reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Fakty, mity i ciekawostki dotyczące ciąży !!

sarat

Fanka BB :)
Dołączył(a)
24 Maj 2011
Postów
497
Miasto
Nowa Sól
:-) Witam wzystkie stycznióweczki:) Proponuję poruszenie nowego wątku, a więc mitów i faktów związanych z ciażą oraz różnymi ciekawostkami, które się z tym wiążą. Możemy wymieniać się tutaj własnymi doświadczeniami i wiedzą dotyczącą ciąży :) Myślę, że wiele z nas spotkało się z zabobonami związanymi z tym stanem bądź też z informacjami, które choc niesprawdzone sa dla nas niepokojące. Uważam, że warto byłoby skonsultować wzystkie watpliwości z innymi mamusiami :) przyszłymi lub obecnymi :) Stąd pomysł na nowy temat :)

Zacznę jako pierwsza :) Czy ktoś mógłby mi potwiedzić lub zaprzeczyć informacji, że już w trakcie 1 trymestru ciąży nie wolno spac na brzuszku, gdyż dziecko nie może się wtedy prawidłowo rozwijać? Całe swoje życie spałam na brzuszku i teraz trudno jest mi się odzwyczaic wiem, że jak brzuszek się powiekszy to spać na brzuchu nie będę gdyż się nie da :p ale w obecnym stanie się zastanawiam.

Druga sprawa, która mnie nurtuje to, zakaz picia napojów gazowanych w trakcie trwania ciązy. Czy któraś z Was drogie koleżanki dostała taki zakaz od ginekologa, czy tak po prostu radza starsze doświadczone mamy... ? bo juz sama nie wiem
 
Ostatnia edycja:
reklama
Ja w pierwszej ciąży spałam na brzuchu aż mi nie zaczął przeszkadzać, czyli do około 4 miesiąca (wybrzuszyło mnie dopiero w 5)
A jeżeli chodzi o napoje gazowane -wg uznania. Ja piłam i kwas chlebowy i wodę gazowaną. Chyba, że masz okropne wzdęcia albo cukrzycę - wtedy rzeczywiście nie pije się gazowanych.

Jeżeli chodzi o przesądy - mi się żadne nie sprawdziły w poprzedniej ciąży :) Ale słyszałam np o tym, że nie można zachwycać się zwierzętami (bo niby dziecko do zwierzęcia będzie podobne) i jak się czegoś przestraszysz, to nie można się łapać za nic, bo powstanie tzw myszka.
 
Sarat, bardzo fajny temat:-) Ja sama z chęcią się dowiem jak to jest z tym spaniem na brzuszku, też zawsze tak sypiałam i teraz nawet mimowolnie przez sen się przekręcam na brzuch.
Poza tym chciałabym się dowiedzieć czy wierzycie w teorię, że w ciąży nie wolno przechodzić pod sznurkami?:-) Moja mama ciągle mi o tym gada i ciekawa jestem jakie macie zdanie w tym temacie.
 
Ja też całe życie spałam na brzuchu, mimo, że mi grozili, że przez to będę miała płaskie piersi. ;) Teraz się kładę na boku, ewentualnie na brzuchu, ale z jedną nogą podgiętą, tak, żeby przestrzeń była, bo inaczej nie dam rady zasnąć. Natomiast budzę się na plecach. Z tym, że ja mam sporą torbiel za macicą i może być tak, że Młodego rzeczywiście ciśnie, a ja się odruchowo obracam, tak, żeby mógł oddychać. :) Ogólnie wierzę w swoją intuicję - ciało samo nam wiele rzeczy podpowiada, wystarczy się w nie wsłuchać :)

W przesądy nie wierzę. Nikt mi nie wmówi, że jak założę korale, albo łańcuszek to mi się dziecko podczas porodu pępowiną owinie. Wręcz dla żartu wymyślam własne. Np. kobiety w ciąży nie wolno straszyć, bo dziecko będzie miało wyłupiaste oczy. ;)

Jest w sumie jeden wyjątek. Na pewno będę miała przy wózku i na rączce Młodego czerwoną wstążeczkę. Ludzie są zawistni i nawet jeśli czarownic nie ma, to złe życzenia potrafią ludzi doganiać. Więc wstążeczka ochronna będzie :)
 
