reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Koleja ciąża po cc

Ola1989ola

Początkująca w BB
Dołączył(a)
22 Grudzień 2017
Postów
16
Hej. 7 września urodziłam córkę. Alicje Terese. Córka urodziła się w Oslo w Norwegii. W 26 tygodniu ciąży z waga 436 gram. Poprzez cesarskie cięcie. Z powodu złych przepływów pepowinowych oraz zatrucia ciazowego. ( głównie wysokie ciśnienie, bez obrzekow) córka przeszła dwie operacje. Perforacje jelita, oraz założenie cewnika na główną aorte. Zmarła z powodu wylewow krwi w obu komorach. 4 stopnia. Dziś mijają 3 miesiące po porodzie. Rana ładnie się goi. Brzuch nadal boli ale to chyba normalne? Zastanawiam się kiedy możemy zacząć starać się o kolejne dziecko. Lekarze mówią że rok... Nie miałam jeszcze badań ginekologicznych. Czekam na wizytę która mam w styczniu. Straszą mnie że cesarskie cięcie w tak wcześniej ciąży zostawia dużą blizne na macicy co ma wplyw na kolejne ciążę. Bardzo siię boje że nie będę mogła mieć już dzieci. Lub że sytuacja się powtórzy. Zwłaszcza zatrucie ciążowe. Ktoś z was może był w podobnej sytuacji. Jak to się u was skończyło? I najważniejsze kiedy bezpiecznie zająć w ciążę po cc. Niby lekarz tutaj radzi rok. Lekarz Z Polski pół roku...
 
reklama
Odnośnie pytań dotyczących tego, czy sytuacja może się powtórzyć się nie wypowiem, bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Myślę, że najbardziej kompetentną osobą, którą powinnaś o to zapytać będzie lekarz. On znając przyczyny zaistniałej sytuacji, oraz Twój stan zdrowia powinien umieć określić ewentualne ryzyko.
Co się zaś tyczy prób zajścia kolejną ciążę po cc, to mnie lekarka radziła wstrzymać się rok. Kilku moim znajomym lekarze dawali takie same zalecenia- rok przerwy i ewentualne kolejne starania. Owszem, można "pokusić" się wcześniej, ale chyba lepiej zadbać o swój własny organizm i nie obarczać go takim wysiłkiem w krótkim czasie. Należy pamiętać, że blizna po cc, to nie tylko to, co widzimy w lustrze, ale głęboko rozcięte powłoki brzuszne, mięśnie, macica. Warto dać sobie czas, by organizm się porządnie zregenerował przed kolejnym wysiłkiem, który podejmuje, gdy my jesteśmy w ciąży.
 
Ja rodziłam SN ale mam koleżanki po cc i wiesz lepiej zaczekaj rok.
Zrób ogólnie usg jak tam w środku wygląda to wszystko.
Wiesz jest ryzyko pęknięcia jeśli tak szybko zAjdzies w ciążę .
Moja znajoma zaszła 8 mies po a blizna z cc przykleila się do łozyska....
A lekarze z Pl różnie mówią raz szybciej raz każą czekać rok to najkrocej.
Dziewczyny na
Na staraczkach pisaly
 
Tez mialam cc, tez w Norwegii. Lekarze karza czekac rok na kolejna ciaze (choc mi kazal czekac 3 lata z powodu wczesniejszej operacji).
Problemy z blizna sa takie, ze 1. macica jest bardziej cienka i jest jakies tam ryzyko pekniecia, 2. jest ryzyko, ze lozysko polozne na bliznie moze sie wrosnac. Tak mi lekarz mowil.
Na plus jednak, jesli druga ciaze po cc bedziesz prowadzic w Norwegii bedziesz miec czeste kontrole lekarskie i bedziesz pod specjalna opieka :)
 
Ja byłam w dokładnie takiej sytuacji jak Ty. Złe przepływy, zatrucie ciążowe, wysokie ciśnienie zagrażające życiu i też urodziłam w 26 tygodniu przez cesarskie cięcie. Mnie lekarz powiedział, że z następną ciążą muszę poczekać przynajmniej dwa lata, bo moja macica tego nie wytrzyma.
 
Mnie też po cesarce lekarz powiedział,
że od cesarki do kolejnego porodu powinny minąć 2 lata. Na stronie mamaginekolog pisze o co najmniej 1,5 rocznej przerwie. Pomimo dużej chęci posiadania dziecka - zwłaszcza po Twoich ciężkich doświadczeniach myślę, że powinnaś to dobrze skonsultować nawet z kilkoma lekarzami. Zbyt wczesna ciąża po cesarce może być zagrożeniem życia nie tylko dla kolejnego dziecka, ale i dla Ciebie. Myślę, że lepiej byłoby nie narażać się na kolejne trudne doświadczenia. Wykorzystaj ten czas na przygotowanie się do ciąży - znajdź dobrego ginekologa, zrób komplet badań - może uda się znaleźć przyczynę ostatniego niepowodzenia, suplementuj kwas foliowy, przygotuj ciało - ćwicz, dobrze się odżywiaj i zobaczysz - czas szybko minie i w końcu będziesz miała swojego upragnionego Malucha!
 
A mi ginekolog powiedział po połogu, że po następnej @ mogę już zachodzić w ciążę, tj. 3 miesiące od cc (z tymże poród był 37/38tc). Dla mnie to i tak byłoby za szybko, bo nie byłam psychicznie gotowa na drugie dziecko. Nie wiem od czego zależy podejście lekarzy.
W kolejną ciążę zaszłam 1,5 roku po porodzie. Urodziłam sn.
Jednakże w związku z Twoimi dolegliwościami w ciąży przed kolejnymi staraniami - zalecałabym wykonanie badań związanych z krzepliwością krwi.
 
Starania po CC najwcześniej można zacząć rok od porodu. Wtedy mija ponad 1.5roku do kolejnego porodu.
Ja miałam CC z tych samych przyczyn co Ty, ale w 36tc.
To co mogę podpowiedzieć to w kolejnej ciąży małe dawki aspiryny (75-150mg) od starań lub od testu pozytywnego- to profilaktyka nadciśnienia indukowanego ciążą- czyli tego co miałyśmy. Warto też sprawdzić czy nie masz problemów z krzepliwością i jeśli tak, to dodatkowo włączyć heparynę drobnocząsteczkową.
Przykro mi z powodu Twojej straty. Mam nadzieję, że kolejna ciąża będzie bez komplikacji
 
A co mòwi lekarz na to ciśnienie? Jak jest teraz? Też przeszłam zatrucie ciążowe; cc w 35 tc. Lekarz mòwił o 2 latach od cc. Podobno zatrucie najczęściej jest w pierwszej ciąży... Ale musisz znaleźć dobrego ginekologa i z nim wszystko omòwić. Może jest jakaś profilaktyka.
 
reklama
Do góry