASNE STOPY.
MAŁY ASTRONAUTA: dostał do tej pory tak solidną dawkę twoich hormonów , ze jego genitalia nieco sie rozszalały i w porównaniu z resztą ciała mają imponujace rozmiary . Do normalniej wielkosci wrócią kilka dni po porodzie . Od tego tyg dziecko rośnie juz duzo wolniej. bo powoli przygotowuje się do przyjscia na swiat WAGA 3,2KG
INFO
KARMIENIE NOWORODKA :
Karmienie piersią to najlepsza metoda zapewnienia dziecku własciwego pożywienia , ponieważ mleko matki to idealna mieszanka odpowiednich substancji odżywczysz i przeciwciał , które wzmacniają układ odpornościowy malucha . Jest to cos czego mleko w proszku niezapewi. W przeszłosci dzieciom podawano zwykłe mleko krowie , które zwazywszy ze nie stworzone dla dzieci a dla cielaków zbytnio im nie słuzyło. Dzisiejsze mieszanki w proszku przeznaczone dla malych dzieci są skomponowane w taki sposób by zapewnic im jak najwiecej substancji odzywczysz , które mozna znalezc w mleku matki. Mleko w proszku to nadal gorsza obcja , ale duzo duzo lepsza niz kiedys.
Karmienie piersią po porodzie:
* zanim przejdziesz na karmienie mlekiem własciwym , przez pierwszych kilka dni po przyjsciu dziecka na swiat bedze ono piło tłustawe , żółte tzw. wczesne mleko -siarę . która dostaracza dziecku olbrzymie ilosci substancji odzywczych i przeciwciał. Wiekszosc noworodków traci w tym czasie na wadze, ale proces ten sie odwróci , gdy z piersi mamy popłynie prawdziwe mleko .
*początkowo karmienie moze byc bolesne . szczególnie jesli twój maluch ma trudnosci z prawidowym uchwyceniem sutka ( trudno go dobrze " przystawic" ) i albo go zuje albo przez cały czas wypada mu on z buzi , co ssanie uniemożliwia. Dziecko musi miec w buzi sutek z całą otoczką tak by sam sutek znajdował się jak najgłębiej. Mamy i ich pociechy same wybierają sobie najlepszą pozycję do karmienia . w czasie pobytu w szpitalu skorzystaj z okazji i popros połozne lub pielegniarki o radę i pomoc.
* Jezeli masz problemy z karmieniem piersią i odnosisz wrazenie. ze osoby opiekujace się Tobą w szpitalu nie mogą zrobic dla ciebie juz nic wiecje, lub ze brakuje im czasu , albo kiedy udzielają Ci sprzecznych porad . popros i przyjscie połoznej Laktacyjnej lub umów sie z prywatną , która moze Cie odwiedzic w szpitalu.
* Kiedy z piersi zacznie Ci leciec własciqwe mleko ( zwykle 3-4 dni ) mogą sie one zrobic twarde i obrzmiałe . POłozne powiedzą CI w jaki sposób mozna temu zaradzic : np. : odpompowujac trochę mleka przed kazdym karmieniem, kładac ciepłe okłady , lub przykładajac liscie kapusty, Mozliwe ze przyda CI sie specjalny krem zapewniajacy sutkom miekkość i elastyczność : specjalisci od laktacji polecają rózne srodki , poczawszy od czystej lanoliny po smarowanie sutek sokiem z żywóródki. Twarde brodawki to ostatnie czego Ci teraz potrzeba
Matka karmiąca inaczej :
Jesli ostatecznie okaze sie ze nie mozesz lub niechcesz karmić piersią , to świat sie niezawali. Niektózy ludzie reagują wtedy tak , jak by nieangazowanie własnego biustu w proces zywnia dziecko było równoznaczne z pojeniem go wyborową i bieganiem z wózkiem po torach na centralnym. Masa wykarmionych butelką dzieci wyrasta na silnych , zdrowych i pełnych zycia dorosłych. Rozejrzyj sie wokół siebie . Jestes w stanie powiedziec kto dostawał jakie mleko. Na rozwój i układ odpornościowy dziecka mają wpływ dziesątki innych czynników , jak chocby ilość szkodlicwych chemikaliów w ich srodowisku , dostęp do swiezego i zdrowego jedzenia oraz kontakt i budowanie odpornosci na wirusy i bakterie.
Ciesz się mniej stresujacymi chwilami karmienia butelką i utrzymywaniem kontaktu wzrokowego z dzieckiem podczas karmienia . Butelka oznacza tez wiekszą swobodę dla ciebie; zawsze mozesz poprosic kogos innego o podanie dziecku mleka , jesli musisz na godzinę wyskoczyc albo masz gorącą randkę z kilkoma strazakami.
CO POWIEDZIEĆ LUDZIOM KTÓRZY WSCINIAJĄ NOSY W NIE SWOJE SPRAWY ?

