ElfkaZgadzam sie z przedmowczynia. Wazna sprawa tez jest kwestia znajomosci przez taka nianie potrzeb rozwojowych dziecka.Tzn.niania powinna znac,duzo zabaw adekwatnych dla danego wieku,miec zdolnosci manualne,znac piosenki i wierszyki.Bardzo dobrze sprawdzaja sie dziewczyny ktore studiuja pedagogike bo sa na bierzaco.Wybraly te studzia bardzo czesto z powolania a nie bo bylo podrodze.Sa mlode,nie maja nalecialosci wychowawczych i nie sa zmeczone wychowaniek kilkorga dzieci.Bardzo czesto majac kolezanki z roku ktore tez pracuja jako nianie spotykaja sie wspolnie na spacerach z dziecmi i przez to dzieciaczki maja kontak z rowiesnikami co nawet przy niemowlakach jest wazne.Pamietaj o tym bo dobra niania to nie tylko pielegnacja dziecka i dopilnowanie go ale przede wszystkim stymulowanie jego rozwoju psycho-motorycznego.No i ksztaltowanie wlasciwych nawykow i wzorcow.
Jesli chodzi o starsze panie"przyszywana babcia" musisz przede wszystkim sprawdzic jej stan zdrowia,poprosic taka pania o zaswiadczenie ze nie choruje przewlekle np,na serce co moze prowadzic do omdlen,czy nie ma problemow z cisnieniem gdyz niestety czesto sie zdarzaja takie dolegliwosci w tym wieku.Musisz pamietac ze Twoja dzidzia niedlugo zacznie sie ruszac a wtedy to dwie rece malo ;-) Powinnas przeprowadzic szczegolowy wywiad na temat tego dla czego chce opiekowac sie dziecmi.(patrz link nizej) Na takie zadane przeze mnie pytanie nasza niania odpowiedziala."Dzieci mnie fascynuja same w sobie.Ich bezgraniczna ufnosc i chec poznawania swiata sa rozbrajajace.Pragne poznawac i stac sie czescia tego cudu!!Sama wiem ze teraz nie zdecydowala bym sie na dziecko bo to odpowiedzialnosc 24 h na dobe i 365/6 dni w roku bez weekendow,urlopow,chorobowego...a wiadomo dzieci potrafia byc meczace ale pracujac jako niania moge poznawac i rozwijac te najcudowniejsze istoty na swiecie !"Ujela mnie swoja szczeroscia i tym ze nie kadzila i nie slodzila nie biegla biorac dziecko dorazu na rece i nie zapewniala jak to kocha dzieci i z iloma juz nie pracowala ilu wychowala i ze moglaby to robic non stop bez przerwy!!!! A no i co najwazniejsze kiedy poprosilam ja o namiary(dla znajomej) na kolezanki ktore tez pracuja jako nianie powiedziala ze z mila checia poda ale za zadna nianie nie gwarantuje bo polecic to ona moze tylko siebie bo za siebie reczy i sama zaproponowala aby moja kolezanka biorac na probe nianie zainstalowala kamere. Niania musi byc punktualna i bezwzglednie stosowac sie do Twoich zalecen!!Oczywiscie bez nalogow.Stanowcza ale ciepla i zyczliwa.Twoje dziecko obserwujac ja uczy sie jej nawykow i zachowan.
Wiem jak ciezko jest znalec dobra nianie i te poszukiwania niestety trwaja.Z doswiadczenia kolezanek pawiem Ci ze "niania z polecenia" tez moze byc awaryjna i to ze jest polecona nie gwarantuje sukcesu.
Przekonasz sie o tym montujac kamere podlaczona do komputera.Nie jest to duzy wydatek ale naprawde warto.Gdyby nie kamera moja przyjaciolka nigdy by sie nie dowiedziala ze w cieplej zyczliwej starszej pani niani z polecenia siedzi demon znecajacy sie nad jej dzieckiem....

i malo tego niania niewiedzac ze byla nagrywana na pytanie dlaczego mala(10 miesiecy) ma spuchnieta raczke powiedziala ze uderzyla sie o drzwi a prawda byla taka ze ta ja popchnela bo dziecko kaprysilo i domagalo sie uwagi gdy niania 3 godzine z rzedu ogladala telenowele.....i mozna by jeszcze wymieniac...
