reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kiedy pójść do ortoptyka lub okulisty? Odpowiada specjalistka

aniaslu

red. nacz. babyboom.pl, psycholog, admin
Członek załogi
Dołączył(a)
14 Czerwiec 2004
Postów
3 641
Miasto
Warszawa
Tym razem zapraszam was do obejrzenia rozmowy z mgr Marleną Bobrowską - dyplomowaną optometrystką i ortoptystką. Wiedzę z zakresu terapii widzenia zdobyła uczestnicząc w szkoleniach prowadzonych przez dr. Willis Clem Maplesa (USA).


Jeśli twoje dziecko narzeka na bóle oczu, głowy, pochyla się nadmiernie nad tekstem, szybko męczy się podczas czytania i pisania, ma problemy z koordynacją, pisze "jak kura pazurem" to może być nieskorygowana wada wzroku lub zaburzenia widzenia obuocznego. Dowiedz się więcej. Znowu pod filmem znajdziesz rozpisane czasy i pytania. Nie przegap odpowiedzi.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Rozwiązanie
Ale na czym polega badanie u tak małego dziecka ? Wytyczne są już po 4 miesiącu i tego nie rozumiem
Profesjonalnie ci tego nie wytłumaczę, ale moje dziecko było już trzy razy, a ma rok, więc na podstawie doświadczenia.

Przede wszystkim jest to badanie komputerowe, bo tylko one daje nam prawdziwy obraz. Dorośli i większe dzieci często na badaniu z tablicy oszukują na plus czy minus z różnych powodów. Postęp techniczny i możliwość badania komputerowego dała nam możliwość sprawdzenia jak jest naprawdę.

Na pewno spodziewaj się tego, że dziecko będzie miało zakrapiane oczy atropiną w celu rozszerzenia źrenic. Oczywiście trochę na siłę się to odbywa, ja trzymam dziecko na leżąco, a lekarz już robi swoje. Powinno być zbadanie dwa razy...
Witam, moje pytanie będzie dość ogólne bo niestety nie mam konkretnych informacji - chodzi o to że Pani okulistka podejrzewa u mojego syna wadę wzroku coś pomiędzy 1 a 2 dioptrie, niestety nie była w stanie nic dokładniej określić - wypisała receptę na krople (nie pamiętam już nazwy) które brane przez chyba 5 dni z rzędu i na 6 dzień badanie, miałyby pomóc wychwycić tą wadę. Niestety do kolejnej wizyty nie doszło bo wybuchła pandemia. Wiem tylko tyle że konieczne mogą być okulary i powiem szczerze że ja tego kompletnie nie widzę - mój synek ma 13 miesięcy i powiedzieć że jest ruchliwy i bardzo ceni sobie swoją autonomię to jak nie powiedzieć nic.
Czy jeśli potwierdzi się że mój synek ma jednak wadę wzroku to czy nie można jej jakoś skorygować np jakimiś ćwiczeniami? Czy mogę jakoś zawalczyć o dobry wzrok synka? Czy jednak okulary to konieczność i nic innego nie da się zrobić? Bardzo proszę o pokierowanie moim dalszym działaniem. Może np udać się do jakiegoś innego specjalisty a jeśli tak to do jakiego? Czy jest taki w województwie łódzkim?
 
Zez i astygmatyzm
Dziecko 7msc. Zez zbieżny od urodzenia. Na wizycie u okulisty stwierdzony astygmatyzm. Przepisane okularki o mocach -2,75 C i -2,5 C. Oś 10 i 5 st.
Czy sama korekcja astygmatyzmu może pomóc w ustawieniu się oczu, wyjściu z zeza?
Jakie mogą być konsekwencje, jeśli jest dobrana źle?
Czy jeśli okulistka źle zdiagnozowała, które oko jest zezujace, to dobór szkieł powinien być inny?
Jak nosić okularki u niemowlaka, gumka na uszy czy może jednak za (optyk pokazywał na uszy, u nas spradza się bardziej za)? Co może powodować parowanie okularów?
Czy ogólnie moce soczewek cylindrycznych będą się zmieniać przez lata, czy może kiedyś nie potrzebować korekcji?
Czy to prawda, że gałka oczna nie rośnie, mamy taką samą od urodzenia?
 