* CIERPIE NA CHOROBE , KTÓRA WYMAGA PRZYJMOWANIA LEKÓW PRZECHODZĄCYCH DO MLEKA MATKI, CO ABSOLUTNIE WYKLUCZA KARMIENIE PIERSIĄ
*SUTKI MI ODPADŁY PODCZAS OSTATNIEJ WICHURY
*MAM INFEKCJE PIERSI ODPORNĄ NA DZIAŁANIE WSZELKICH ANTYBIOTYKÓW PRZEZ CO BIUST MOZE MI W KAZDEJ CHWILI EKSPLODOWAC
*USUNIETO MI OBIE PIERSI I TO JUZ KILKA LAT TEMU
*NIE MOGE KARMIC PIERSIĄ I NIECHCE O TYM MÓWIC . OJEJ CO ZA ŚLICZNA BLUZECZKA
* JUZ 5 POŁOZNYCH MI POWIEDZIAŁO ZE JESTEM JEDNĄ Z TYCH KTÓRE PO POROSTU NIE MOGĄ KARMIC PIERSIĄ . W DAWNYCH CZASACH PRZYSŁALIBY MI MAMKĘ
*PROSZE SIE UPRZEJMIE ODPIEPRZYC.
 
TYDZIEN 40 !!

CO SIE DZIEJE : nadszedł ten magiczny tydzień , na który masz "termin" - chyba ze komuś sie daty pokreciły . ale poniewaz takie wyliczenia wynikają ze srednich . nie oczekuj ze zaczniesz rodzić wyznaczonego dnia ,, Jesli oczekujesz to tylko poza.

ASTRONAUTA : jest wiekszy , grubszy, i pewnie gotowy do startu . Wazy 200 razy wiecej niz w 12 tyg ciazy . Pod wzgledem rozmiarów chłopcy wyprzedzają dziewczynki . WAGA około 3,5kg
INFO :
Pobyt w szpitalu :
W spzitalu bedą się Tobą zajmowały połoze . ich zadaniem jest dbanie o ciebie , gdy dochodzisz do siebie po porodzie, maja ci tez pomóc w nauce karmienia i opieki nad noworodkiem . pytaj je o wszytsko co cie nurtuje i wykorzystaj ich doswiadczenie oraz czas , który dla ciebie mają ( a miec powinny ) Wiekszosc kobiet spedza w spzitalu od 2 do 5 dni , a po cc nawet 7 . mozesz poprosic o wypisanie wczesniej pod warunkiem ze dostaniesz zielone swiatło od lekarzy.
jedzenie:
* prawidłowe jedzenie i niegłodzenie sie są wazne w przypadku karmiacych.
* mozliwe ze spzitalne jedzenie jest zdrowe ale czesto bywa straszliwie nudne. popros przyjaciół lub rodzinę zeby Ci przyniosła cos bardziej zjadliwego jak np swieze owoce. zapytaj czy na oddziale jest lodówka
goscie:
* nie czuj sie w obowiazku przyjmowac kazdego, kto chce zobaczyc dzidziusia , jeszcze w szpitalu.
* jesli chcesz, wydaj na pierwsze kilka dni całkowity zakaz wstepu wszystkim oprócz najblizszej rodziny i przyjaciół
* godziny odwiedzin nie są juz tak krótkie i tak scisle przestrzegane.. ale zawsze mozesz udawac ze są.
* jesli masz na sali tel.. popros o wyłaczenie w nim dzwonika.
* popros aby znajomi dzwonili zanim sie pojawią
* jeslie kwiaty Ci przeszkadzają .. popros by ich nie przynosili

