reklama
 1. Uwierz, że jesteś ok. Masz prawo mieć gorszy dzień, masz prawo czuć się zmęczona i popełniać błędy. Najważniejsze, że masz prawo być z siebie dumna. Razem z Dove świętujemy Dzień Mamy Świętuj z nami. Konkursowo/

  Wybierz zabawkę, która uszczęśliwi twojego maluszka Konkurs/

  Zamknij powiadomienie

Formalności po porodzie

Temat na forum 'Dzieci urodzone we wrześniu 2013' rozpoczęty przez monia~, 24 Lipiec 2013.

 1. monia~

  monia~ Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Wspólnymi siłami, przy dużej pomocy koleżanki annyoj, postaramy się tutaj stworzyć mini przewodnik dla przyszłych i obecnych mam. Formalności dotyczące rejestracji dzidziusia, kwestie dotyczące urlopu macierzyńskiego, zasiłków itp. W miarę możliwości prośba o to, by znajdowały się tu potwierdzone informacje, nie zasłyszane od kogoś. Tak unikniemy nieporozumień. ;-)
   
 2. annaoj kce

  annaoj kce 08.06/04.10/09.13

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Z mojej wiedzy

  Po urodzeniu się dziecka:
  W ciągu 2 tygodni jeden z rodziców powinien zgłosić ten fakt w urzędzie stanu cywilnego, w miejscu, w którym dziecko się urodziło. Niezbędne jest wydane przez szpital zaświadczenie o urodzeniu się dziecka i z tego co pamiętam małżeństwom, które ślub brały w innym miejscu akt małżeństwa. Otrzymamy akt urodzenia dziecka.
  Aby otrzymać PESEL dziecka trzeba się zgłosić do UM lub również w USC, zależy od miasta.

  Urlop macierzyński
  20 tygodni
  + 6 tygodni
  + 26 tygodni

  Jeżeli matka w terminie do 14 dni od porodu zadeklaruje, że będzie korzystać z 52-tygodniowego urlopu (macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego łącznie), przez cały okres jego trwania będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli decyzję o przejściu na urlop dodatkowy podejmie dopiero gdy już będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, to przez pierwszych 26 tygodni będzie otrzymywać 100 proc. swojego wynagrodzenia, a w pozostałym czasie 60 proc.

  Jeżeli kobieta zadeklaruje, że będzie korzystać z 52-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, jednak po 20 tygodniach zdecyduje, że chce wrócić do pracy, przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobranego zasiłku z 80 proc. do 100 proc.
  Nie wiem niestety jak jest w przypadku zmiany pracodawcy.

  Tatusiom przysługuje 2 dni urlopu okolicznościowego i 2tygodniowy urlop, do wykorzystania w ciągu roku od narodzin dziecka.
  Znalazłam jeszcze taką informację dotyczącą L4 na żonę dla męża:
  Art. 33. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
  1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2;
  2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3.
  2. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
  3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
  Art. 34. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
  Teoretycznie po porodzie małżonek może dostać 60 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko lub 14 dni na żonę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku


  Becikowe

  Przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł (dochody za rok 2011)
  Wysokość - 1000 zł wypłacana jednorazowo.
  Dokumenty potrzebne do becikowego to:
  - wniosek o przyznanie becikowego
  - zaświadczenie lekarskie matki dziecka, że matka zgłosiła się do lekarza ginekologa nie później jak w 10 tygodniu ciąży i była minimum na 3 wizytach
  - oświadczenie, że drugi z rodziców nie otrzymał becikowego
  - oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku
  - skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
  - kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie
  Dokumenty składa się w MOPSIE (tam też można pobrać wzory dokumentów), do 12 miesięcy od narodzin dziecka.

  Jest jeszcze becikowe samorządowe – zależy ono od miejscowość w której się zamieszkuje. W Urzędzie Miasta lub Gminy należy zorientować się czy takowa pomoc jest wypłacana i jakie warunki należy spełnić by ją otrzymać.
  Ciekawostek kilka
  Matka ma prawo do urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie przed narodzinami dziecka i WAŻNE ma prawo, nie obowiązek. Wiem z doświadczenia, że wielu ginekologów „zmusza” do wzięcia macierzyńskiego jeszcze przed urodzeniem dziecka.
  Przepisy nie są jednoznaczne w tej kwestii, ze swego doświadczenia radzę „powalczyć” z ginem.

  Druga ciekawostka dotyczy ochrony w przypadku powrotu na niepełny etat po urlopie macierzyńskim. Jeśli ma się prawo do urlopu wychowawczego, a zmniejszy się wymiar czasu pracy przez rok podlegamy ochronie przed zwolnieniem. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, zwolnień grupowych lub z winy pracownika.
  Wniosek należy złożyć na 2 tygodnie przed planowanym powrotem do pracy.
  Podstawa prawna KP art. 186

  Trzecia sprawa, to już nie ciekawostka, pamiętajcie, że przysługuje Wam 2 dni opieki na dziecko w roku kalendarzowym (jednemu z rodziców). Trzeba o tym pamiętać, bo urlop niewykorzystany przepada.

  napisałam co wiedziałam i co może którejś z Was się przyda
   
 3. reklama
 4. annaoj kce

  annaoj kce 08.06/04.10/09.13

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeśli któraś z Was wie jeszcze o czymś to piszcie.
  Nie pisałam nic odnośnie dodatków w przypadku niskich dochodów, nie interesowałam się tym, więc nie jestem w temacie.
   
 5. guziczeek26

  guziczeek26 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziś wyczytałam ,że od tego roku zmieniły się też przepisy dot. macierzyńskiego przed porodem i kobieta ma do niego prawo nawet do 6 tyg. przed planowanym terminem rozwiązania z tym, że należy to zgłosić na 2 tyg. przed zamierzonym pójściem swojemu pracodawcy.
   
