reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Spocone rączki i stopki

4madlen

Mateczka Anteczka :)
Dołączył(a)
20 Marzec 2012
Postów
1 143
Miasto
Radom
Witam,
Nie wiem czy ten problem powinien być kierowany do dermatologa (jeśli nie to do jakiego specjalisty?), ale martwią mnie nieustannie spocone dłonie i stopki mojego 4 miesięcznego synka. Czasem poci mu się też główka ale rzadziej niż kończyny. Na pewno przyczyną nie jest przegrzanie bo już to sprawdziłam. Nawet jeśli ma gołe stopki są one wilgotne a reszta ciałka jest normalna czyli sucha i ciepła. Regularnie daję mu witaminę D3 tą wyciskaną z kapsułek. Czy może dostawać za małą dawkę? a może przyczyna leży gdzie indziej? Dodam że Antoś został określony jako noworodek hipertroficzny przy porodzie przez cc ważył 4752g i mierzył 61cm. Teraz waży 8 kg i ma około 67-70cm (trudno dokładnie zmierzyć :) ). Jest zatem okrąglutki ale nie jest jakoś szczególnie gruby. Karmiony jest tylko piersią.

Będę wdzięczna za poradę w tej sprawie.

Dziękuję serdecznie.
 
reklama
4madlen mojemu Mateuszowi tez poca sie rece, nogi chyba mniej, ale tez. Glowka tez mu sie poci, zwlaszcza jak lezy u nas na rekach.
Czasem ma zimne rece a spocone:confused2: nie wiem czy to od trzymania w piastkach czy od czego...tez podaje witamine d3 tylko, ze ja w kropelkach. Cieplo go tez nie ubieram.
 
Drogie Mamy (odpowiem Wam obu na raz :) )

Nie ma co się martwić spoconymi / mokrymi rączkami i nóżkami u Waszych Maluchów ! Rzeczywiście w dawnych czasach taka potliwość była uważana za jeden z objawów niedoboru wit. D i krzywicy, niemniej dziś już praktycznie nie spotyka się tej choroby, szczególnie u dzieci otrzymujących witaminę w kropelkach lub w mleku modyfikowanym. Poza tym, był to jedynie jeden z wielu objawów, przy czym i wcale nie specyficzny dla krzywicy.
Wzmożona potliwość rąk, stóp i główki u dzieci wynika z faktu, że skóra dziecka jest cieńsza, znajdujące się w niej gruczoły potowe stosunkowo większe niż w skórze osób dorosłych, a ponadto naskórek i jego warstwa rogowa (ta gruba, widoczna szczególnie na rękach i stopach dorosłych) znacznie cieńszy. To wszystko powoduje, że u niemowlaków a nawet u starszych dzieci stwierdza się objaw mokrych rączek i stópek oraz większą skłonność do występowania potówek - nawet u dzieci "nieprzegrzewanych" - ale nie jest to choroba, a jedynie fizjologia, która nie wymaga żadnego leczenia. U dzieci starszych, kilkuletnich, skóra na rączkach i stopach może nawet wyglądać na zmacerowaną (jak po długim kontakcie z wodą, np. na pływalni) i łuszczyć się - co często jest mylone z grzybicą stóp, która jednak u dzieci - na szczęście - dość rzadko występuje.
Pamiętajmy, że skóra dziecka rozwija się do ok. 4 r.ż., dlatego możemy się spodziewać różnych objawów, które jednak uchodzą za normę :)
 
Do góry