reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badanie prenatalne

Kapsuła 22

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
12 Grudzień 2020
Postów
31
Hej kobietki mam pytanie. Otóż wyszło mi trisomi 21 ryzyko podstawowe , 1:255, a ryzyko skorygowane 1 do 5104. Powiedzcie czy mam się martwić? Jestem w wysokim ryzyku??
 
reklama
Ryzyko podstawowe jest wyliczane na podstawie wieku. Skorygowane to połączenie wymiarów z USG i badania biochemicznego. Twoje ryzyko określiłabym jako niskie. To właśnie skorygowane ryzyko jest ewentualnym powodem do wykonywania dalszej diagnostyki. A jak USG?
 
Ale co?? Bo jest tego dużo, proszę podać.
Naprawdę aż tak dużo? Chodzi głównie o przezierność karkową, FHR, kość nosową. Wymiary z USG jak i wyniki biochemii w przeliczeniu na jednostkę MoM to markery do obliczania ryzyka wystąpienia trisomii. Jak już mówiłam, ryzyko skorygowane 1:5000 to niskie ryzyko, jeśli jednak na przykład lekarz zwrócił uwagę na jakieś nieprawidłowości przy badaniu, robiłabym dalszą diagnostykę.
 
FHR 178, przyziemnosc karku 1.61 mm,
A kość nosowa? Rozmawiałaś z lekarzem o wyniku? Czasami markery potrafią mocno zawyżyć ryzyko, u mnie na przykład podstawowe 1 do iluśtam tysięcy, skorygowane 1:227. U Ciebie wyniki obniżyły ryzyko, co w zasadzie jest dość dobrym symptomem. Wątpliwości powinien rozwiać lekarz.
 
reklama
A kość nosowa? Rozmawiałaś z lekarzem o wyniku? Czasami markery potrafią mocno zawyżyć ryzyko, u mnie na przykład podstawowe 1 do iluśtam tysięcy, skorygowane 1:227. U Ciebie wyniki obniżyły ryzyko, co w zasadzie jest dość dobrym symptomem. Wątpliwości powinien rozwiać lekarz.
A jak to powinno być fachowo napisane?? Po lekarsku?
 
Do góry