PAPIERKOWA ROBOTA :
ZAWIADOMIENIE O NARODZINACH
mozesz dac zawiadomienie o narodzinach w rubryce " urodziny " w miejscowej gazecie i zachowac egzemplarz dla dziecka jak dorosnie
PRAWNA REJESTRACJA NARODZIN :

jest dokonywana w USC w ciagu 14 dni od narodzin , po ustaleniu jakie imie lub dwa ma ono nosic w przyszłosci. Szpital wydaje rodzicom zaswiadczenie o urodzeniu , z któym nalezy sie zgłosic do własciwego USC - decyduje miejsce przyjsc na swiat dziecka, a nie stałego zameldowania lub zamieszkania rodziców.
Jesli jestescie małżenstwem to sprawa jest prosta : mozecie do USC pójsc we dwójkę lub tylko jedno z was , ale koniecznie uzbrojone w oba dowody osobiste i akt slubu. Na podstawie zgłoszenia z zakladu opieki zdrowotnej , wystawionego przez lekarza lub połozną , urzednicy spozadzą akt urodzenia, który zawiera miedzy innymi informacje na temat imienia lub imion nazwiska dziecka, jego płec oraz miejsce urodzenia i dane rodziców.
Jesli nie jestes pewna , jaką rolę chce odgrywac w zyciu dziecka jego ojcec biologiczny lub gdy nie ma go na miejscu , by spytac o zdanie i posłac w paszcze urzednicza lwa , zapytaj prywatnie prawnika lub zgłos sie do prawnika bezpłatnego , który oferuje swoje usługi w ramach współpracy z którąs orgaznizacją rządową lub pozarządową. Wpisanie nazwiska ojca w akcie urodzenia pociaga za sobą powazne konsekwencje prawne. dlatego się nie spiesz. W razie czego nie pozwól by w rubryce " ojciec" wpisano nieznany.. w przyszosc moze to zranic uczucie twojego syna lub córki .. mozesz podac jakiekolwiek imię ( równiez fikcyjne ) a urzednik dopisze Twoje nazwisko ..Obcji nie wpisywana niczego w USC nieprzewidziano.
REJESTRACJA NIEZBEDNA DO UZYSKANIA SWIADCZEN :
Jesli nie zrobiłas tego do tej pory zgłos sie do najblizszego urzedu gminy lub osrodka pomocy społecznej , w zaleznosc kto sie zajmuje wypłatą swiadczen w rejonie własciwym w którym mieszkasz i dowiedz sie do jakich konkretnie form pomocy jestes uprawniona . Becikowe w wysokosci 1000 zł jest wypłacane wszystkim , bez wzgledu na wysokosc dochodów . złóz wniosek do jednej z dwóch wspomnianych instytuacji . masz na to 12 miesiecy od dnia urodzin dziecka.
UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE
wszystkie urodzone w POlsce dzieci są automatycznie objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i przez pierwszych 6 miesiecy zycia są rejestrowane w przychodni na podstawie tzw. numeru zerowego i daty urodzenia. Masz obowiazek zgłosic sie do urzedu miasta lub gminy z wnioskiem o nadanie noworodkowi numeru PESEL. urzad ma na to 3 miesiace . Jesli do 6 miesiaca matka nie zgłosi w poradni numeru PESEL dziecka.. zostanie ono skreslone z listy pacjentów przychodni

Jesli masz prywatne ubiezpieczenie zdrowotne , to dziecko najczesciej jest " dodawane" do twojej polisy . Sprawdz ile masz czasu na dokonanie zgłoszenia i jakie ewentualnie warunki powinny byc w tym celu spełnione
 
nie ma za co...a bo tak jeszcze w tej ksiazce sporo tyg bo az do 42.. i informacji bardzo ciekawych .. a chce je zamiescic zanim sie rozpakowywac zaczniecie...
 
