reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Coś o przedwczesnym porodzie

misia_q

Turbomama
Dołączył(a)
30 Listopad 2004
Postów
7 387
Miasto
Wrocław
Cytat pochodzi z książki "Ciąża - 40 kolejnych tygodni" Glade B. Curtis ze strony 207.

Fibronektyna płodowa

Kiedy ciężarna zauważa występowanie objawów świadczących o zagrożeniu ciąży, jak bóle w dole brzucha, tępe bóle krzyża, skurcze macicy z towarzyszącym bólem lub bez niego, uczucie napięcia ściany macicy i zmianę wyglądu wydzieliny z pochwy na krwisty lub wodnisty wyciek, koniecznością staje się rozpoznanie przyczyny występowania tych dolegliwości. Zadaniem lekarza jest wtedy odróżnienie innych stanów patologicznych od rozpoczynającego się przedwcześnie porodu. Do niedawna nie istniała praktycznie żadna wiarygodna metoda oceny rzeczywistego zagrożenia ciąży przedwczesnym porodem. Obecnie pojawił się nowy test pomocny we wczesnym rozpoznawaniu tego najczęstszego powikłania drugiej połowy ciąży.
W płynie owodniowym i błonach płodowych występuje specyfuczne białko nazywane fibronektyną płodową, które nie powinno być wykrywane w wydzielinie pochwy.
Jeśli więc wystąpią niepokojące lekarza objawy, a w wydzielinie z szyjki macicy i pochwy stwierdzi się obecność fibronektyny, świadczy to o zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu. Gdy nie wykrywa się tego białka, płód nie jest zagrożony przedwczesnym porodem przynajmniej w czasie najbliższych 2 tygodni.
Badanie przeprowadza się tak samo jak badanie cytologiczne, to znaczy pobierając wymaz z szyjki macicy i pochwy. Wacik z pobraną wydzieliną posyła się do laboratorium, a lekarz otrzymuje wynik po 24 godzinach.
można też poczytać o tym tutaj:
NARODZINY W TERMINIE - MA�GORZATA PAWLICKA-YAMAZAKI - Wiedza i �ycie - 6/1996

Jestem ciekawa czy takie badania wykonuje się u nas w Polsce?
:confused:
 
reklama
Do góry