reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak walczyc z klamstwem?

Futrzak

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
22 Lipiec 2008
Postów
30
Miasto
Tarnów
Jak radzic sobie z klamiacym dzieckiem? Juz nie wiem sama, jak postepowac... Dopoki moj synek wymyslal sobie niestworzone hitorie i mi je opowiadal nie bylo problemu, ale od jakiegos czasu borykam się z jego nagminnym klamaniem w na prawdę istotnych sprawach. Klamie mi w zywe oczy mowiac, ze wcale nie dosal w szkole jedynki z matmy, kiedy ja wiem doskonale, ze dostal. Albo zwala za wszystko wine na inne dzieci, zamiast przyznac sie do tego, ze sam zle sie zachowal. Nie wiem juz, jak sobie z tym radzic? Boje sie, ze wychowam go na nieuczciwego czlowiek, a przeciez to ostatnia rzecz na swiecie, jaka chcialabym zrobic...
 
reklama
U mnie jest to samo- nagminne kłamanie, zwalanie na inne dzieci i odpowiedż na każde pytanie- oczywiście zmyślona w stylu a "mama mojej koleżanki tak powiedziała", a na pytanie której koleżanki oczywiście- "z innej klasy, ty jej nie znasz:". I nawet byłam u psychologa i nic nie pomogło.
 
A pomyślałaś może o tym, że błąd może leżeć po Twojej stronie? Może w Twoim domu panują takie zasady, że dziecku wygodniej jest skłamać i w ten sposób być może uniknąć jakiejś kary, niż mówić prawdę i jeszcze za to oberwać? Przepraszam, nie chcę Cię krytykować, bo nie wiem, jakie metody wychowawcze stosujesz, ale radzę Ci przeczytać ten artykuł o kłamstwie u dzieci: Smyk
Myślę, że możesz się z niego wiele dowiedzieć, rozpisane są wszystkie przyczyny, dla których dzieci nie mówią prawdy, a sam tekst nie jest długi, więc nie zabierze Ci wiele czasu.
 
moze wychowasz sobie nie tyle nieuczciwego czlowieka, co po prostu cwaniaka ;) kazdy porzadny polak to cwaniak przeciez. ;p
 
Moja 17-letnia pasierbica to okropna kłamczucha i trwa to od lat, ale myślę, że ogromny wpływ na to ma porywczy charakter męża, który jak była młodsza i coś przeskrobała, to był dla niej surowy. Tak więc nie mogę się nie zgodzić z karoliną
 
Dzieci kłamią bo chcą uniknąć kary widza że Rodzice kłamią oszukują i one chcą ukryć coś by nie ponosić kary.Rodzice uważają że dziecko trzyletnie nie zrozumie co to kara i potrafi odróżnić kłamstwa od prawdy.W książce ,,Rewolucja w wychowaniu'' Pro Bronson opisał, że badania dowodzą że 4 latkowie kłamią raz na 2 godz natomiast 6 latkowie mniej więcej raz na godzinę.Dzieci zaczynają kłamać aby uniknąć kary np 3 latek potrafi uderzyć na oczach rodziców siostrę i twierdzi że tego nie zrobił .Wieku szkolnym kara jest pierwotnym katalizatorem kłamstwa .Kłamstwo według dziecka to sposób na zwiększenie sobie władzy i poczucie kontroli poprzez manipulowanie kolegami za pomocą dokuczania przechwalania się.Rodzice powinny mówić dzieciom że kłamstwo jest złe .Szczerość i uczciwość jest dobra .Nie powinno się okłamywać drugiego człowieka .Rodzice powinni zrozumieć że sami stwarzają warunki do tego że ich dzieci kłamią .Rodzice powinni zastanowić się nad prawdomównością swoja i bliskich .nie wolno dzieciom nakazywać by kłamały .
pokazuj dziecku prawidłowe zachowania nagradzaj jeśli mówi prawdę , szanuj swoje dziecko .Rozmawiaj z dzieckiem czytaj bajki opowiadaj że kłamstwo jest czymś złym .Może wykorzystać bajki książki .
Proponuje ci przeczytaj książkę którą ci poleciłąm i zainteresuj się jeszcze takimi publikacjami:
Dalloz, D. (2004). Kłamstwo u dziecka. Kraków: eSPe.
Krajewska, M. (1999). Kłamstwo w opinii sześciolatków. Wychowanie w Przedszkolu, nr 10,s. 731 - 735.
Piaget, J. (1967). Rozwój ocen moralnych dziecka. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, s. 128 - 160.
Mam nadzieję że pomoże ci moja polecona literatura.


...
 
Do góry