reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności po narodzinach dziecka

My lecielismy z Małą do Angoli na wesele jakos w 3 m-cu to wyrabialismy paszport taki na 5 lat. Mozna tez paszport tymczasowy, ale on musi byc przytwierdzony do paszportu lub dowodu konkretnego rodzica. A jak dziecko ma swoj paszport to moze podrózowac z kim kolwiek...oczywiscie dla mnie nierealne...ale jakby co, to mamy taką możliwosc...
No i w tym paszporcie na 5 lat-trzeba zmieniac zdjęcia - chyba co roku.
A o doowodach, ktorych piszecie to nie słyszałam...
 
Ostatnia edycja:
reklama
O, a mi powiedziano że paszporty wyrabia się tylko roczne? A o dowodzie dla dziecka nie słyszałam wcześniej. Szkoda że nie zdążymy załatwić tego jak będziemy w polsce, bo musielibyśmy zacząć od rejestrowania i nadania numeru pesel:no:
 
Odświeżam wątek bo przy okazji wyjazdów wakacyjnych myć może pojawią się wyjazdy za granicę. Trzeba wówczas pamiętać o odpowiednich dokumentach dla dziecka.

wydaje mi się ze w UE wystarczy dowód osobisty lub paszport dziecku. Czy orientujecie się jak to jest z tymi dowodami? Ja czytałam ze mają ważność 5 lat i koszt 30 zł a paszport 1 rok i 30 zł. Czyli wychodziłoby ze opłaca się wyrobić dowód. Co myślicie w tym temacie?

Jutro rano wam wszystko napisze o dowodach osobistych dla dzieci. Pracuje w urzędzie Miasta i Gminy więc będę miała informacje z pierwszej reki. dzisiaj nie dam rady bo babka od dowodów jest na jakimś szkoleniu. W każdym razie jutro po 8 rano zaraz zamelduje.

Melduję posłusznie jak sprawa się ma z dowodami osobistymi.

Więc aby wyrobić dowód osobisty dla malucha trzeba mięć 2 zdjęcia do dowodu (fotograf wie jakie powinny tam się znaleźć), potrzebni są oboje rodzice lub opiekunowie (jeśli jest jeden to jeden). Trzeba się udać oczywiście do Urzędu i wypełni wniosek. Dowód jest bezpłatny.

Generalnie jeśli jeździmy po Polsce to nie jest potrzebny, ale dla pewnosci trzeba wtedy wciąć akt urodzenia żeby nas nikt nie oskarżył o porwanie.

NA taki dowód można z dzieckiem podróżować po terytorium Unii.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Zdjęcie juz dzisiaj wykonaliśmy - w poniedziałek idziemy załatwiać resztę. Mam nadzieję, ze do 25 lipca nam wydadzą dowód.
 
Miranda w polskiej ambasadzie wydadza Ci paszport na rok dla malej.....u nas tez tak jest....wazny rok bo przez ten czas musisz dopelnic formalnosci osobiscie (razem) w Posce.....u nas mozna poprosic o nadanie pesel ale tylko wtedy gdy w imieniu i nazwisku nie ma polskich znakow:)ja osobiscie nie wyrabialam polskiego paszporu jeszcze bo mala ma irlandzki paszport:)
 
Aga_irlandia, to znaczy że następnego rocznego mi nie wydadzą jak nie załatwie formalności w Polsce? Nie chcieliśmy meldować małej w Polsce ani nadawać jej peselu, ale chyba inaczej się nie da, cholerka. U mnie wcale się nikt nie zabija żeby meldować Jagodę pod swoim dachem.
 
Miranda i tak zawsze melduja dziecko pod ostatnim meldunkiem matki:) ja nie mam juz meldunku( ani moje dzieci) bo zostalam wymeldowana w Polsce....
nie wiem dokladnie jak to jest z tym pierwszym paszportem czy po roku jak nie zalatwisz wystawia Ci nastepny......sprawdz w abasadzie u siebie tam beda miec napewno wiarygodniejsze informacje.....
a zeby paszport polski miec dziecko musi byc obywatelem Polski ,wiec tym samym musi miec umiejscowienie w tym kraju i pesel....my na razie nie bedziemy sie starac o polski paszport.....niestety za duzo zachodu z tym wszystkim....a irlandzi dostalismy na 3 lata od razu
 
Niestety w anglii urodzone dziecko ma obywatelstwo po rodzicach, więc angielskiego paszportu nie dostanie, dopiero po 5 latach mieszkania może ubiegać się o obywatelstwo. Więc czeka mnie przeprawa urzędowa w Polsce.
 
reklama
My wczoraj złożyliśmy wniosek o dowód dla małej. Śmieszne będzie miała zdjęcie w tym dowodzie :) Będzie ważny 5 lat i najprawdopodobniej wydadzą za ok 3 tyg.
 
Do góry