reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nie odwraca główki za dźwiękiem

Dołączył(a)
22 Październik 2016
Postów
7
Dzień dobry Państwu,

Według różnych kalendarzy rozwoju niemowlak w wieku 2 miesięcy powinien już odwracać główkę za dźwiękiem. My mamy już prawie 3 miesięcznego synka i tego nie zauważyliśmy? Jak u was z tym było? Jest powód do obaw?

Dodam, że zaraz po urodzeniu w szpitalu badania przesiewowe wykazały, że słuch do kontroli. Ale nas uspokajano, że w uszach zalegać może jeszcze maź płodowa.

Jeśli chodzi o reakcję na dźwięk, to my i pediatra zauważyliśmy, że jest. Chodzi o nagłe dźwięki jak trzask drzwi, kaszlnięcie itp. Wtedy maluch zaciska na chwilę powieki i rozkłada ręce.

W listopadzie mamy audiologa, ale może podzielicie się swoimi opiniami? Dzięki
 
reklama
Taki nagły dźwięk powoduje, że maluch się boi - a jego reakcja jest naturalna - tzw. odruch Moro. Za jakiś czas zaniknie - w teorii do 3-4 miesiąca.

Skoro reaguje na dźwięk - tzn. że słyszy. Idźcie spokojnie na kontrolę.

PS. U mojego młodego też pierwsze badanie przesiewowe nie wyszło. A ponieważ był wcześniakiem musieliśmy zostać dłużej w szpitalu - przed wypisem wykonano ponownie badanie, które wyszło prawidłowo. Mi też tłumaczyli, że czasem zalega wydzielina i stąd taki wynik badania.
 
Nie martw się, każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jedno szybciej, drugie wolniej.
Ja tez się naczytalam różnych kalendarzy rozwoju i ciągle chodziłam zestresowana. Dalej czytam, ale już widzę ze wyprzedza je o miesiąc a czasem i dwa z niektórymi czynnościami. Także obserwuj, ale nie doszukuj się bóg wie czego, tylko poczekaj daj dziecku czas.
 
Mój synek jak miał 3miesiące też miał problem żeby odwrócić się za dźwiękiem ale u nas problemem była asymetria dlatego słabo reagował
 
Dzięki za pocieszające opinie. Też liczę, że jak reaguje na gwałtowny hałas, to będzie wszystko ok. Jak płacze ibiorę grzechotkę, to sie uspokaja. Tak samo przy dźwięku suszarki. Tylko martwi ten brak reakcji na dźwięk czy nasz głos, że nie odwraca główki. No cóż. W listopadzie będziemy wiedzieli.
 
Sądzę że na ten moment nie ma co się mocno stresować. Każde dziecko ma swoje tępo rozwoju, a widać jest odruch Moro więc wszystko wporzadku będzie moim zdaniem. Kontrole trzeba zrobić ale sądzę że to będzie rutynowe badanie z właściwym wynikiem :)
 
Moja siostrzenica w badaniach przesiewowych po urodzeniu też miała 'słuch do kontroli' siostrę uspokajano, że się zdarza, że wody płodowe. Ale poszła do laryngologa, jednego drugiego. Trafiła do centrum słuchu w Kajetanach i jako 2 - latka była operowana. Nie powiem ci teraz co było nie tak. Ale jeśli powiedziano ci, że coś jest nie tak przy urodzeniu, a teraz zauważasz, że dziecko nie wodzi za dźwiękiem to powinnaś to skontrolować.
Dodam, że siostrzenica była bardzo spokojnym dzieckiem, ciągle spała, nic nie było w stanie jej obudzić (chyba, że coś naprawdę głośnego) .... miała po prostu niedosłuch. Po szybkiej operacji i leczeniu jest zdrowym dzieckiem. U niej nazwali to bezobjawowym zapaleniem ucha z tego co pamiętam, powiedzieli, że gdyby siostra sama nie szukała to wyszło by to dopiero około 2 - 3 roku życia gdy pojawił by się problem że 'jeszcze nie mówi'. Skontroluj dziecko, będziesz spokojna.
 
Zgadzam się ze wszystkimi dziewczynami, które się wypowiadały. Dla własnego spokoju mimo wszystko powinniście się udać do lekarza. U moich znajomych dziecko nie reagowało na dźwięki i niestety okazało się, że dziecko nie słyszy w ogóle. Musieli córce wszczepić bardzo drogie implanty. U Ciebie historia jest inna, bo dziecko mimo wszystko na jakiś ruch i dźwięk reaguje. Lekarz mi mówił, że żeby sprawdzić czy jest okej to trzeba dziecku klasnąć mocno dłońmi przy jednym i przy drugim uchu i patrzeć jak się zachowuje dziecko. U nas synek reagował na klaśnięcie z jednej strony. Okazało się, że bardzo głęboko zalegała mu wydzielina i musieliśmy iść do laryngologa. Wyleczyliśmy ucho i jest wszystko okej.
Nie martw się na zapas. Na pewno będzie wszystko dobrze. Na wszelki wypadek możesz się udać do laryngologa żeby się uspokoić. Każde dziecko rozwija się inaczej.
 
A może nie dźwięki chodzi - może że słuchem jest wszystko ok -tylko problemem jest napięcie mięśniowe. Przy tego typu problemach dziecko może nie mieć "siły" na obracanie główki. Warty by przejść się z małym do dobrego rehabilitanta by sprawdzić czy wszystko ok
 
reklama
Hej,

Dzięki wszystkim za opinie.

Byliśmy na badaniach audiologicznych i wszystko ok na oba uszka :) Laryngolog tłumaczył, że w szpitalach mają sprzęt, gdzie są tylko dwie kontrolki (zielona i czerwona). A czerwona pali się z wielu powodów (choćby, źle kabelki stykają)
 
Do góry