reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wygląda procedura rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego?

Katerina1985

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Wrzesień 2017
Postów
722
Hej dziewczyny, jak w tytule. Rodzę dziecko, informuje pracodawcę i co dalej? Lekarz mi coś wypisuje? Otrzymuję coś w szpitalu czy robi to mój ginekolog i co dalej? Jakie dokumenty dostarczam pracodawcy? Jak to wygląda krok po kroku?
 
reklama
Hej dziewczyny, jak w tytule. Rodzę dziecko, informuje pracodawcę i co dalej? Lekarz mi coś wypisuje? Otrzymuję coś w szpitalu czy robi to mój ginekolog i co dalej? Jakie dokumenty dostarczam pracodawcy? Jak to wygląda krok po kroku?
Z tego co pamiętam to jak urodzisz, szpital wysyła informację o dziecku do USC, zazwyczaj dzwonisz do pracy (grzecznościowo) i informujesz że urodziłaś. Po wyjściu ze szpitala udajecie się do USC (może iść sam tata), dostaniecie odpis aktu urodzenia i z nim udajesz się do pracy. Tam robią jego kopię a ty podpisujesz dokumenty odnośnie wyboru macierzyńskiego (100% na pół roku lub 80% na cały rok) i wsio [emoji16] jak masz dodatkowe ubezpieczenie z pracy to zgłaszasz się również o świadczenie za urodzenie dziecka (u mnie był potrzebny dowód osobisty matki plus akt urodzenia). Odnośnie ginekologa to udajesz się po 6 tyg od porodu na wizytę po połogu (najlepiej jak zapiszesz się na nią od razu po wyjściu ze szpitala bo mogą być kolejki) i tam mogą ci wypisać zaświadczenie do becikowego (nie wiem tylko czy mają wzór czy musisz pobrać go z mops-u), jak masz zaświadczenie idziesz do mops-u, składasz go i wypisujesz oświadczenie o dochodach i czekasz na telefon. Informują Cię o decyzji ws. becikowego, przychodzisz po decyzję i na koniec miesiąca kalendarzowego (najczęściej następnego) dostajesz kasę. Aha i od razu możesz składać papiery o 500+ jeżeli ci przysługuje.
Tak przynajmniej było u mnie, w różnych zakladach pracy, USC i mops-ach może się to odrobinkę różnić ale nieznacznie
 
Dostajesz zaświadczenie ze urodziła, składasz je razem z aktem urodzenia i wnioskiem o urlop wypelnianym w kadrach.
Jeśli chcesz otrzymywać 80% wynagrodzenia przez rok to masz na to 21 dni od porodu, później automatycznie będzie 100-60.
 
Dziękuję. Czyli w szpitalu nie dostaję żadnego zaświadczenia, tylko biorę odpis aktu urodzenia dziecka i składam go razem z wnioskiem i to wszystko? Ile jest na to czasu?
Nie dostajesz aktu w szpitalu. Tylko jak odpisała mama wyżej, przy rejestracji dziecka dostajesz akt.
Na zgłoszenie wymiaru urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego są chyba dwa tygodnie, ale nie jestem do końca pewna. U mnie w pracy mogłam załatwić to mailowo (zdjęcia wniosków), więc dopytaj, łatwiej tak, niż w połogu wyrwać się z domu.
Tata może jechać sam do urzędu jeśli jesteście małżeństwem.
Pamiętać jeszcze trzeba o zapisaniu dziecka do przychodni :)
Któreś z rodziców też w pracy zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Napisane na Redmi Note 4 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Mi kazano przyjsc do kadr dopiero po otrzymaniu aktu urodzenia i peselu dziecka, co trwalo ponad 2 tygodnie (taki termin nam wyznaczono w usc). Natomiast dzien po porodzie dzwonilam do kadr, informujac, ze urodzilam dziecko, w zwiazku z czym przechodze na macierzynski.

Napisane na LG-D620 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Dostajesz zaświadczenie ze urodziła, składasz je razem z aktem urodzenia i wnioskiem o urlop wypelnianym w kadrach.
Jeśli chcesz otrzymywać 80% wynagrodzenia przez rok to masz na to 21 dni od porodu, później automatycznie będzie 100-60.

Szpital nie wydaje żadnych zaświadczeń o tym, że kobieta urodziła. Szpital zgłasza do usc fakt urodzenia dziecka i gdy urząd jest już poinformowany o tym, to można/ trzeba jechać tam, by wystawiono akt urodzenia.
 
Ja jestem z Krakowa (może w innych miastach jest inaczej, nie wiem ) ale dostałam w szpitalu papier do pracy z informacją, że urodziłam. Reszta wszystko jak u Ewii.w USC akt dostałam po kilkunastu minutach po wypełnieniu formularza. U pracodawcy dawałam zaświadczenie ze szpitala i akt urodzenia dziecka.
 
reklama
reklama
No cóż, ka półtora miesiąca temu taki papier otrzymałam ;) i po akt trzeba było się umówić telefonicznie.
No cóż, a ja pół roku temu żadnego papieru nie otrzymałam ;) Wszystko zgłoszone zostało do urzędu przez szpital, a w dniu wypisu pojechaliśmy do usc, gdzie od ręki wystawiono nam akt urodzenia.
Wygląda więc na to, że są pewnie różnice między miastami i najlepiej będzie, jeśli w tej sprawie autorka zadzwoni do urzędu i dowie się, jak to wygląda u niej w mieście

Napisane na HTC Desire 820 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Do góry