reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Konflikt serologiczny

wątek dawno nie odwiedzany a chciałam go podbić - może jest ktoś kto mi poradzi :)
w grudniu 2011 urodziłam chłopca - wcześniaka z 36 tc, podczas porodu pobrano krew i stwierdzono u mnie obecnośc przeciwciał, ostatni odczyn coombsa miałam w 33 tc i przeciwciał nie było. w zwiazku z tym nie podano mi immunoglobuliny. Dziecko po 2 miesiacach wylądowało w szpitalu z wysoka bilirubiną i fatalnymi wynikami prób wątrobowych, żaden lekarz nie wpadł na to że może być to wynikiem konfliktu a ja podejrzewam ze właśnie to było przyczyną. Marzę o drugim dziecku - przeciwciała mam bo robiłam pół roku po porodzie badania. Nie wiem gdzie mam się zgłosić jakiego lekarza szukać? moja gin nie bardzo sie nadaje do tego - jestem na nią wściekła że nie wpadła na to żeby podać mi immunoglobulinę jeszcze w ciąży. Czy powinnam pójść do jakiegoś immunologa? Czy to prawda ze po 5 latach przeciwciała znikają? Myślę o tym dzień w dzień i płakać mi się chce.
 
reklama
Moj ginekolog opowiadał mi , że nie raz spotkał się z całkowitą ignorancją takiego badania. Nie w jednym przypadku było tak, że panie laborantki pukały się w głowę : po co pacjentce takie badanie, jeśli ma grupę rh+.

Mogę Cię za pewnić że panie laborantki na pewno nie ignorują takiego badania u kobiet RhD+. Doskonale wiedzą jak ważne jest wykonanie go u wszyskich ciężarnych kobiet, zarówno RhD- jak i RhD+. To lekarze ginekolodzy często je ignorują, niestety.
Pyszczek a możesz podać więcej szczegółów. Przede wszystkim jakie przeciwciała u Ciebie wykryto?(powinnaś mieć to na wyniku). Jaką masz grupę krwi, jaką grupe krwi ma dziecko i ojciec dziecka?
Pisałam juz wcześniej że w Polsce nie ma profilaktyki konfliktu w czasie ciąży, jest tylko po porodzie. Dlatego w ciąży nie podaje się immunoglobuliny anty-D.
 
Ostatnia edycja:
wątek dawno nie odwiedzany a chciałam go podbić - może jest ktoś kto mi poradzi :)
w grudniu 2011 urodziłam chłopca - wcześniaka z 36 tc, podczas porodu pobrano krew i stwierdzono u mnie obecnośc przeciwciał, ostatni odczyn coombsa miałam w 33 tc i przeciwciał nie było. w zwiazku z tym nie podano mi immunoglobuliny. Dziecko po 2 miesiacach wylądowało w szpitalu z wysoka bilirubiną i fatalnymi wynikami prób wątrobowych, żaden lekarz nie wpadł na to że może być to wynikiem konfliktu a ja podejrzewam ze właśnie to było przyczyną. Marzę o drugim dziecku - przeciwciała mam bo robiłam pół roku po porodzie badania. Nie wiem gdzie mam się zgłosić jakiego lekarza szukać? moja gin nie bardzo sie nadaje do tego - jestem na nią wściekła że nie wpadła na to żeby podać mi immunoglobulinę jeszcze w ciąży. Czy powinnam pójść do jakiegoś immunologa? Czy to prawda ze po 5 latach przeciwciała znikają? Myślę o tym dzień w dzień i płakać mi się chce.

witaj ;)
moja dwojka dzieci urodzila sie z konfliktu serologicznego i jak widac wszystko jest dobrze :))
a jakie masz p.ciala ???
 
