reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Co przed rozpoczęciem starań?

Mythopoeia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Kwiecień 2019
Postów
666
Hej, niedługo planujemy z mężem starania o drugie dziecko. Pierwsza ciąża była spontaniczną decyzją i dlatego się do niej nie przygotowaliśmy. Ale podobno są rzeczy które warto zrobić przed (np. brać już kwas foliowy). Czy oprócz tego kwasu coś jeszcze? Jakieś badania warto zrobić?
 
reklama
Kwas foliowy jak najbardziej. Z badań na pewno zrobiłabym glukozę na czczo i TSH. Z wynikami najlepiej pójść do ginekologa, bo poziom THS, przy staraniach jest pożądany dość niski. Dobrze by było gdyby lekarz rzucił okiem czy mu to pasuje, czy jakiś mały eurhytox włączy.

Jeżeli masz nieregularne cykle, to polecam ovarin. W większości przypadków nieźle sobie z tym problem radzi.

Powodzenia! :)
 
Hej 😊 my również niedługo zaczynajmy starania. Biorę kwas foliowy, w kwietniu jestem umówiona na cytologię, robiłam także badania na różyczkę, toksoplazmozę, żelazo, raj, pełna morfologię i glukozę.
Pani doktor sugerowała, że kwas foliowy to tak najlepiej 3 miesiące wcześniej brać
 
W laboratoriach często można spotkać pakiety badań dla kobiet starających się o potomstwo. Zerknij i zobacz co oferuje taki pakiet i czy wyjdzie taniej niż wykonanie badań oddzielnie. Warto zrobić dodatkowo cytologię i USG (taki przegląd u ginekologa 😉).
 
Moja gin zaproponowała sprawdzić książeczke szczepień i wyszło, ze dawno już bylam szczepiona na mmr (chyba jako dziecko ostatnio). Więc zaszczepilam się na to mmr znów. 3 mce musialam odczekać ze staraniami o dziecko. I kwas foliowy, tak jak pisza dziewczyny.
 
O właśnie warto prześledzić czy chorowało się na choroby wieku dziecięcego. Cześć kobiet doszczepia się na krztusiec. Osobiście nie szczepilam się a choroby typu różyczka czy odra miałam za sobą. Jeśli leczysz się na coś przewlekle to warto skonsultować się czy zażywane leki będą mogły być przyjmowane w okresie ciąży i późniejszego ewentualnego karmienia piersią.
 
reklama
O właśnie warto prześledzić czy chorowało się na choroby wieku dziecięcego. Cześć kobiet doszczepia się na krztusiec. Osobiście nie szczepilam się a choroby typu różyczka czy odra miałam za sobą. Jeśli leczysz się na coś przewlekle to warto skonsultować się czy zażywane leki będą mogły być przyjmowane w okresie ciąży i późniejszego ewentualnego karmienia piersią.
szczepienie na krztusiec jest zalecane między 28 a 32 tc, nie przed ciążą. Chodzi o to, żeby dziecko urodziło że sporą ilością p-ciał. Choroba zaczyna powracać, a im mniejsze dziecko, tym groźniejsza. Pierwsze szczepienie jest chyba w 3 mż
 
Do góry