 6. Nilcia

  Nilcia Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nasuwają mi się 2 pytania:
  1. Becikowe - należy zgłosić się do MOPSu zgodnie z adresem zameldowania czy zamieszkania?
  2. W przypadku złożenia wniosku o powrót do pracy po macierzyńskim na niepełny etat czy nie ma przypadkiem takiego zapisu, że nie można też zmniejszyć poziomu wynagrodzenia (oczywiście wartość wynagrodzenia będzie przysługiwała proporcjonalnie do wymiaru etatu)?

  Z ciekawostek:
  Dzisiaj na SR rodzenia dowiedziałam się, że często ginekolodzy opornie wystawiają L4 na te ostatnie dni przed porodem (z niewiadomych mi powodów). W takiej sytuacji po L4 należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. W przypadku urodzenia w trakcie L4 od razu informujemy telefonicznie pracodawcę, a on ZUS, który od dnia porodu anuluje L4 i zaczyna liczyć macierzyński.
   
  Ostatnia edycja: 24 Lipiec 2013
 7. annaoj kce

  annaoj kce 08.06/04.10/09.13

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nilcia czytałam, że do MOPSU zgodnie z adresem zamieszkania.
  Wynagrodzenie zmniejsza się proporcjonalnie do zmniejszenia etatu, nie można nagle obniżyć wg widzimisie pracodawcy.

  --------------
  Ginekolodzy odmawiają, bo twierdzą, że niby nie ma podstawy, jeśli na przykład wcześniej wystawiali na podstawie ryzyka wcześniejszego porodu.
  Ja chodziłam prywatnie do ginki, więc jak na tydzień przed terminem zaczęła mi wspominać o macierzyński to ją "przycisnęłam", że nie i w końcu wystawiła.
  Do rodzinnego można tylko, że wydaje mi się, że nie będzie chętny wystawić L4, bo na jakiej podstawie. Chyba, że się coś wymyśli.
   
  Ostatnia edycja: 24 Lipiec 2013
 8. bonusowa

  bonusowa Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Super temacik :-D

  Warto też nadmienić, że jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to niestety oboje muszą stawić się osobiście w USC w celu rejestracji dziecka i wypełnić oświadczenie ojcostwa. W przypadku małżeństwa za pewnik brane jest ojcostwo męża, więc on sam może zarejestrować potomka.

  Nie wiedziałam, że becikowe jeszcze istnieje, myślałam, że zostaje zniesione po wprowadzeniu przedłużonego urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego.

  Jeśli któraś z Was prowadzi działalność gospodarczą, to macie jeszcze czas (do miesiąca przed porodem- mianowicie chodzi o jedną składkę) aby podwyższyć sobie składki ZUS do 250% wartości średniej krajowej. Zapłacicie wtedy 1 raz składkę podwyższoną (około 3300-3500zł) a potem przez cały okres urlopu macierzyńskiego będziecie otrzymywać od ZUSu zasiłek w wysokości 250% średniej krajowej netto (około 6500-7000zł w przypadku wypłaty 100% oraz około 5500-6000zł przy wypłacie 80%) :tak: Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego można na powrót zmniejszyć składki do najniższych.
   
  Ostatnia edycja: 24 Lipiec 2013
 9. annaoj kce

  annaoj kce 08.06/04.10/09.13

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Bonusowa jesteś pewna? Z tego co czytałam to jest 12 składek wstecz branych po uwagę. To o czym piszesz sprawdziłoby się dla kogoś kto nie jest zatrudniony teraz.
   
 10. reklama
 11. bonusowa

  bonusowa Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak, jestem pewna, ale zapomniałam dopisać, że można tak zrobić tylko i wyłącznie jeśli wcześniej nie opłacało się składki chorobowej (czyli tej dobrowolnej) bądź miało się przerwę w jej opłacaniu w długości minimum 30 czy 31 dni. Przepraszam, to w sumie dość istotna kwestia :zawstydzona/y:

  Co do podwyższania składek to wiem co mówię, bo sama tak zrobiłam. Tyle, ze ja jeszcze chciałam się załapać na L4, więc musiałam opłacić 3 składki podwyższone (wcześniej nie płaciłam chorobowej) więc liczyło mi się średnią z tych trzech miesięcy :tak:. A przy samym macierzyńskim płatnym 250% to tylko 1 składka przed porodem wystarczy żeby wypłacili, ale właśnie warunek, że wcześniej chorobowe nie było płacone. Bo jak było to będą wyciągać średnią i to się już nie opyla.

  Sorki laseczki, ciąża robi mi kisiel z mózgu- napisałam w poprzednim poście złą wysokość takiej składki (tyle to ja płaciłam razem z opłatami za pracowników) - już poprawiam :zawstydzona/y:
   
 12. katjoshka

  katjoshka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  To ja mam informację dla par, które nie są małżeństwem, że stwierdzenie ojcostwa można zgłosić w USC przed porodem, nazywa się to stwierdzenie ojcostwa dziecka nienarodzonego i zajmuje 15 minut, potrzebny jest i ojciec i matka, dowody osobiste oraz karta ciąży. Wygląda to tak, że przed kierownikiem USC ojciec potwierdza ojcostwo, podpisuje się papierki i dostaje świstek.
  Dodam, że nic się za to nie płaci i załatwia od ręki.
  Z tym świstkiem po narodzinach dziecka formalności może załatwiać partner, a mama może zostać w domu.
   
  Ostatnia edycja: 25 Lipiec 2013

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności i efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
  Zamknij powiadomienie