reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

złe wieści usg

Dołączył(a)
8 Wrzesień 2016
Postów
1
Byłam dzisiaj (koniec 10tc) na wizycie kontrolnej u mojego lekarza prowadzącego. Podczas usg "na szybko" sprawdzającego bicie serduszka, Pan doktor zauważył coś co go zaniepokoiło. Polecił jak najszybsze badanie usg genetyczne w celu dokładnego badania, le nie chciał powiedzieć co go zaniepokoiło. USG genetyczne mam dopiero za 2 tygodnie i dosłownie wariuje z nerwów. Przeczytałam już pół internetu szukając jakie wady może mieć moje dzieciątko.
I tu pytanie: czy wiecie co przy takim szybkim usg mógł zauważyć Pan doktor? W sensie nie widziałam żeby robił jakieś pomiary, to musiało być coś widocznego gołym okiem. Zaraz oszaleje :(
 
reklama
Rozwiązanie
Nie powinnaś się przejmować bo na tym etapie ciąży nie przeprowadza się USG genetycznego. Jeżeli lekarz kazał Ci robić to usg na szybko w 10 tc to wykazał się brakiem kompetencji bo wszelkie pomiary, które są markerami wad genetycznych można robić dopiero od 11 tc. Wiele "rzeczy" które mogłyby wydawać się niepokojące w 10 tc są całkowicie fizjologiczne i prawidłowe.
Nie bez powodów w wielu krajach pierwsze usg robi się dopiero w 12 tc. Wcześniej można się tylko niepotrzebnie zestresować.
Innymi słowy usg pomiędzy 5 a 11 tc robi się tylko po to by stwierdzić ciąże i jej obecność w macicy, ewentualnie potwierdzić czy to ciąża żywa.
Czy płód rozwija się prawidłowo ocenia się dopiero od 11 tc i NIE WCZEŚNIEJ!!!
Nie powinnaś się przejmować bo na tym etapie ciąży nie przeprowadza się USG genetycznego. Jeżeli lekarz kazał Ci robić to usg na szybko w 10 tc to wykazał się brakiem kompetencji bo wszelkie pomiary, które są markerami wad genetycznych można robić dopiero od 11 tc. Wiele "rzeczy" które mogłyby wydawać się niepokojące w 10 tc są całkowicie fizjologiczne i prawidłowe.
Nie bez powodów w wielu krajach pierwsze usg robi się dopiero w 12 tc. Wcześniej można się tylko niepotrzebnie zestresować.
Innymi słowy usg pomiędzy 5 a 11 tc robi się tylko po to by stwierdzić ciąże i jej obecność w macicy, ewentualnie potwierdzić czy to ciąża żywa.
Czy płód rozwija się prawidłowo ocenia się dopiero od 11 tc i NIE WCZEŚNIEJ!!!
 
Rozwiązanie
Do góry