reklama
TYDZIEŃ 41


CO SIE DZIEJE: Jezeli ,pod względem długości jej trwania , twoja ciąza nalezała do przecietnych ( 40tyg) , to twoje dziecko jest juz na świecie i zapewne właśnie odsypia przeżyty szok . Po porodzie w ciele mamy zachodzi prawdziwa rewolucja hormonalna: nagle znikają krążące w twojej krwi w okresie ciązy " hormony szczęscia" , bo pompujace je litrami łozysko zostaje wydalone z organizmu. Rusza natomiast masowa produkcja hormonów takich niezbędne do karmienia piersią prolaktyna . Twoje ciało nie wyglada już jak u typowej cięzarówki, ale brzuch jest nadal wielki, Krwawienie połogowe z pochwy to sposób na pozbycie się z macicy całej tej miekkiej wyściółki , która była niezbędna małemu astronaucie . Twój organizm otrząsa się powoli z potęznego szoku , jakim jest wydanie na świat dziecka nieważne czy poród był naturalny , czy wymagał interwencji chirurgicznej, Daj sobie czas na rekonwalestencję . Odzyskuj siły i po prostu bądz ze swoim dzieckiem - wszystko inne powinno pójsc w kąt.
MALUCHmoze miec na ciele slady, charakterystyczne dla noworodków: znamiona poporodowe, lub znikajace po stosunkowo krótkim czasie slady po uzyciu kleszczy poporodowych. U ponad połowy noworodków około drugiego dnia po porodzie wystepuje żółtawy odcień skóry i gałek ocznych - przypadłosc zwana żółtaczką fizjologiczną . To nic poważnego . Dzidziuś pije jeszcze siarę , bo produkcja własciwego mleka rozpoczyna się zwykle trzeciego lub czwartego dnia . Do tego czasu traci trochę na wadze , ale gdy zaczniesz karmić mlekiem , wszystko szybko wróci do normy . Nie warto zbytnio zawracac sobie głowy takim rzeczami : nadmierne skupienie sie na naukowych pomiarach wzrostu i wagi moze narobic niezłego mętliku w głowie. UTRATA WAGi u wszystkich dzieci w pierwszym dniu zycia jest jak najbardziej normalna , a jej odzyskanie nie trwa dłuzej niz kolejnych pare dni.

INFO :
jak sobie radzić po powrocie do domu :

sprawy organizacyjne :
* aby nie dopuscic do tego by ludzie wpadali do was z wizytą o dowolnie wybranych porach dnia i nocy , nalegaj , by przyjaciele i rodzina dzwonili przed przyjsciem lub od razu wyznacz określone godziny ( przykładowo wybrane poranki w ciagu tyg. )
* jeżeli przyjaciele lub rodzina oferują pomoc w sprzataniu , zakupach czy przy gotowaniu posiłków NATYCHMIAST SIĘ ZGÓDŹ
* nadejdą takie dni kiedy nie bedziesz miała ani siły , ani ochoty przygotowac obiadu, Dlatego gotujac dania nadajace sie do przechowywania w zamrażarce ( jak np. zupy czy zapiekanki ) , rób zawsze wieksze porcje i chowaj to, co zostanie. Jesli przyjaciele lub rodzina proponują ze bedą cie zaopatrywac w gotowe posiłki , NATYCHMIAST SIĘ ZGÓDŹ!
* TRZYMAJ POD RĘKĄ REKLAMÓWKI PARU PORZADNYCH , KOLICZNYCH BARÓW I RESTAURACJI , KTÓRE DOSTARCZAJĄ ZAMÓWIENIE DO DOMU.
* Jesli nie stac Cie na pomoc domową , a nie mozesz zniesc bałaganu utrzymują porządek tylko w jednym pokoju . Bedziesz miała gdzie odpoczywac albo przyjmowac gości.
* miej poł godziny czasu dla siebie : czas na kąpiel lub prysznic, chwilę na krótki spacer bez dziecka.. czy moment wyjsc samem z domu..

jak dbac o siebie :

