reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Macierzyńskie

jekate1996

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
6 Maj 2023
Postów
32
Proszę o poradę w sprawie załatwień o macierzyński.
Chorobowe wystawione jeszcze w ciazy na ostatniej wizycie do 4.03.3024 , urodziłam 28.02.2024
Czy muszę pisać do swojej szefowej by ona zgłosiła do zus ze juz urodziłam by przyznali mi macierzyński, czy mam to sama załatwić w ZUS np przez stronę elektronicznie czy jeszcze inaczej jakoś?
I jakich papierów do tego potrzebuje
 
reklama
ZAWSZE zgłasza się przez pracodawcę ;-)
Musisz złożyć wniosek u swojego pracodawcy wraz z aktem urodzenia.
Jeśli dziecko ma być zgłoszone do Twojego ubezpieczenie zdrowotnego - to też składasz wniosek do pracodawcy (ale musisz posiadać PESEL dziecka).
 
Nie zgodzę się z powyższym wpisem, urodzenie dziecka zgłaszasz do Urzędu Stanu Cywilnego, kierownik Urzędu nada PESEL dziecku, pracodawcy również zgłaszasz aby mógł wysłać do ZUS na koniec miesiąca druk Z3 w celu wypłaty Twojego macierzyńskiego, gdy masz PESEL zgłaszasz to pracodawcy aby przypisał dziecko do Twojego ubezpieczenia i składasz kolejne wnioski np. o 800+
Pytanie jest o macierzyński. Nie urodzenie dziecka, nie 800+, nie zgłoszenie do ubezpieczenia.
 
ZAWSZE zgłasza się przez pracodawcę ;-)
Musisz złożyć wniosek u swojego pracodawcy wraz z aktem urodzenia.
Jeśli dziecko ma być zgłoszone do Twojego ubezpieczenie zdrowotnego - to też składasz wniosek do pracodawcy (ale musisz posiadać PESEL dziecka).
A ile czeka się na odpowiedź takiego wniosku ? W sensie po jakim czasie wypłacane jest macierzyńskie?
 
reklama
To zależy kiedy pracodawca prześle dokumenty do ZUS.
Wydaje mi się, że teraz wypłaty w miarę sprawnie z ZUS wychodzą, więc mniej więcej co m-c dostaje się wypłaty.
 
Do góry