Ja tam ogolnie w takie cos nie wierze, w zadne mity czy przesady, ale znam ich calkiem sporo, tu wkleje moze takie najpopularniejsze:

- nie wolno przechodzić pod wiszącymi sznurkami, bo dziecko będzie okręcone pempowiną
- z tego samego powodu (okręcenie pępowiną) nie można nosić w ciąży żadnych łańcuszków, apaszek itp.
- nie wolno farbować włosów bo dziecko urodzi się rude
- nie wolno obcinać włosów, bo dziecku życie się skróci
- nie wolno patrzeć przez wizjer lub dziurkę od klucza bo dziecko - tu znam dwie wersje: będzie miało zeza albo urodzi się ślepe
- jak się wystraszysz lub oparzysz to w miejscu na ciele gdzie się dotkniesz/złapiesz twoje dziecko będzie miało znamię
- nie wolno niczego kupować dla dziecka przed porodem, bo się zapeszy
- jak się ma zgagę w ciąży to oznacza, że dziecku włosy rosną
- nie wolno być w ciąży chrzestną, bo się chrześniakowi szczęście odbiera
- nie wolno patrzeć na księżyc, bo dziecko urodzi się łyse i długo łyse będzie
- Przyszła Matka nie powinna z nikim dzielić się jedzeniem, bo będzie miała mało pokarmu.
- Podczas zmywania naczyń lub prania Przyszła Matka nie może sobie zachlapać brzucha, bo dziecko będzie pijakiem.
- Przyszła Matka nie powinna siadać po turecku, bo dziecko będzie miało krzywe nóżki.
- Tańcząc, Przyszła Matka nie może się okręcać - grozi to okręceniem siędziecka pępowiną
- W razie wizyty u krawcowej, nie wolno nic na Przyszłej Matce szpilkami przypinać, bo łożysko się przypnie i nie wyjdzie po porodzie.
- Przyszła Matka nie może biegać po kałużach, bo dziecko urodzi się z wodogłowiem.

A najglupszy przesad o jakim slyszalam to, ze:
- nie wolno się w ciąży kąpać, bo się dziecko utopi
 
Tak jeszcze dla ciekawostki, moze komus sie sprawdzi

Chłopiec czy dziewczynka?

1. Chłopiec w brzuchu dodaje Przyszłej Matce urody, zaś dziewczynka - odbiera.
2. Apetyt Przyszłej Matki na potrawy ostre i kwaśne wróży narodziny chłopca, natomiast na potrawy słodkie i mdłe - dziewczynkę.
3. Kształt brzucha w zaawansowanej ciąży również wróży, ale zdania są podzielone, jaki wróży jaką płeć.
4. Kiedy Przyszła Matka jest już kilka dni przed porodem i - co się z tym wiąże - ma duży brzuch, sadza się ją na podłodze. Jeżeli wstając, podeprze się lewą ręką - urodzi chłopca, jeżeli prawą - dziewczynkę.
5. Niecierpliwi nie muszą czekać aż do dziewiątego miesiąca, bo pierwsze ruchy dziecka też wróżą - jeśli Przyszła Matka odczuje je po prawej stronie, to znak, że urodzi się dziewczynka, jeśli po lewej - to chłopiec.
6. Jeśli Przyszła Matka ma w ciąży zgagę, to dziecko urodzi się z długimi włosami.
7. Jeśli ktos poprosi Przyszłą Matkę o pokazanie dłoni i ona pokaże je górną (zewnętrzną) częscia dłoni, to będzie chłopiec, jak wewnętrzną - to dziewczynka
 
Kiedyś funkcjonował jeszcze mit, że dzieci, które urodziły się chore lub niepełnosprawne, urodziły się takie, bo matka była niewierna.
 
ja słyszałam, że nie można w ciąży nosić korali, bo pępowina się wokół dziecka owinie. no i pereł nie można, bo perła w bólu powstaje i ból przynosi
 
reklama
a ja znam cos takiego

Delikatnie odciągnij wskazującym palcem dolną powiekę oka i obejrzyj dokładnie białkówki. Powinnaś dojrzeć naczynko krwionośne w kształcie litery V. Szykuj się na narodziny chłopca, jeśli naczynko jest w prawym oku. I odwrotnie: "V" w lewym oku zwiastuje dziewczynkę.

Ja mam V w prawym czyli chlopczyk ale szykuje sie na dziewczynke hihi
 
Do góry