reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

5/6tydzien a wyrwanie zęba - doradzicie?

pchelka10.05

Zadomowiona(y)
Dołączył(a)
19 Wrzesień 2006
Postów
1 035
Miasto
grudziądz
Hej
Obecnie jestem w 5 tygodniu ciąży
Wczoraj pękła mi całą korona w dolnej 4
Został sam korzeń, dziś minimalnie boli ale boję się czy się nie rozkręci ból i nie zrobi się stan zapalny
I teraz najważniejsze pytanie czy w tak wcześnej ciąży to bezpieczne dla dziecka takie wyrwanie zęba ?
Mam nadzieję że nie będzie takiej potrzeby i ząb wytrwać do 14 tygodnia bo słyszałam że 2 trymestr jest już w miarę bezpieczny na takie rzeczy ale co zrobić gdy nie będzie takiej szansy i trzeba go będzie wyrwać już teraz ? Wiadomo że znieczulenie dla koboet w ciąży i zero przeswietlenia ale czy któraś z was tak wcześnie w ciąży była zmuszona wyrwać zęba ? Boję żeby nie skończyło się źle :(
 
reklama
To pytanie powinnas zadac swojemu ginekologowi jak i dentyscie. Ja mialam taka sytuacje ze ten mialam korzen do wyrwania jednak dentysta nie chcial ryzykowac poki mnie nie bolalo. Powiedzial ze bez zdjecia rtg jest ryzyko ze korzen moze byc zawiniety, moze byc ptzetoka a wtedy ekstrakcja bedzie trudna jak i gojenie sie dlugie i bolesne. Kazal plukac rumiankiem i w razie nawet lekkiego bolu odrazu sie zglosic. Chodzilam rowniez co miesiac na kontrole czy nie rozwija sie stan zapalny. Zab wyrwalam po rozwiazaniu i faktycznie okazalo sie ze korzen byl zawiniety i bylo ciezko. Jednak kazdy przypadek jest inny i o tym powinien zadecydowac dentysta.
 
Jeżeli sytuacja tego naprawdę wymaga to można i zdjęcie zrobić. Powinnaś tylko powiedzieć o tym fakcie osobę, która będzie je wykonywać, żeby odpowiednio Cie zabezpieczyć. Mi złamał się ząb i został sam korzeń w 35 tc i lekarka stwierdziła, że lepiej po porodzie go wyrwać.
 
Z zabiegów stomatoligicznych po uprzedzeniu dentysty do III trymestru ciąży można korzystać praktycznie wszystkich jeśli nie wymagają RTG. Stomatolog wiedząc o twoim stanie dobierze odpowiednie preparaty i zastosuje odpowiednie leczenie. Natomiast unikanie dentysty w ciąży szkodzi i matce i dziecku.
 
Do góry