reklama
Forum BabyBoom.pl

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • O tym, czym jest kangurowanie? Dlaczego jest ważne zarówno dla wcześniaków, jak i noworodków oraz niemowląt - rozmawiam z dr nauk o zdrowiu, położną i doradczynią laktacyjną Moniką Jodłowską. Czy wiesz, że masz prawo kangurować po porodzie? Dowiedz się więcej Obejrzyj film i włącz się do rozmowy:)

    Opowiedz, jakie ty miałaś doświadczenia. Czy w szpitalu dostałaś maluszka do kangurowania? Dziękuję Ania Ślusarczyk (aniaslu)

    Ostatnia okazja, żeby wziąć udział i wygrać Eco zestaw- butelkę na sok i ekologiczne woreczki na zakupy! Weź udział

    I kończy się konkurs, gdzie można zdobyć Pampersy Nie przegap!

reklama

Powrót z urlopu macierzyńskiego a likwidacja stanowiska pracy.

Dołączył(a)
8 Czerwiec 2009
Postów
5
Rozwiązania
0
Witam,

Mam pytanie - jakie mam możliwości po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu wypoczynkowego. W ubiegłym roku mój pracodawca przeprowadził zwolnienia grupowe w wyniku czego zlikwidowano dział w którym pracowałam (okres zwolnień grupowych się zakończył). Otrzymałam wypowiedzenie, które zostało wycofane po dostarczeniu przeze mnie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ciążę. Stanowiska mi nie zmieniono, przez 3m-ce wykonywałam pracę związaną z likwidacją działu, a następnie byłam na L-4. Moje wątpliwości dotyczą :

1. Czy pracodawca może odmówić mi udzielenia urlopu wypoczynkowego za rok bieżący (jak obliczany jest jego wymiar (urodziłam w styczniu b.r.)?) i np. wręczyć wypowiedzenie zanim złożę wniosek o urlop wychowawczy. Jak w praktyce najkorzystniej rozwiązać ten problem? – złożyć równocześnie wniosek o urlop wypoczynkowy zaległy, bieżący i wychowawczy?
2. Czy pracodawca może odmówić mi udzielenia urlopu wychowaczego lub zwolnić mnie podczas jego trwania powołując się na likwidację stanowiska pracy? Jeżeli może mnie zwolnić to czy obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia (chodzi mi o te 3 pensje na jakiej zasadzie są wypłacane i czy należy się 2 miesięczna odprawa).
3. Czy powrót do pracy w obniżonym wymiarze godzin (powołanie się na art. 186 KP) chroni mnie przed zwolnieniem czy pracodawca może odmówić mi powołując się na likwidację stanowiska (powołując się na art. 10 Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). W moim przypadku pracodawca musiałby zaproponować mi inne stanowisko, czy może obniżyć mi pensję czy będzie to ta pensja którą mam na umowie, wyliczona proporcjonalnie do części etatu na który podjęłabym pracę.
4. czy w dniu powrotu do pracy pracodawca może mi wypowiedzieć umowę definitywnie czy musi zaproponować stanowisko odpowiadające moim kwalifikacjom bądź niższym i np. obniżyć pensję skoro na takowe zatrudnia w moim mieście (rozumiem, że nie może zaproponować mi teraz zmiany miejsca zamieszkania). Czy należy mi się odprawa w przypadku zwolnienia definitywnego?
5. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego „prawo przewiduje zachowanie poziomu wynagrodzenia nie niższego od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem”, ale jeżeli pracodawca zmieni mi stanowisko i zakres obowiązków to czy może zmienić mi pensje np. na 2 dzień, bo przecież prawo nakazuje przywrócić, ale nie mówi na ile i w praktyce mogę otrzymać wypowiedzenie w pierwszym dniu powrotu do pracy. Czy dobrze to interpretuję?

Z góry dziękuję Pani za odpowiedzi.
 
reklama

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Rozwiązania
0
W takim razie odnosząc się do Pani pytań po kolei.
1. Jesli we wniosku wniesie Pani o udzielenie całego należnego Pani urlopu (zaległego i biezącego) pracodawca nie może odmówić. Za rok biezący przysługuje Pani pełny wymiar urlopu (niezaleznie czy rodziła pani w styczniu, w maju czy w grudniu).
2. Pracodawca nie może odmówić udzielenia wychowawczego. Może Panią w trakcie urlopu zwolnić (likwidacja stanowiska pracy). Okres wypowiedzenia zalezy od postanowień umowy (a jeśli takich brak wyznaczają go ogólne zasady prawa pracy).
3. Prawo jednoznacznie tej kwestii nie rozstrzyga. Sprawa jest dość świeża, więc brak orzecznictwa. W mojej ocenie nie można w trybie art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników rozwiązać umowy z pracownikiem korzystającym z ochrony trwałości stosunku pracy z art. 186(8) KP
4. Może wypowiedzieć umowę. Nie może wymagać zmiany miejsca zamieszkania (ani delegować poza stałe miejsce zamieszkania)
5. Niestety tak.
 