Ostatnia edycja:
To i ja się się przyłącze z pytaniami:
Syn ma 4,5 roku brak widzenia przestrzennego. OL +8,25 D OP +5,5D. Niedowidzenie oka lewego do bliży 1,5 do dali 5/16. Obecnie syn chodzi w Plasterku codziennie i ma w przedszkolu ćwiczenia ortoptyczne.
Ostrość wzroku poprawiła się z 5/25 na 5/16 od początku leczenia. Zdiagnozowano wadę wzroku gdy miał 2 lata i 10 miesięcy.
- czy niedowidzenie jest dziedziczne? Ja niestety tez mam jedno oko niedowidzące( a tylko astygmatyzm. Syn tez ma astygmatyzm identyczny jak ja)
- o ile ta wada może zmaleć do 18rż ? Bardzo optymistycznie zakładając.
- czy jeżeli nie pojawiło się widzenie przestrzenne jest szansa, ze się pojawi? Bo Ortoptystka twierdzi, ze jest a okulista ze nie ma.
- czy zasłanianie oka na 10h dziennie to nie jest przesada? Martwię się o psychikę mojego syna.
- czy Ostrość wzroku w OL jest użyteczna? W sensie zadania w przedszkolu rozwiązuje syn z zasłoniętym okiem zdrowym. Ma poważne problemy przez to moim zdaniem. Funkcjonuje jak dziecko niedowidzące????.Natomiast zalecenia od specjalistów zakładają chodzenie non stop w plastrze.
- jak rozwija się motoryka prawej ręki jeżeli syn ma zasłonietę prawe oko?
 
Dziękuję za rozmowę ze specjalistą.

Wyjasnijcie proszę, jakw końcu jest poprawnie:
optortyk?
Ortoptyk?
Ortooptyk?
Optoortyk?

[emoji16]

Na razie z tym ciężko jeśli chodzi o świadomość społeczną.

Sama zdobywam wiedzę od kilku miesięcy za sprawą dziecka. A myślałam, że tyle wiem o oczach, skoro noszę okulary od 20 lat.

O tym, że gałka oczna nie rośnie od urodzenia, to słyszałam raz w tv. Tak myślałam, że to bzdura.

Spotkanie wyjaśniło mi też trochę moją sytuację. Okuliści od dawna obiecywali mi, że po ... 18, 20, 25 rż. wada mi się zatrzyma i nic z tego. Wszystko przez mój astygmatyzm.

Chciałam powiedzieć wszystkim mamusiom, żeby zabrały swoje dzieci do okulisty na zwykłe badanie wady wzroku komputerowe. Albo wstąpiły do optometrysty w salonie optycznym (tam gdzie macie witrynę z okularami, dobry sklep zatrudnia takiego specjalistę). Nie bójcie się, że będzie wada i okulary. Korzystajcie z tego, że są możliwości badania. Gdy ja byłam dzieckiem, to ich nie miałam w małej miejscowości. Skończyłam z postępującą krótkowzrocznością i prawdopodobnie mam niedowidzenie (nie widzę 100% mimo prawidłowo skorygowanej wady).

Na prawdę róbcie swoim dzieciom "badania przesiewowe", skoro państwo odgórnie tego zrobić nie chce. Przed przedszkolem, przed szkołą. Gdyby nie WOŚP, słuch też nie byłby badany. Może potrzeba kolejnej fundacji?

U nas okularki jakoś się noszą. Zobaczymy, co z tego będzie. Na razie dziecko jest na tyle małe, że nie mam problemu z tym, że jest jedyne z okularami w żłobku/ przedszkolu i się wstydzi. To też ważne, że może się z tym oswoić na spokojnie.

I ciekawą informacją jest to, że przy zezie przydałaby się rehabilitacja całego ciała pod kątem symetrii rozwoju. Muszę o tym pomyśleć.
 
Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania. Co prawda liczyłam na to że z ewentualną wadą wzroku u mojego synka da się powalczyć inaczej niż okularkami i że w jakiś cudowny sposób ją skoryguje a teraz wiem że to niemożliwe, będę musiała to zaakceptować.
W czerwcu lecimy do okulisty i działamy w tym temacie.
 
reklama
Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania. Co prawda liczyłam na to że z ewentualną wadą wzroku u mojego synka da się powalczyć inaczej niż okularkami i że w jakiś cudowny sposób ją skoryguje a teraz wiem że to niemożliwe, będę musiała to zaakceptować.
W czerwcu lecimy do okulisty i działamy w tym temacie.

Najpierw niech zbadają, bo może to fizjologiczne jednak.
 
reklama
Najpierw niech zbadają, bo może to fizjologiczne jednak.
Mam nadzieję. Jednak jeśli się okaże że nie to mam teraz chwilę żeby się z tym oswoić. Postanowiłam że jeśli okulary będą konieczne to ja też automatycznie kupie sobie okulary i będę nosić, myślę że będzie i jemu i mi łatwiej.
 
Do góry