reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Byc rezydentem w Irlandii.

sulwusia

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
8 Wrzesień 2008
Postów
45
Miasto
Irlandia/Zamość
Hej.
Chciałabym was zapytac czy wiecie co znaczy byc rezydentem w Irlandii i kiedy nabywa się rezydentury.
Do dzisiaj myślałam,że rezydenturę nabywasz po 2 letnim pobycie w irlandii,ale dzisiaj koleżanka powiedziała mi,że prawa się pozmieniały ,także już sama nie wiem.
Oczywiście na stronie Sociala nic napisane nie jest,dlatego postanowiłam się zwrócic z prośbą do was.
Z gory dziękuję za odpowiedzi
 
reklama
Prawa pobytu obywateli krajów UE/EOG w Irlandii-Information from CitizensInformation.ie

muszę się w to wczytac,ale zastanawia mnie to:


Obywatele Unii Europejskiej (UE), pozostałych krajów EOG (Islandii, Księstwa Liechtenstein, Norwegii) oraz Szwajcarii, mają prawo do przebywania w Irlandii wraz z rodzinami. Jednakże istnieją pewne ograniczenia tego prawa.
W Irlandii można bez ograniczeń przebywać przez trzy miesiące. Osoby planujące dłuższy pobyt muszą:

  • Być zatrudnione lub prowadzić własną działalność gospodarczą, lub
  • Posiadać wystarczające środki i ubezpieczenie zdrowotne, aby nie stanowić obciążenia dla sektora usług społecznych w Irlandii, lub
  • Być zarejestrowanym studentem lub praktykantem, lub
  • Być członkiem rodziny obywatela Unii, spełniającego jeden z powyższych warunków

i to:
Regulacje wprowadzają również prawo pobytu stałego dla obywateli UE i ich rodzin po upływie nieprzerwanego pięcioletniego legalnego pobytu w danym kraju.



ale to chyba nie ma nic wspólnego z habitually resident

Status rezydencji

Status rezydencji dla celów podatkowych w Irlandii zależy od liczby dni pobytu w Irlandii w danym roku podatkowym. Status rezydenta podatkowego w Irlandii w określonym roku podatkowym jest przyznawany po spełnieniu jednego z poniższych warunków:

  • Dana osoba przebywała na terytorium Irlandii 183 dni lub więcej w danym roku podatkowym bez względu na przyczyny pobytu.
  • Jeśli, bez względu na przyczyny pobytu, dana osoba przebywała na terytorium Irlandii 280 lub więcej dni przez okres dwóch kolejnych lat podatkowych, zostanie uznana za rezydenta w Irlandii przez drugi rok podatkowy. Jeśli, jednakże, dana osoba przebywała na terytorium Irlandii łącznie 30 dni lub mniej w trakcie jakiegokolwiek roku podatkowego, te dni nie zostaną wzięte pod uwagę przy przyznawaniu statusu rezydenta.


 
Ostatnia edycja:
no chyba dochodzę do sedna sprawy,jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

habitually resident to tak zwany "zwykły rezydent" czyli:

Zwykły rezydent

Pojęcie "zwykły rezydent" w odróżnieniu do "rezydenta" odnosi się do rodzaju ciągłości przebywania w Irlandii w ciągu kilku lat. Jeśli dana osoba przybywa do Irlandii po raz pierwszy i pozostaje rezydentem przez trzy kolejne lata, z czwartym rokiem staje się zwykłym rezydentem. I odwrotnie, utraci ona status zwykłego rezydenta w Irlandii wskutek niezamieszkiwania w tym kraju przez trzy kolejne lata.
W przypadku zwykłego rezydenta ze stałym adresem zamieszkania w Irlandii dochód uzyskany w Irlandii/zagranicą będzie podlegał opodatkowaniu w pełnej wysokości. Wyjątkiem będzie dochód uzyskany z prowadzenia działalności handlowej, wykonywania wolnego zawodu, prowadzenia biura oraz zatrudnienia, z tytułu których wszystkie obowiązki wykonywane są poza terytorium Irlandii. Ponadto, inne dochody zagraniczne, na przykład dochód zainwestowany, jest również zwolniony z podatku, pod warunkiem, że nie przekracza kwoty ustalonej dla roku podatkowego, w którym został osiągnięty.



ale osoba mieszkająca krócej niż 3 lata jest tylko " rezydentem"
nie wiem jak to się ima do zasiłków socjalnych,ale coś tutaj naskrobali:


Wymogi dotyczące pobytu potrzebne dla uzyskania pomocy społecznej w Irlandii-Information from CitizensInformation.ie
 
Do góry