anik567

:) :) :)
Dołączył(a)
28 Czerwiec 2008
Postów
1 472
Miasto
Opole
Rozwiązania
0
Witam ja tez borykam się z problemem a mianowicie:

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do sierpnia br w międzyczasie dowiedziałam się że moje stanowisko zostało zlikwidowane, nie dostałam jeszcze wypowiedzenie a mój bezposredni przełożony nabrał wodyw usta i nic nie mówi twierdząc że sam jeszcze nie wie jak to ze mną będzie...
Czy w związku z tym mam liczyć się ze:

1. Mam liczyć się ze zwolnieniem z pracy?
2. Mogę poprosić o zmiejszenie etatu i wówczas będę miała roczny okres ochronny (po powrocie z macierzyńskiego)
3. Czy pracodawca może odmówić mi urlopu wychowawczego/bądź zwolnić mnie w jego trakcie

dziękuję za udzielone informacje
pzd
 

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Rozwiązania
0
Ad. 1 Po powrocie do pracy (z wyłaczeniem sytuacji opisanych w pkt 2 i 3) pracodawca ma prawo Panią zwolnić.
Ad. 2 Tak. Powinna Pani jednak stosowny wniosek złożyć jeszcze na macierzyńskim (choćby ostatniego dnia).
Ad. 3 Odmówić nie może (jesli spełnia Pani ustowy wymóg stażu pracy), zwolnić w czasie urlopu wychowawczego może jedynie na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania umów z pracownikami. Jesli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników, zwolnienie pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym dłużej niż 3 miesiące (w przypadku likwidacji stanowiska pracy) jest mozliwe.
 
Dołączył(a)
8 Czerwiec 2009
Postów
5
Rozwiązania
0
Dziękuję Pani bardzo za odpowiedzi. Nasuwają mi się kolejne pytania.
1. Czy jeżeli wrócę do pracy i skorzystam z ochrony stosunku pracy wynikającej z art. 186 KP to pracodawca może mi wręczyć wypowiedzenie zmieniające tzn. obniżyć pensję (więcej niż wynika to z obniżenia etatu, bo z uwagi na likwidację mojego stanowiska ma możliwość zaproponować mi tylko gorzej wynagradzane stanowisko) czy ten przepis chroni mnie tylko przed wypowiedzeniem definitywnym?
2. Czy pracodawca musi przyjąć mój wniosek o zmianę wymiaru czasu pracy czy może odpowiedzieć, że nie ma takiej możliwości np. takiego stanowiska?
3. Czy w/w ochrona mi przysługuje jeżeli najpierw złożę wniosek o urlop wychowawczy na 3 lata a następnie zdecyduję się go przerwać i wrócić do pracy?
 

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Rozwiązania
0
Ad. 1. Jesli pisze Pani o ochronie z art. 186(8) - nie może.
Ad 2. Musi przyjąć.
Ad. 3. To zalezy od terminów złożenia wniosku. Jesli wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy złoży Pani przed powrotem do pracy (np. w ostatnim dniu urlopu wychowawczego) - jest pani chroniona.
 
reklama
Dołączył(a)
11 Marzec 2013
Postów
1
Rozwiązania
0
Witam serdecznie. Jestem obecnie w 14 tygodniu ciąży, przebywam na zwolnieniu lekarskim i najpewniej pozostanę na nim do porodu. Wiem, że w mojej firmie/dużej korporacji/ szykują się zwolnienia grupowe/kwestia 1-2 miesięcy/, które mnie obejmą. Po urodzeniu dziecka chciałabym skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego / planowany termin porodu to połowa wrzesień 2013/.Czy pracodawca może mi go nie udzielić, bądź też zwolnić mnie w trakcie urlopu macierzyńskiego? Czy powinnam przyjąć wypowiedzenie będąc w ciąży? Będę wdzięczna za odpowiedź.
 
reklama

Nowe wątki

reklama

Konkursy i testy

Konkurs

Instakonkurs! Świętuj z Befado urodzinowy koniec wakacji!

Zgłoszenia przyjmujemy do 15/09/2019

Konkurs

Wygraj zestawy od Pampers! Konkurs fotograficzny - To już umiem!

Zgłoszenia przyjmujemy do 24/09/2019

Konkurs

Konkurs: Mój czas na sok, moja chwila na sok

Zgłoszenia przyjmujemy do 24/09/2019

Nowe pytania

Do góry