reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niski nastolatek, hormon wzrostu

Dołączył(a)
30 Lipiec 2014
Postów
8
Witam wszystkie mamy nastolatków.Mam problem i chciałabym się poradzić doświadczonych mam.
Mój pierworodny syn w maju skończył 16 lat i ma TYLKO 160 cm wzrostu.Lekarz rodzinny oczywiście bagatelizuje problem ponieważ razem z mężem do wysokich nie należymy ( ja mam 160 a mąż 173 cm)
Syn był zawsze najniższy w klasie a teraz kiedy jest już w średniej szkole to wygląda przy tych wszystkich "dryblasach" jak karzełek.Smutno mi na to patrzeć bo widzę,że syna też to gryzie:(
Może są tutaj mamy,które miały taki sam problem.Bardzo proszę o poradę.Agnieszka
 
reklama
To zróbcie ten hormon wzrostu i może syn poszedl w Twoje ślady?
Mój mąż też Zawsze był malutki a wyrosl na roslego chłopa.
 
Na pewno nie zaszkodzą badania hormonów. Tsh, hormon wzrostu, resztę powinien lekarz rodzinny doradzić. Dziwne że tak zbagatelizowal problem- 160 to nie jest bardzo mało ale podstawowe badania hormonalne jeszcze nikomu nie zaszkodzily. Mój brat do 2 gimnazjum był najniższy w klasie, po badaniach hormonalnych, okazało się że tarczyca bardzo źle mu funkcjonuje. Na lekach w przeciągu 2 lat urósł 13 cm.
 
Idź od razu do endokrynologa i to prywatnie, ale na leczenie hormonem wzrostu już raczej jest za późno.
Ja mam niskoeosłą córkę i właśnie kończymy badania pod hormon wzrostu.
On działa do zamknięcia nasad kości długich. Trzeba zbadać RTG nadgarstka ręki niedominującej. Jeśli wiek kości jest niższy niż metrykalny syna to terapia hormonem może jeszcze da mu parę cm. Chłopcy są leczeni do 18rż tylko i to wieku bardziej kostnego niż metrykalnego. Jeśli ma młodsze kości to poza hormonem wzrostu powinien mieć też zatrzymane horminalbie dojrzewanie płciowe, by wydłużyć mu czas na rośnięcie. W waszej sytuacji proponuję od razu konsultację u prof. Romera
 
A pediatra mocno zaniedbał, syn jest sporo pod siatką centylową, a Państwo między 10 a 25centylem i syn powinien podobny wynik osiągnąć. Gdyby i Państwo byli pod siatką centylową, to by oznaczało jedynie że są państwo niezdiagnozowanymi niskoeosłymi a nie, że syn jest niski po rodzicach.
Wzrost poniżej siatki centylowej to zawsze objaw choroby.
 
Dziękuję Wam bardzo za podpowiedzi.
W przyszłym tygodniu zaplanowałam zrobić synowi badania na tarczycę i poziom hormonu wzrostu.Od tego zaczniemy.
A później będę szukać dobrego endokrynologa.
Od lekarza rodzinnego zawsze słyszałam,że może jeszcze urośnie,państwo do wysokich nie należą itp.a na ostatnim bilansie jednak stwierdził że syn już nie urośnie i napisał "nisorosłość rodzinna" :-(
Do grupy już dołączyłam i z miłą chęcią porozmawiam z rodzicami dzieci z niskorosłością.
 
Dziękuję Wam bardzo za podpowiedzi.
W przyszłym tygodniu zaplanowałam zrobić synowi badania na tarczycę i poziom hormonu wzrostu.Od tego zaczniemy.
A później będę szukać dobrego endokrynologa.
Od lekarza rodzinnego zawsze słyszałam,że może jeszcze urośnie,państwo do wysokich nie należą itp.a na ostatnim bilansie jednak stwierdził że syn już nie urośnie i napisał "nisorosłość rodzinna" :-(
Do grupy już dołączyłam i z miłą chęcią porozmawiam z rodzicami dzieci z niskorosłością.
Poziom hormonu wzrostu to tylko w czasie testów w szpitalu. To co oferują laboratoria nic nie wniesie. Nie trać na to pieniędzy. Sama zrób TSH, ft3 i ft4, antyTPO i antyTG- to tarczycowe oraz transglutaminaza tkankową- to ogolbe bardzo badanie na celiakie, której objawem też może być niski wzrost. Poziom Wit d wraz z wapniem
 
Jeszcze poziom igf1- to czynnik wzrostu i jego też możesz zrobić w laboratorium. Weź od rodzinnego skierowanie na RTG nadgarstka w celu określenia wieku kostnego
 
reklama
Do góry