reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Karmienie - czyli nasze potyczki z cycuchami u butelkami:)

reklama
Proponowała zrobić USG piersi ale odkąd odstawiłam małego ból minął. A USG piersi robiłam jeszcze przed ciążą, bo pobolewała mnie lewa pierś. Nie wykazało żadnych zmian. Teraz nic nie boli więc na razie sobie odpuszczę. Może w roku szkolnym sprawdzę czy wszystko ok, na razie nie mam jak. Wydaje mi się, że Olek nie umiał dobrze ssać. Jakoś na swój sposób to robił i się najadał ale co się nacierpiałam to moje. Każde karmienie z zaciśniętymi zębami; każda pobudka Olka wywoływała grymas na mojej twarzy i ciągle sobie powtarzałam, że aby do pół roku. I jak minęło magiczne pół roku, to przy pierwszej nadarzającej się okazji, dałam buteleczkę i tak już zostało.
Pozdrawiam
 
Mój Szymek też zasypiał pierwsze miesiące z butelką. Teraz co prawda jak zje na rękach od razu zasypia, ale zabieram butelkę jak tylko oczy zamknie i odkładam do łóżeczka i śpi;) Bałam, się, że tak zostanie, że będzie z butelką spał, ale im większy tym i mniej potrzebuje kołysania, śpiewania i butelek ( smoczka nie używa, nie umie, ma odruch wymiotny). Sam potrafi też w nocy zasnąć już.
 
Ja też postanowiłam sobie że te pół roku to muszę karmić piersią,ale chciałabym dłużej. Jak pół roku minęło, to teraz chyba jakiś kryzys laktacyjny nastał i nie wiem czy uda mi się przedłużyć karmienie. Tak czy owak, od wczoraj zaczęłam na wieczór podawać małej butlę, bo inaczej chyba by się zagłodziła. Staram się poza tym w dzień zostać na piersi i często ją przystawiać, ale jakoś mleka w cyckach nie jest wiele. Mała się denerwuje że jej słabo leci i w ogóle nie chce ciągnąć, przez co ja się denerwuję. A wcześniej było wszystko dobrze. Ech, każde dziecko jest inne, starszego udało mi się dłużej karmić. Trzymajcie kciuki, może jeszcze trochę dam radę:sorry:
 
Kama - trzymam kciuki za cycanie...

Moja mała nauczyła się gryźć cyce :eek: I prawie co karmienie ona sobie robi przerwe w cycaniu i zamiast ssać, to się bawi... A jak już ktoś koło nas przechodzi, to mała dosłownie "strzela" z cyca:szok::no: Ałaaaaa:sad::no2:
 
Kama nie wiem czy dzieci wieku pół roku nie przechodzą jakiegoś tam intensywnego wzrostu, wtedy piersi muszą produkować więcej mleka. To jakoś tak, jak dziecko miało chyba 6 tygodni, 3 miesiące i chyba potem 6 miesięcy. Nie chce mi się teraz szukać i czytać jak to jest ale może dlatego wydaje się, że mleka w piersiach jest mniej. Jeśli chcesz karmić to ja radziłabym dawać pierś na każde zawołanie dziecka również do picia. Nie dawaj nic butli tylko samą pierś i powinna laktacja znów się ustabilizować.
Pozdrawiam
 
Ch_aga - pewnie o ten wykres Ci chodziło...
stresskokirozwojowe3essv0.jpg


7 skoków rozwojowych jakie występują w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie są to okresy związane z rozwojem fizycznym ale rozwojem układu nerwowego czyli psychicznym. Rozwoj mozgu i systemu nerwowego sprawia, ze dzieci poddawane sa jeszcze wiekszym bodzcom doznaniowym niz dotychczas, stad stres, trudnosci w zasypianiu i ogolny niepokoj. Nie martw sie, to potrwa (jesli taka jest przyczyna) ok tygodnia. Kazdy skok poprzedzony jest bezposrednio okresem kiedy dziecko jest marudne, ma problemy ze spaniem i wymaga wiecej uwagi od rodziców. Moze niekiedy sie wydawac, ze dzieci nawet cofnely sie w swoim rozwoju, natomiast gdy nastepuje sam skok czesto ma sie wrazenie, ze dziecko nauczylo sie wielu nowych rzeczy doslownie przez jedna noc. Na poczatku okresy sa krótkie, moga trwac pare dni a im dziecko jest starsze, tym okresy te sa dluzsze. (uwaga od autora: dzieci urodzone np. 2 tyg pozniej przechodza swoj skok 2 tyg wczesniej i odpowiednio dzieci urodzone wczesniej przechodza to pozniej. Wszystko zwiazane jest z rozwojem mozgu dziecka). Okresy skokow:

5 tygodni (wrazenia), 7-9 tygodni (wzory), 11-12 tygodni (niuanse), 14-19 tygodni (wydarzenia), 22-26 tygodni (relacje- lek separacyjny), 33-37 tygodni (kategorie), 41-46 tygodni (sekwencje), ok. 55 tyg lub prawie 13 miesiecy, ok. 64 tyg lub prawie 15 miesiecy, ok. 75 tyg lub 17 miesiecy

Jakie sa symptomy kolejnego skoku? Przewaznie dziecko "chce z powrotem do mamy", zaczyna byc marudne, wymaga ciaglej uwagi, gorzej je, gorzej spi lub nagle przestaje robic to czego sie juz nauczylo tak jakby cofalo sie w swoim rozwoju, Nastepnie odczucia matek (niesamowite, czytajac mialam wrazenie jakby ktos o mnie i moim dziecku napisal!). Taki kryzys jet dla mamy i dziecka bardzo stresujący bo z punktu widzenia dzidzi nagle wszystko się w jego światku zmienia i jest przestraszone, stąd to wiszenie na mamie i cycku- bo tam czuje się najbezpieczniej. Mamy czują się sfrustrowane ciągle płaczącym dzieckiem, i nie rozumieją co się z nim dzieje.

Tygodnie zaznaczone na czarno to okres bardziej niespokojnego zachowania dziecka. Tydzien z piorunem to niejako punt kulminacyjny. Kropki okolo 29/30 tygodnia to okres marudzenia ale nie zwazany z zadnym skokiem - dziecko zauwaza wtym czasie, ze ludzie moga sobie isc i je zostawic - dziecko uczy sie, czym jest odleglosc.

5 tygodni

Dziecko zaczyna byc bardziej uwazne i ”obudzone”, wszystkie zmysly sa wrazliwsze niz wczesniej. Od tej pory dziecko slyszy, widzi czuje zapach i smak zupelnie inaczej niz dotad i to moze sie mu wydawac niezrozumiale i przerazajace. Jedynym sposobem wyrazenia tego strachu jest krzyk i placz oraz szukanie bezpieczenstwa w ramionach rodziców.


8 tygodni

Dziecko zaczyna rozrózniac wzory w dzwiekach, zapachach i smaku, zauwaza, ze jego dlonie naleza do niego i jakie to uczucie gdy trzyma sie rece ponad glowa czy przed soba. Dziecko zaczyna miec kontrole nad swoimi ! ale nadal sa one nieskoordynowane.


12 tygodni

Jak wczesniej mozesz zauwazyc, ze dziecko jest bardziej krzykliwe, marudne, spi i je gorzej lub jest cichsze niz przedtem
W wieku 12 tygodni dziecko wkracza w swiat zniuansowany: dziecko uczy sie rozumiec delikatne róznice i zachowywac sie zróznicowanie. Moze np slyszec róznice w tonie glosu, zauwazac jak zmienia sie swiatlo w pokoju, kiedy slonce skryje sie za chmure. Zauwazysz, ze ruchy dziecka sa bardziej miekkie kiedy wyciaga raczki, by cos schwycic lub gdy odwraca glowe sledzac jakis ruch.



19 tygodni

Marudne okresy zaczynaja byc coraz dluzsze, moga trwac az do 6 tygodni i zaczac sie juz w 14-tym tygodniu.

Dziecko zaczyna rozumiec zdarzenia, w sensie krótkich sekwencji przechodzacych z jednego w inny wzór. Innymi slowy moze np nauczyc sie wyciagnac reke po zabawke, zlapac ja jedna reka, potrzasnac, przekrecic i wlozyc do buzi. Inny przyklad to fakt, ze dziecko moze laczyc dzwieki w sekwencje – np mamama, tatata.

26 tygodni

Okres marudzenia moze zaczac sie juz okolo 23 tygodnia i trwac okolo 4 tygodni. Typowe dla tego okresu jest na przyklad to, ze dziecko zle spi i wydaje sie miec koszmary senne, jest niesmiale w stosunku do obcych, nie ma apetytu, nie chce, zeby zmieniac mu pieluche czy ubranie.
Duzo sie teraz dzieje – dziecko zaczyna widziec i rozumiec rozne relacje/stosunki. Zauwaza fizyczna odleglosc pomiedzy przedmiotami i pomiedzy ludzmi. Pierwsza rzecza, która dziecko zauwaza i na co reaguje jest odleglosc pomiedzy nim samym a rodzicami. Swiadomosc, ze mama i tata niebezpiecznie zwieksza ta odleglosc a w dodatku samemu nie mozna miec na to wplywu moga byc dla dziecka przerazajace.
Bardzo absorbujaca i interesujaca jest obecnie obserwacja polozenia róznych rzeczy wobec siebie – rzeczy moga byc w sobie wzajemnie, na sobie, pod soba itd.
Dziecko zaczyna zauwazac jak wplywac na rozwój wypadków, co robic zeby sie cos dzialo. Wylacznik swiatla jest super dla tego rodzaju eksperymentów! Dziecko zaczyna zauwazac, ze niektóre rzeczy/sytuacje sa ze soba zwiazane. Np ze klucz przekrecony w dziurce w drzwiach wejsciowych oznacza, ze tata jest w domu!
Nastepnym krokiem jest zrozumienie, ze ludzie i zwierzeta dopasowywuja wzajemnie ruchy np kiedy ida obok siebie. Dziecko zaczyna rozumiec, gdy cos jest ”nie tak” np gdy ludzie zderza sie ze soba – to moze byc zabawne – ale i przerazajace.
Fizycznie dziecko zaczyna lepiej koordynowac swoje ruchy, raczkowanie idzie mu coraz lepiej.
Bardzo wazne jest, by pamietac, ze dla kazdego dziecka swiat relacji bedzie innym – wlasnym- przezyciem – calkowicie opartym na tych umiejetnosciach, które dziecko zdobylo w poprzednich skokach rozwojowych.

