reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Koniec umowy na macierzyńskim a ciąża

Dołączył(a)
30 Listopad 2017
Postów
1
Mam kilka pytań.. Otóż.
Jestem obecnie na Macierzyńskim (zostaje mi jeszcze pół roku). Niestety umowa o pracę właśnie mi wygasła czyli płacić dalej będzie mi ZUS. Bardzo chciałabym drugiego dzidziusia. Od po czatku mieliśmy plan by nasze szkraby były bez większej różnicy wiekowej. Niestety nie orientuje się co mogę zrobić by nie zostać całkiem bez pieniędzy? :( Czy coś się należy kobiecie w ciąży na macierzyńskim wypłacanym przez ZUS ? Bezrobotnej. Pytanie kolejne. Czy ZUS wypłaca taka sama kwotę co wypłacala mi praca? Co zrobić, gdzie się udać?

Bardzo proszę osoby które mają taką samą sytuacja bądź były o wyczerpująca odpowiedz. Z góry dziękuję.
 
reklama
Skoro umowa Ci wygasła - to jesteś obecnie na zasiłku macierzyńskim (a nie na urlopie).
Z tego co mi wiadomo, to jeśli chcesz mieć wypłacany dalej zasiłek, to wraz z dokumentami powinnaś się udać do ZUSu i napisać pismo z prośbą o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres, który Ci przysługuje.
Jeśli w tym czasie zajdziesz w ciążę - to nie jesteś pracownikiem, więc zwolnienie chorobowe Ciebie nie dotyczy. Poród też nie nastąpi w momencie podlegania pod ubezpieczenie chorobowe, więc nie otrzymasz też zasiłku macierzyńskiego. Możesz postarać się za to o kosiniakowe - tj. 1000zł miesięcznie przez rok (po porodzie). Do tego na drugie dziecko będzie Ci przysługiwało 500+ (no chyba że nie przekraczasz dochodu - to otrzymasz też na pierwsze).
 
Do góry