reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża pod koniec umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego(ewent. obniżenie etatu)

kochająca_mama30

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Grudzień 2011
Postów
269
Witam, przypomnę swoją sytuację:
"Od 7.09. 2012 roku jestem na urlopie macierzyńskim, który trwa do 24.01.2013(20 tygodni).
Będę chciała wnioskować o dodatkowe 4 tygodnie, które mogę wykorzystać, tak więc urlop macierzyński dobiegnie końca ok. 21 lutego.
Mam nieciekawą sytuację w pracy, ponieważ 8.03.2013 kończy mi się druga umowa(2-letnia)o pracę. Nie wiem w związku z tym czy zostanie mi ona przedłużona czy też nie. Mam jednak jeszcze do wykorzystania 25 dni urlopu wypoczynkowego za miniony 2012 rok, którego też część będę chciała wykorzystać.


I rozprawiam jeszcze nad jedną sytuacją. Możliwe że zaszłam w ciążę, teraz podczas urlopu macierzyńskiego. 1)Czego mogę się spodziewać , ewent. na co liczyć , jeśli okaże się że umowa nie zostanie mi przedłużona?
2)Jeśli natomiast pracodawca umowę mi przedłuży(najprawdopodobniej na 2 kolejne lata), rozważam opcję obniżenia etatu(1/2).
Czy 12 miesięczna ochrona będzie mnie dotyczyła?
Wiem że wniosek o obniżenie etatu jest ważny od daty złożenie tegoż wniosku i że pracodawca nie może mi go odmówić. Jeśli jednak pójdę do pracy 8 marca i właściwie od tego dnia chciałabym już pracować 4 godziny to kiedy ten wniosek złożyć? Tzn. czy muszę raczej odpracować jakąś część , by to wszystko miało swoją moc? Jak tę sprawę należałoby załatwić?

Proszę o odpowiedź
 
reklama
"Od 7.09. 2012 roku jestem na urlopie macierzyńskim, który trwa do 24.01.2013(20 tygodni).
Będę chciała wnioskować o dodatkowe 4 tygodnie, które mogę wykorzystać, tak więc urlop macierzyński dobiegnie końca ok. 21 lutego.
Mam nieciekawą sytuację w pracy, ponieważ 8.03.2013 kończy mi się druga umowa(2-letnia)o pracę. Nie wiem w związku z tym czy zostanie mi ona przedłużona czy też nie. Mam jednak jeszcze do wykorzystania 25 dni urlopu wypoczynkowego za miniony 2012 rok, którego też część będę chciała wykorzystać.

I rozprawiam jeszcze nad jedną sytuacją. Możliwe że zaszłam w ciążę, teraz podczas urlopu macierzyńskiego. 1)Czego mogę się spodziewać , ewent. na co liczyć , jeśli okaże się że umowa nie zostanie mi przedłużona?
To zależy od tego w jakim stadium będzie pani ciąża w dniu, w którym umowa powinna wygasać. jęsli bedzie starsza niż 3 m-ce to zostanie przedłużona do dnia porodu.
2)Jeśli natomiast pracodawca umowę mi przedłuży(najprawdopodobniej na 2 kolejne lata), rozważam opcję obniżenia etatu(1/2).
Czy 12 miesięczna ochrona będzie mnie dotyczyła?
Tak.

Wiem że wniosek o obniżenie etatu jest ważny od daty złożenie tegoż wniosku i że pracodawca nie może mi go odmówić. Jeśli jednak pójdę do pracy 8 marca i właściwie od tego dnia chciałabym już pracować 4 godziny to kiedy ten wniosek złożyć?
14 dni wczesniej.
Tzn. czy muszę raczej odpracować jakąś część , by to wszystko miało swoją moc? Jak tę sprawę należałoby załatwić?
Nie.
 
Niestety, nie byłaby starsza bo o ciąży jeśli się dowiem to lada chwila i to byłaby młoda ciąża. Więc w innym przypadku nic mi się nie należy? Żaden zasiłek, nic?




No tak, ale w mojej sytuacji nie mogę napisać takiego wniosku 14 dni wcześniej, ponieważ wtedy nie będę wiedziała jeszcze czy zostanie mi przedłużona umowa, a gdybym nawet to zrobiła to automatycznie pracodawca (wiedząc o moich zamiarach) nie przedłużyłby mi jej... Nie można załatwić wtedy tego inaczej?
 
Ostatnia edycja:
Niestety, nie byłaby starsza bo o ciąży jeśli się dowiem to lada chwila i to byłaby młoda ciąża. Więc w innym przypadku nic mi się nie należy? Żaden zasiłek, nic?
Moze sie pani zarejestrować w UP jako bezrobotna, ale trzeba mieć świadomość, ze odmowa przyjecia oferowanej pracy oznacza wykreslenie z rejestru.

No tak, ale w mojej sytuacji nie mogę napisać takiego wniosku 14 dni wcześniej, ponieważ wtedy nie będę wiedziała jeszcze czy zostanie mi przedłużona umowa, a gdybym nawet to zrobiła to automatycznie pracodawca (wiedząc o moich zamiarach) nie przedłużyłby mi jej... Nie można załatwić wtedy tego inaczej?
Taki tryb złożenia wniosku przewiduje ustawa (art 186(7) KP wyraźnie mówi o dwóch tygodniach). Nie przewiduje też wyjatkow od tej zasady.
 
Dobrze, zarejestruję się w razie czego w UP ale co mi to da? Tzn. ja rozumiem, że mam opłacane składki itp. ale czy będę miała dzięki temu jakieś dochody? Podczas ewentualnej ciąży albo zaraz po porodzie?

W takim razie co mogłabym zrobić zaraz po tym by nie pracować w razie przedłużenia umowy? Tzn. czy mogę ewent. wykorzystać jakieś dni na opiekę nad dzieckiem itp?
Poza tym czy w razie przedłużenia umowy jest możliwość wykorzystania od razu dalszej części zaległego urlopu wypoczynkowego?
 
Do góry