reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa

Natalia198777

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Lipiec 2019
Postów
1 612
Hej dziewczyny aktualnie14 tc ponad tydz temu dowiedziałam sie o.cukrzycy ciążowej. Czy, któraś też jest w takiej sytuacji lub była i może jakoś wesprzeć. 14.01 dopiero mam termin do poradni gdzie otrzymam glukometr. Jestem w szoku, przerażona i zagubiona. Czy dobrze jem itp. I najważniejsze co z dzieckiem
 
reklama
Ja moge opisać jak to u mnie wygląda, może komuś się przyda. Jestem obecnie w 28 tyg, a od około miesiąca mam zdiagnozowaną cukrzyce ciążową. U mnie podstawowa zasada to: jem wszystko pełnoziarniste (kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, chleb razowy, wielozbożowy, żytni lub mieszany ale taki żeby mąki pszennej było jak najmniej), nie jem ziemniaków, wędlina z dobrym składem i do każdego niemalże posiłku warzywa. Oczywiście nie słodze niczego, ale to już przed ciązą miałam taki zwyczaj, owoce jem mniej więcej 2x dziennie i jest to najczęściej podwieczorek o 16 lub drugie śniadanie.
Największy skok cukru do tej pory miałam po pierwszym śniadaniu, czasami zjadłam to samo co dzień wcześniej i wynik był inny. Na śniadanie nie jem żadnego nabiału bo po tym było najgorzej, najczęściej jadam 2-3 kromeczki chleba z wędliną i warzywa.
Kolejna rzecz: śniadanie najpóźniej do 8:30, a ostatni posiłek (czyli np. mała kromeczka z wędliną i warzywami) 22:30 - 23:00. Reszta posiłków regularnie co 2-3 godziny zaczynając od śniadania.
Na początku starałam się jeść jak najmniej sera żółtego i całkowicie unikać słodyczy, ale kilka razy zdarzyło mi się zjeść ciasto (o 16 jako podwieczorek) i cukier miałam po tym bardzo dobry a mierzyłam jak szalona kilka razy. Nie mówię, że tak można ale u mnie np. nic się nie działo.
Miałam również spotkanie z dietetykiem, ale niewiele więcej się dowiedziałam. Najwięcej mi chyba pomogło przeczytanie od deski do deski informacji na stronie słodkie mamy.
Ja myślę, że są jakieś podstawowe zasady, ale to wszystko zależy od organizmu i od tego jak wysoko ma się te cukry. Ja miałam niedużo przekroczoną normę i póki co dieta daje rade bez problemu.

Tak w ogóle to nie wiem czy chodzicie prywatnie do diabetologa, ale jeśli ma się skierowanie do poradni diabetologicznej w ciąży to na NFZ powinni przyjąć jak najszybciej. Ja poszłam i akurat był lekarz do którego chciałam się dostać, pielęgniarka najpierw powiedziała że za 2 tyg wizyta, ale lekarz przyjął mnie od razu jak usłyszał że ciąża.
 
reklama
Jestem w 8 tygodniu ciąży i mam glukozy 100,8 przy czym jest napisane że norma w ciąży to 92. Czy mogę mieć później stwierdzoną cukrzycę ciążową? Czy mój wynik jest jakiś bardzo wysoki?
[/QUOTE

Witaj. Wynik jest wysoki. Ja w 9 tc miałam na czczo 106 i dostałam od razu polecenie wykonania krzywej cukrowej. Z różnych przyczyn udało mi się to dopiero na początku stycznia (między innymi przez święta) i tak jak od początku podejrzewał lekarz mam cukrzycę. Po krzywej cukrowej moje wyniki to był kosmos, na czczo 106, po 1 godzinie 216, a po 2 godzinach 198. Krzywą robiłam dwa razy. Udało się 04.01. Po odbiorze wyniku do poradni i 07.01. wizyta i glukometr i dieta. Po tygodniu kontrola moich pomiarów. Póki co dieta ale to w każdej chwili może się u mnie zmienić bo wahania cukru mam dość duże.
Tak to wyglądało u mnie. W każdym razie nie stresuj się bo to nic nie pomoże a wyrzuci cukier. Lekarz powie Ci co dalej. Spokoju i wytrwałości :)
 
Jestem w 8 tygodniu ciąży i mam glukozy 100,8 przy czym jest napisane że norma w ciąży to 92. Czy mogę mieć później stwierdzoną cukrzycę ciążową? Czy mój wynik jest jakiś bardzo wysoki?
Ja przechodzilam cukrzyce ciazowa. Norma to od 70-90 a po posilku ponizej 140. Jeżeli na czczo masz ponad 100 to albo diete trzeba zastosować albo insulinę. O tym juz powie lekarz. Najpierw zrób krzywa cukrowa i popros o skierowanie do diabetologa. On zdecyduje co dalej.
 
Do góry