reklama

koniec umowy 2 miesiące po porodzie

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Anecia1111, 28 Styczeń 2013.

1. Anecia1111

Anecia1111 Fanka BB :)

Witam serdecznie!

Mam kilka pytań w związku z moją sytuacją... jestem obecnie w ciąży, termin porodu wypadnie mi na koniec września br. Obecnie pracuję na 4/5 etatu na czas określony do końca listopada br (2 miesiące po porodzie wygasa umowa).

W związku z tym:
    1. czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę kiedy będę przebywała na macierzyńskim? jeśli tak to do kiedy? a jeśli nie to co z pozostałym macierzyńskim mi przysługującym?
    2. ile tygodni urlopu macierzyńskiego bedzie mi w ogóle mi przysługiwało? tzn czy ten roczny urlop macierzyński to już pewne? i co trzeba zrobić żeby go uzyskać? tzn jakiś wniosek do pracodawccy itp?
    3. jak z urlopem wychowawczym po zakończeniu macierzyńskiego? czy w ogóle mi się należy? jeśli tak to ewentualnie kto go wypłaca? nadal pracodawca czy zus?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

NIe.

Na urlopie macierzyńskim będzie Pani do końca trwania zatrudnienia, następnie ZUS przejmie wypłatę zasiłku macierzyńskiego.
    Projekt jest na etapie konsultacji. Tutaj moę Pani śledzić jego losy: Witamy na stronach RCL
    Urlop wychowawczy (jak kady inny urlop) jest uprawnieniem pracownika. Pani nie bezie pracownikiem, zatem o urlopie nie mam mowy.
    Urlop wychowawczy jest bezplatny.

3. reklama
  4. Anecia1111

Pracodawca nie musi przedłużyć umowy na macierzyńskim.... ale czy MOŻE to zrobić? tzn czy to gdzieś prawnie jest uregulowane że nie może i koniec?

5. melanias

melanias Zaciekawiona BB

Byłam w takiej samej sytuacji pół roku temu i pracodawca przedłużył ze mną umowę na okres trzech lat. Po macierzyńskim i zaległym urlopie wróciłam do pracy

6. Anecia1111

dziękuję bardzo za odpowiedź

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie musi, ale może. Nie ma zakazu. Moze Pani zawrzeć nową umowe z pracodawcą lub aneksować dotychczasową.

8. Anecia1111

dziekuję

Poleć forum