reklama

badania prenatalne

Dołączył(a)
26 Czerwiec 2019
Postów
8
Rozwiązania
0
Dziewczyny mam wyniki z badań prenatalnych i jestem załamana:(
Trisomia 21 1:8
Trisomia 18 1:1015
Trisomia 13 1:395


FHR 173 ud/min
CRL 58,9 MM
NT 1,7MM

Proszę o radę czy robić aminopunkcję?
 
Ostatnia edycja:
reklama

nast95

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Sierpień 2017
Postów
1 075
Rozwiązania
0
To i tak mniejsze ryzyko, niż w przypadku nie wykrycia niektórych poważnych wad lub zakażeń. Nie leczone i nie zdiagnozowane o czasie dają większe ryzyko powikłań związanych ze śmiercią, ponieważ jak mamy reagować, jak tak naprawdę nie wiemy, co dziecku dolega. Rutynowe badania po urodzeniu nie wykryją wszystkich nieprawidłowości, a jeżeli zdecydujemy się na zrobienie pełnej analizy podobnej do amnio po urodzeniu, to na wyniki czekamy około miesiąca, doliczmy do tego część okresu ciąży, kiedy rozwijała się choroba, to już mamy pół roku swobodnego rozwoju. A przez te pół roku już można było działać i często zahamować chorobę na dużo wcześniejszym etapie lub nawet ją wyleczyć. U nas niestety te badania są wciąż trudno dostępne, bo żeby zrobić bezpłatnie trzeba mieć wskazania albo skończone 35 lat, a moim zdaniem każda kobieta w ciąży powinna mieć możliwość wyboru. Bo czy ktoś się zdecyduje, czy nie to jego prywatna sprawa, ale powinno się mówić o tych badaniach dużo więcej niż tylko tyle, że wykrywają trisomie.
No prosze, a myślałam ze wynik to tylko podany kariotyp.
:)
Skoro to takie szczegółowe to aż dziwne ze nie jest standardem. Wszak i z niskim ryzykiem można urodzić chore dziecko.
Z drugiej strony gdy ktoś się stara kilka lat to i ten niecały procent czy mniej ryzyka poronienia jest duży.
 

nast95

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Sierpień 2017
Postów
1 075
Rozwiązania
0
Nie tylko pappa, ale też nieprawidłowości w usg. Sam pappa daje często przekłamany wynik, podstawą wg mnie jest rzetelne badanie usg. Ale to już są wskazania do wykonania badania amnio. Nie mówię, że wszystkie powinnyśmy mieć amniopunkcję, ale że wszystkie powinnyśmy mieć prawo wyboru do wykonania, niezależnie od sytuacji. Tak to działa w innych krajach, ale tam też są ogólnodostępne inne równie dokładne badania prenatalne. U nas to wszystko bardzo kuleje i jeżeli chodzi o dostępność badań prenatalnych, ponieważ w większości przypadków trzeba sporo za nie płacić i jeżeli chodzi o świadomość kobiet, jakie takie badania przynoszą korzyści i po co się je tak naprawdę wykonuje. I powtórzę się po raz kolejny, że nie robi się ich głównie po to, żeby usuwać wadliwe ciąże, ale po to, żeby ewentualnie choremu dziecku pomóc na czas.
Ale czy idąc tym torem myślenia, powinnyśmy mieć wszystkie amniopunkcje? Czy mówisz tylko o sytuacjach, kiedy wychodzi wysokie ryzyko w pappa?
 

SalsaPL

Moderator
Członek załogi
Dołączył(a)
4 Listopad 2018
Postów
2 964
Rozwiązania
0
Tyle ze w pierwszej kolejnosci powinno sie wykluczyc na postawie nifty, iż te zaburzenia wynikow nie sa bezposrednio powiazane z dzidzią.
Tyle że nie każdego stać żeby wywalic 2.5tys na takie badanie. Płacąc za nie nie czuje sie ani lepsza ani nic takiego, fqurwia mnie jedynie że inni nie mogą sobie na taki komfort spokoju pozwolić, denerwują sie niepotrzebnie aż musza podjac decyzje o inwazyjnych by sie uspokoić i cieszyć ciąża az do porodu ukochanego bobo.
Szlag mnie trafia ze rozdają nasza kase z naszych podatkow na jakies pierdoly, pdeudo programy socjalne itp niby są za ochroną zycia poczetego ale to tylko slogany bez pokrycia. 2.5tys to bena na jeden do jednej ich fury. In vitro nie. Nifry nie . Ciekawe co jeszcze zrobią zeby do sredniowiecza nas cofnac.
Ehhh sorki za te wywody, ale tak dokladnie mysle
Pappa mówi też o problemach z łożyskiem- dobry ginekolog na podstawie USG, wywiadu potrafi określić czy zwiększone przez pappa ryzyko trisomii jest rzeczywiście związane z genetyką czy raczej wskazuje na problemy z łożyskiem. Ja bym tak tej pappy nie skreślała. A problemy z łożyskiem są zagrożeniem dla zdrowia i/lub życia dziecka.
 

Milmo

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Kwiecień 2019
Postów
608
Rozwiązania
0
No niestety ryzyko wystąpienia ZD jest wysokie. Pamiętaj, że to są dane statystyczne, one często się mylą. Przy amnio jest wysokie ryzyko utraty. Ja osobiście bym nie robiła. Każda matka chce mieć zdrowe dziecko, ale dzieci z ZD są cudem tak jak wszystkie inne dzieci :)
 

Fado123

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2019
Postów
1 488
Rozwiązania
1
A co powiedział lekarz wykonujący badanie ?? mi pani która wykonywała powiedziała ,że usg daję 80% pewności ,a krew to tylko 10% to jest statystyka
 

Suprise87

Fanka BB :)
Dołączył(a)
24 Luty 2019
Postów
410
Rozwiązania
0
Dziewczyny mam wyniki z badań prenatalnych i jestem załamana:(
Trisomia 21 1:8
Trisomia 18 1:1015
Trisomia 13 1:395


FHR 173 ud/min
CRL 58,9 MM
NT 1,7MM

Proszę o radę czy robić aminopunkcję?
Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co byś zrobiła, jaką decyzję podjęła, gdyby okazało się, że jednak będziesz miała dziecko z ZD...
Jeśli zdecydowałabyś się w takim przypadku przerwać ciążę, to zrób amniopunkcję.
Ja osobiście dla swojego świętego spokoju tak czy tak zrobilabym to badanie przy tak dużym ryzyku.
 

Fado123

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2019
Postów
1 488
Rozwiązania
1
Ale chodzi mi o to ,co mówił podczas USG czy widział coś niepokojącego ?
 

Nowe wątki

reklama

Konkursy i testy

Konkurs

Odważnie, lecz bezpiecznie – instakonkurs z Bella Baby Happy

Zgłoszenia przyjmujemy do 04/07/2019

Konkurs

Wygraj innowacyjny grzejnik wraz z montażem! Konkurs

Zgłoszenia przyjmujemy do 29/07/2019

Test

Przetestuj wózek Lila Maxi-Cosi

Zgłoszenia przyjmujemy do 30/07/2019

Nowe pytania

Do góry