Witam ;)

Czy zagląda ktoś tutaj jeszcze ??
Mianowicie z moim partnerem mamy konflikt ja mam B Rh- moj Ł A Rh+
Ginekolog mowi ze nic sie dziac nie bedzie itd bla bla ale ja z 3lata temu poronilam bardzo wczesnie czy to ma jakies znaczenie ??? Czytalam tutaj ze was wysylali na badania juz w pierwszej ciazy a moj powiedzial ze teraz nic nie zagraza i tyle na ten temat ...a ja czym wiecej czytam tym bardziej sie niepokoje, powinnam go poprosic o skierowanie na takie badanie czy sama moge je jakos zrobic ??? Bede bardzo wdzieczna jak ktos mi odpowie i szkoda ze temat nie jest dalej ciagniety bo to jednak wazne , chodzi o nasze maluchy ;)
 
Cześć,
badania na obecność przeciwciał lekarz powinien dać ci skierowanie w pierwszym trymestrze. Ale w razie czego samemu też można je sobie zrobić i wcale nie są jakieś mega drogie (sama robiłam prywatnie bo też mamy zagrożenie konfliktem).
Pozdrawiam :)
 
Ewelinakotalek U mnie na wszelki wypadek podali immunoglobulinę po poronieniu. Nie wiem czy ma tu znaczenie czy do poronienia doszło samoistnie czy nie. Ja miałam zabieg w 11tc ze względu na puste jajo płodowe. Jeśli nie stwierdzono przeciwciał - to super. Ja powtarzałam badanie co trymestr. Jeśli po porodzie okaże się, że dziecko ma w pępowinie takie same rh krwi jak ty - to immunoglobuliny po porodzie nie dostaniesz.
 
Hej Ewelina, chciałabym Cię troszkę uspokoić :) Razem ze swoim mężczyzną macie ryzyko konfliktu a to nie znaczy że konflikt serologiczny musi wystąpić (maluszek mógł odziedziczyć Twoją grupę krwi RH minus). Jeżeli nie stwierdzono przeciwciał, to raczej nie ma ryzyka w tej ciąży ale musicie powtarzać te badania z każdą kolejną ciążą. Dodatkowo w związku z tym że jesteście z tzw grupy ryzyka w momencie porodu mogą zostać Ci podane przeciwciała aby jeszcze dodatkowo zabezpieczyć Ciebie przed mozliwością wystąpienia konfliktu serologicznego w przyszłości.
A co do pytania o poronienie... Nigdy nie ma ryzyka na wystąpienie konfliktu serologicznego w pierwszej ciąży, dlaczego? Postaram się krótko i zwięźle....Jesteś RH minus i naturalnie nie występują u Ciebie przeciwciała, aby się wytworzyły musi dojść do kontaktu Twojej krwi z krwią RH plus (Poronienie maluszka z grupą krwi plus, poród maluszka z grupą krwi plus), w tych dwóch przypadkach Twój organizm wychwytuje sygnał o ,,obcych" krwinkach i zaczyna produkować przeciwciała anty RH plus, dlatego ryzyko konfliktu serologicznego staję sie realne dopiero z drugą ciążą (jeżeli pierwszy maluszek był RH plus). Jeżeli to była Wasza pierwsza ciąża to konflikt serologiczny nie był przyczyną poronienia - a dowodem na to jest również wynik z obecnej ciąży że nie stwierdzono u Ciebie przeciwciał - maluszek był najprawdopodobniej RH minus.

Życzę spokojnej ciąży i bezpiecznego rozwiązania. Nie martw się napewno wszystko będzie ok. Inie bój się pytać swojego ginekologa i zawsze domagaj się by Ci wszystko dokładnie i przystepnie wyjaśnił. Od tego jest i napewno wszystko Ci dokładnie wyjaśni jak Go poprosisz. Lekarze czasami tak mają że wydaje im się że przecież to wszystko jest oczywiste i każdy pacjent o tym wie szczególnie teraz w dobie internetu gdzie każdy z nas wszystko ,,gugluje" albo pyta na forum :) A uwierz mi że nawet najlepsze forum nie zastąpi relacji lekarz-pacjent.
 
reklama
Do góry