Tu jest strona z ofertami,mozesz poprobowac,poumawiac sie na spotkanie,to nic nie kosztuje a moze znajdziesz ta jedna,jedyna...POWODZENIA!!!!!
Acha jeszcze kilka rad:
Oswajanie niani
Kiedy już dokonamy wyboru niani dobrze jest zacząć od odwiedzin w domu; dziecko ma wtedy szansę oswajać się z nową „ciocią” na swoim terenie, tam gdzie czuje się najbezpieczniej,a to przyspiesza i ułatwia ten proces. Kolejny krok, to wspólne zabawy z dzieckiem, ale ciągle jeszcze pod czujnym okiem mamy lub taty. Możecie też iść na wspólny spacer (dzieci często mają swoje ulubione trasy – warto niani to pokazać). Potem mama może stopniowo się wycofywać i zajmować się w tym czasie swoimi sprawami. Następnym etapem może być samodzielne wyjście na spacer tylko z nianią i wreszcie stopniowe pozostawianie dziecka z samą nianią. Na początek mama może np. wyjść na 5 min do pobliskiego sklepu po ulubiony smakołyk dla dziecka (dzieciom zwykle łatwiej przyjąć takie uzasadnienie i zgodzić się na to), a potem coraz bardziej wydłużać ten czas nieobecności.
Rozłożenie w czasie powrotu do pracy ma tę zaletę, że dziecko ma szansę oswoić się, poznać i zacząć tworzyć więź z nową nianią. Rodzice mają także większą szansę poznać tę osobę i wychwycić ewentualne niepokojące sygnały – szansa jest tym większa im ten proces jest dłuższy.
Wprowadzanie niani w zasady
Jeśli opiekuna dla dziecka już mamy, trzeba go wprowadzić w przyzwyczajenia naszego dziecka, jego rytm dnia, ewentualne dolegliwości i związane z tym zalecenia. Jeśli tą osobą jest tata ewentualnie babcia, która miała do tej pory bliski kontakt z dzieckiem, to jest to zdecydowanie łatwiejsze niż opowiedzenie o tym obcej osobie.
Warto przekazać informacje o ulubionych zabawach i zabawkach naszego malucha, a także powiedzieć co je najlepiej uspokaja. Istotne jest także poinformowanie o zasadach pielęgnacji oraz opieki, które uważamy za ważne i których uwzględniania oczekujemy. Pamiętać jednak trzeba, że nie może ich być niezliczona ilość, bo wtedy części z nich niania nawet nie zapamięta nie mówiąc nawet o przestrzeganiu.
Każda mama z pewnością ma wiele takich informacji, które chce przekazać dlatego dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze systematyczne spisywanie ich, żeby nie zapomnieć o czymś istotnym. Poza tym jeśli są spisywane przez jakiś czas łatwiej jest dokonać ich selekcji.Oczywiście im osoba opiekująca się dzieckiem krócej je zna, tym więcej jej mamy do przekazania. Ale mimo wszystko wtedy też warto to robić stopniowo, bo mamy większą gwarancję, że niania to sobie przyswoi, zapamięta i będzie przywiązywała do tego wagę. Można też przygotować taki zeszyt z najważniejszymi zasadmi i informacjami, a także wszystkimi ważnymi telefonami: do mamy, taty, do lekarza.Dobrze jest też poznać nianię z jakąś blisko mieszkającą koleżanką albo sąsiadką, do której będzie się mogła w nagłej sytuacji zwrócić o pomoc.(Można też tą samą koleżankę poprosić o to, żeby obserwowała zachowanie niani wobec naszego dziecka)
Ważne jest także ustalenie z nianią jak będzie wyglądała opieka jeśli dziecko zachoruje (kto pojedzie do lekarza, kto będzie dziecku podawał lekarstwa itp.). Lepiej jest to ustalić wcześniej, żeby w w tym trudnym (także organizacyjnie) momencie nie okazało się, że niania nie jest w stanie tego robić.
I link do pytan ktore warto zadac kandydatce na rozmowie:
O co pyta� kandydatk�
Jeszcze raz zycze powodzenia!!!