37 tygodni

Jak poprzednio - i ten skok zaczyna sie okresem marudzenia – dziecko krzyczy czesciej, jest niesmiale, nie ma apetytu, ”wisi” na rodzicach, i czasami wydaje sie zapomiec, to, czego sie dotychczas nauczylo – wydaje sie bardziej ”dziecinne” .

Okolo 36-40 tygodnia Twoje dziecko zaczyna zauwazac i rozumiec, ze swiat mozna podzielic na grupy. Dziecko zauwaza, ze rzeczy moga miec cechy wspólne np moga brzmiec lub pachniec podobnie.
Dziecko zaczyna rozumiec slowo ”kon” w ten sposób, ze wszystkie konie naleza do tej samej grupy, niezaleznie od tego, czy sa czarne czy brazowe, czy sa stoja w stajni czy tez na lace, czy sa z porcelany czy tez sa prawdziwe. Wszystkie sa konmi.
Zrozumienie pojec w ten sposób wymaga czasu i treningu – dziecko staje sie malym naukowcem! Pracuje ciezko nad poznawaniem swiata poprzez wzrok, sluch, smak i dotyk, eksperymentuje nad podobienstwami i róznicami.
Niektózy badacze uwazaja, ze w tym wieku zaczyna rozwijac sie inteligencja. Kiedy dziecko zaczyna dzielic swiat wedlug kategorii jego sposób myslenia zaczyna byc podobny do myslenia doroslych. Dlatego zaczynamy lepiej rozumiec wlasne dzieci poniewaz mysla w podobny sposób do naszego.


46 tygodni

Okolo 41-42 tygodnia moze rozpoczac sie okres marudzenia, który moze trwac do 5-ciu tygodni. Dziecko moze byc bardziej marudne, niesmiale, mniej samodzielne i bardziej ”dziecinne”. Zachowanie moze sie szybko zmieniac i dziecko moze byc bardzo grzeczne by za chwile bardzo rozrabiac – wszystko po to, by zwrócic na siebie uwage.

To wszystko jest wprowadzeniem do nastepnego skoku rozwojowego – swiata sekwencji. W 46 tygodniu ( 44-48 ) dziecko zaczyna znajdowac i tworzyc sekwencje za pomoca swoich zmyslów. W poprzednim skoku dziecko czesto rozbieralo przedmioty na czesci po to, by je zbadac – obecnie zacznie je w tym celu skladac – na przyklad budowac wieze z klocków zamiast rozbierac zbudowana wieze.
 
Ostatnia edycja:
ten 26 to jakby opis zachowania mojego dziecka.. żeby go ubrać/rozebrać musze się nieźle napocić aby zdąrzyć przed jego płaczem.. jak go wezmę na ręcę i odłoże na chwilę bo coś muszę wziąźć to płacz niesamowity! strasznie potrzebuje bliskości, ostatnio jak rozmiawiałam z mamą a on leżał na łożku i przez ok.3 minuty nie interesowałam się nim to zaczął płakać.. jak już się odezwałam do niego był happy..

co do karmienia my jeszcze dajemy cycka.. i co najdziwniejsze Radek domaga się cyca.. np. w ciagu dnia jak zaczyna bardzo marudzić i gada swoje "ma mammamama mamma " to jak tylko wyciągnę pierś on od razu ręce wyciąga i buzie otwiera i mnie ciągnie do siebie.. śmiesznie to wygląda.. ale tak myślę że jemu jest jeszcze to potrzebne, no i dla mnie też;) zobaczymy ile nam da los pokarmić ;)
 
A my juz odcycowani od miesiaca. Tylko w nocy cos tam possie z cycka ale bardziej chyba sprawdza czy ja jestem :p Wcale mi nie przykro z tego powodu bo 6 m-cy na cycu to i tak ladnie
 
reklama
Do góry