* poproś zaufaną osobe , zeby popilnowała Ci dziecka , a sama zrób cos, co cię odpręży : idz na spacer albo spotkaj sie ze znajomymi
* aby nie zwariowac , postaraj sie codzennie wychodzić z domu, idąc w miejsca takie jak centrum handlowe , sprawdz jak wygladają udogodnienia dla osób z dziecmi i czy mają tam windy czy ruchome schody , Jezeli masz wspinac się po schodach to moze wygodniej bedzie Ci zabrac chustę do noszenia maluszka lub nosidełka ?
*postaraj sie codziennie robic cwiczenia dla kobiet w połogu ( szczególnie te na miesnie dna macicy ) - rano prawdopodobnie bedziesz na nie miała wiecej energi , jesli wolisz cwiczyc w towarzystwie , to zapisane się po kilku tyg na kurs gimnastyki poporodowej da Ci również okazję do poznania innych świeżo upieczonych mam.
* jesli masz partnera to zadbaj byscie wychodzili również we dwójkę - nawet gdyby to miała byc szybka Kawa
* postaraj sie wytłumaczyc partnerowi , ze przez conajmniej kilka tygodni po porodzie wiekszosc kobiet nie jest w nastroju do " poddawania się uczuciu zwierzęcej namietnosci ". Poinformowanie go o tym w sposób delikatny to lepsza metoda niz wieszanie sobie znaku " zakaz wstępu" na " niewymownej "
* w ciagu dnia kiedy dziecko spi wykorzystaj czas na drzemkę lub odpoczynek - twoje potrzeby mają byc wazniejsze od gości , porządków i wszelkich innych obowiązków.
*nie udawaj ze sobie ze wszystkim radzisz kiedy tak nie jest, pozwól by pomógł Ci parner lub przyjaciele
*Jezeli czujesz ze pomoc na któą mozesz liczyc w domu , to mimo wszystko za mało, zastanów się , czy nie pora " wezwac kawalerię:" i poprosic kogos o otoczenie Cię opieką : np. mamę lub przyjaciółkę , która mogłaby na kika dni z wami zamieszkac .

gdy maluch płacze

malutkie dzieci czesto płaczą bez zadnej wyraźnej przyczyny. oto kilka sposobów na uspokojenie maluszka gdy nie jest głodny , nie marznie, nie jest mu zaciepło, nie ma mokrej pieluchy, nie boli go brzuszek i kiedy napewno nic go nie uwiera:

-zwincie się razem w kłębuszek na łózku w cipełym , ciemnym pokoju : połóż dziecko w taki sposób aby twój brzuszek dotykał jego . to zapewni wam maksymalny kontakt fizyczny'
- wykąp dziecko w ciepłej wodzie , a potem zrób mu delikatny masaż dzieciecy ( są dzieci , które przez pierwszych kilka tygodni zycia nie znaszą jednego i drugiego )
- usiadz z dzidziusiem w bujanym fotelu
- włacz muzykę , albo sama cos zaspiewaj
- z dzieckiem przewieszonym przez ramię przejdz sie jakies 5 tys razy w tę i z powrotem po przedpokoju
- spróbuj odwrócic uwagę maluszka od płaczu , podnoszac go na wysokosc własnej twarzy i kiwajac głową jednoczescnie wydajac jakis( przyjemny ) dzwięk lub szczerząc do niego zeby - czasami dzieci są takie zaskoczone ze zapominają czemu płakały
- dalej rób swoje z dzieckiem w nosidełku na brzuchu lub plecach
- spróbuj mu dac smoczek
- pogódz sie z tym . ze nic na ten płacz juz nie mozesz poradzić i popors kogos innego , by przez chwile popilnował Ci dziecka ,a sama wyjdz przed dom i ochłoń

kiedy maluch nie chce spac :

- popros połozną by pokazała Ci po czym poznac ze pora ułozyc dziecko do sniu i czy warto zacząc je przyzwyczajac do okreslonego rytmu
- postaraj sie jakos sygnalizowac dziecku ze przychodzi pora na sen : dzieki takim sygnałom dzieci wiedzą ze juz czas odpocząc i pójsc spac. Mogą to byc jakies dzwieki ( spiew, muzyka) , charakterystyczny ruch ( bujanie w hamaku lub w fotelu bujanym ) noszenie dziecka blisko ciała w chuscie albo w nosidełku , masaż , ciepła kąpiel
- nadmierne zmeczenie to powszechna przyczyna napadów płaczu u dzieci . Paradoksalnie , trudniej im wtedy zasnac . Maluchy mogą sie wtedy dodatkowo rozdrazniac i efekt jest odwrotny do zamierzonego . dlategeo w takiej sytuacji spróbuj raczej głaskac dziecko po głowie lub po brzuszku , poklepywac delikatnie i rytmicznie po pleckach lub wydawac ciche uspokajajace odgłosy .
- kiedy dziecko spi w domu wcale nie musi panowac cisza , najlepiej od poczatku przyzwyczajac je do normlanych hałasów, bo inaczej juz zawsze bedziesz musiała chodzic na palcach .
 
reklama
Do góry