reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Morfologia

mamaelaela

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Listopad 2017
Postów
1 243
2 miesiące temu dla naszego synka ( wtedy 14 miesięcy) zrobiliśmy morfologie i poziom żelaza. No i wyszło strasznie niskie żelazo ( 3.5 gdzie norma to ponad 10 ) jest on niejadkiem i jest dość drobny ale nie ma niedowagi i staram się żeby jadł tyle ile trzeba więc bardzo zdziwił mnie ten wynik:/ dostał więc do suplementacji żelazo. W morfologii natomiast ilość erytrocytów była i jest ok, tak samo hemoglobina, ale od 2 miesięcy nie poprawia się mcv i mch które jest poniżej normy. Mimo że przez te 2 miesiące żelazo bardzo się podniosło i jest już w normie to to mcv i mch ani drgnie a wręcz ciut spadlo [emoji52] dziewczyny obeznane w temacie. Czym to może być spowodowane ? Jak to poprawić? Wróciłam właśnie od pediatry i ona stwierdziła tylko że te parametry to niedokrwistość i żeby nadal podawać żelazo. Mimo że już jest w normie ? To dlaczego skoro jest to zależne od żelaza to mimo że żelazo rosło to to ani drgnie ? Może jest to skutkiem jakiegoś innego niedoboru np witaminy b12? Nie mogę dogadać się z tą lekarką i średnio ufam lekarzom :/ proszę o jakieś wskazówki
 
reklama
A robiłaś badanie TIBC?

edit. Przy problemach z żelazem najlepiej zrobić komplet badań tj. poziom samego żelaza, a także ferrytyny, utajoną zdolność wiązania żelaza, transferrynę, stężenie receptora dla transferyny. Ocena tych wszystkich parametrów pozwala dopiero na dokładną interpretację wyniku TIBC i określenie podłoża patologii. Badanie wykonuje się na czczo i 12 godzin przed badaniem nie wolno przyjmować żelaza (najlepiej pominąć dawkę)
 
Ostatnia edycja:
Jest potrzebne by sprawdzić czy żelazo jest prawidłowo przyswajanie. Najlepiej cały komplet badań wskazany wyżej.
 
Do góry