reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Coś o przedwczesnym porodzie

misia_q

Turbomama
Dołączył(a)
30 Listopad 2004
Postów
7 387
Miasto
Wrocław
Cytat pochodzi z książki "Ciąża - 40 kolejnych tygodni" Glade B. Curtis ze strony 207.

Fibronektyna płodowa

Kiedy ciężarna zauważa występowanie objawów świadczących o zagrożeniu ciąży, jak bóle w dole brzucha, tępe bóle krzyża, skurcze macicy z towarzyszącym bólem lub bez niego, uczucie napięcia ściany macicy i zmianę wyglądu wydzieliny z pochwy na krwisty lub wodnisty wyciek, koniecznością staje się rozpoznanie przyczyny występowania tych dolegliwości. Zadaniem lekarza jest wtedy odróżnienie innych stanów patologicznych od rozpoczynającego się przedwcześnie porodu. Do niedawna nie istniała praktycznie żadna wiarygodna metoda oceny rzeczywistego zagrożenia ciąży przedwczesnym porodem. Obecnie pojawił się nowy test pomocny we wczesnym rozpoznawaniu tego najczęstszego powikłania drugiej połowy ciąży.
W płynie owodniowym i błonach płodowych występuje specyfuczne białko nazywane fibronektyną płodową, które nie powinno być wykrywane w wydzielinie pochwy.
Jeśli więc wystąpią niepokojące lekarza objawy, a w wydzielinie z szyjki macicy i pochwy stwierdzi się obecność fibronektyny, świadczy to o zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu. Gdy nie wykrywa się tego białka, płód nie jest zagrożony przedwczesnym porodem przynajmniej w czasie najbliższych 2 tygodni.
Badanie przeprowadza się tak samo jak badanie cytologiczne, to znaczy pobierając wymaz z szyjki macicy i pochwy. Wacik z pobraną wydzieliną posyła się do laboratorium, a lekarz otrzymuje wynik po 24 godzinach.
można też poczytać o tym tutaj:
http://archiwum.wiz.pl/1996/96060800.asp

Jestem ciekawa czy takie badania wykonuje się u nas w Polsce?
:confused:
 
reklama
Kurcze sama myślałam,z ęby poszukać czegoś na ten temat. Dzięki Misia. Ja od kilku dni odczuwam jakieś skurcze, co mnie martwi... do tego wczoraj brzuch zaczął się napinać i robić twardy jak piłka... Jutro popytam gina o te badania o których piszesz.
 
Bira i ja się martwię, brzuszek mi się napina coraz mocniej. Pamiętam, że jak byłam z Wikiem w ciąży to nie czułam tego napinania tak wcześnie. Poza tym czuję w momencie tego napięcia, że muszę aż usiąść takie to nieprzyjemne...

Kiedy sobie poleżę to brzuszek jest mięciutki i wszystko jest w porządku, no ale jak tu leżeć kiedy ja mam dom, dziecko i pracę na głowie. Muszę się dowiedzieć czy to normalne...
 
Ja chyba też przy następnej okazji spytam o te badania. Wprawdzie teraz jest jakby w porządku, ale w zeszłym tygodniu miałam podobne do waszych objawy. Tylko że nie myślałam że to może być coś poważnego. Dzięki Misia ;)
 
hej dziewczyny chciałam wam powiedzieć że mi też bardzo często twardniał brzuszek i poszłam do lekarza i przepisał mi duphaston i no-spe i też sie bardzo nie pokoje choć po tych tabletkach już tak sie nie napina. a o tych badaniach słyszę pierwszy raz. mam pytanie czy każdy lekarz może zrobić takie badania? i czy ja musze o nie poprosić czy on sam powinien je zaproponować? proszę odpiszcie
 
mam pytanie czy każdy lekarz może zrobić takie badania? i czy ja musze o nie poprosić czy on sam powinien je zaproponować? proszę odpiszcie

Cześć Kasiu,
Badanie to może wykonać chyba każdy gin, a co do pytania, to sądzę że lekarz powinien zaproponować na podstawie wizyty, ale jeżeli się niepokoisz to lepiej spytać. Ja tak zrobię,
 
Na razie napinania mi przeszły. Dostałam magnezin forte i w zasadzie po dwóch tabletkach trochę zelżało. Lekarz powiedział, ze jeżeli w ciągu dwóch dni mi to nie przejdzie to mam zgłosić się na oddział. Na szczęście jest już ok i dzisiaj ani razu brzuch się nie napiął. Oby tak dalej:-)

Co do tyvch badań stwierdził, ze nie ma potrzeby ich robić...:confused: wiec sama nie wiem.
 
Hmm, no nie wiem. Ja wolałam je zrobić dla mojego spokoju. Jedno badanie więcej na pewno nie zaszkodzi, a jego wynik może być ważny.
 
reklama
Wiecie ja urodziłam przedwcześnie i to duzo pr\zed terminem nic na to nie wskazywalo nie mialam zadnych objawów ,plamień boli czy czegoś w tym rodzaju.Do szpitala trafiłam w 19 tyg. z rozwarciem na 5 cm i uwypuklonym pęcherzem plodowym.spędzilam tam blisko 7 tyg. i urodziłam wcześniakka dlatego uwazam ze te badania może są i dobre ale co wtedy gdy okarze sie ze ciąża jest zagrożona a zapóżno jest na podjęcie jakichś zapobiegawczych kroków? Jak czuje się taka mama?Wiecie to nic zabawnego czekać na to co sie stanie i wcale dobrze nie wpływa na dzidzie
 
Do góry