reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Objawy zapowiadające zbliżający się poród

martula25

Mama Tośki-mamy lutowe'07
Dołączył(a)
9 Czerwiec 2006
Postów
1 201
Miasto
Sosnowiec
Czyli w jaki sposób nasz organizm oznajmia nam, że dzidzia zaczyna pchać się na świat.
Szczególnie doświadczone mamy niech sie podzielą z nami wrażeniami z poprzednich ciąż:-)
 
reklama

Kasiad

Mamy lutowe'07 Fan(ka)
Dołączył(a)
21 Wrzesień 2006
Postów
12 276
Miasto
Bydgoszcz
Adres się nie chce wkleic to wklejam treśc artykułu:


Zwiastuny porodu

end.gif

letz.gif
anim rozpocznie sie długo oczekiwana chwila urodzenia dziecka, w organiźmie kobiety dochodzi do charakterystycznych zmian zapowiadających poród. Uważne obserwowanie własnego organizmu pozwoli kobiecie na przygotowane się do tego wydarzenia. Poniżej przedstawiamy opis tych zmian, które zwiastują poród.
 1. Obniżenie dna macicy
  Na 3-4 tygodnie przed planowanym terminem porodem dno macicy, które w 36 tygodniu ciąży znajduje się na wysokości łuków żebrowych obniża się znacznie do wysokości z końca 32 tygodnia ciąży. Obniżanie się dna macicy powoduje zmniejszenie ucisku rozwijającego się płodu na żoladek ciężarnej co jest wyraźnie przez nią odczuwane. Obniżeniu macicy najczęściej towarzyszą lekkie skurcze okresu obniżania się dna macicy.
 2. Wstawianie się glówki do wchodu miednicy u pierwiastek
  W ciągu ostatnich 3-4 tygodni główka płodu u pierwiastek tracąc swoje swobodne ułożenie w jamie macicy, przyjmuje ułożenie silnie przygięte wykonując tzw. pierwszy zwrot główki i wstawia się potylicą do wchodu miednicy. Jeśli u pierwiastki główka płodu w ciągu ostatnich 3-4 tygodni przed terminem porodu nie zstąpila do wchodu miednicy, to należy podejrzewać zwężoną miednicę. Jednak u 1/3 kobiet pierwiastek główka płodu nie wstawia się do wchodu miednicy mimo, że miednica nie jest zwężona i poród może odbyć się drogą naturalną.
 3. Skurcze przepowiadające
  W ciągu ostatnich dni przed porodem występują najczęśćiej nie odczuwane przez kobietę jako bolesne, nieregularne skurcze macicy.
 4. Przemieszczenie długiej osi szyjki macicy w oś kanału rodnego
  Podczas badania lekarskiego lekarz może stwierdzić przemieszczenie się długiej osi szyjki macicy z kierunku do tyłu lub do przodu w oś kanału rodnego.
 5. Dojrzewanie szyjki
  Na kilka tygodni przed porodem szyjka macicy "dojrzewa", staje się miękka, bardziej podatna i rozciągliwa. Lekarz stwierdza częściowe lub całkowite zgładzenie części pochwowej, a ujście szyjki swobodnie przepuszcza u pierwiastki jeden palec a u wieloródki dwa palce.
 6. Plamienie
  Bliskim objawem nadchodzącego porodu jest odejście krwistego śluzu z pochwy poprzez wydalenie czopa śluzowego zamykającego kanał szyjki. Domieszka krwi pochodzi z uszkodzonych podczas rozciągania dolnego bieguna macicy naczyń krwionośnych doczesnowych i odklejania przylegających tam błon płodowych.
 7. Parcie na pęcherz moczowy
  W ostatnich tygodniach i dniach przed porodem występuje wzmożone parcie na pęcherze moczowy co jest związane z obniżaniem się i uciskiem płodu na pęcherz moczowy.
Objawy zbliżającego się porodu
reddot.gif
Wszystkie wymienione poniżej zwiastuny porodu nie są objawami pewnymi i stanowią jedynie wskazówki odnośnie nadchodzącego porodu.
Zbliżający się poród może spowodować wystąpienie u kobiety kołatania serca, ból i uderzenie krwi do głowy, ogólny niepokój, uczucie gorąca. Kobięta często odczuwa nerwobóle uciskowe najczęściej w okolicy nerwu kulszowego oraz nawracające bóle okolicy krzyżowej. W ciągu ostatnich dni przed porodem dochodzi do zmniejszenia masy ciała, mogą wystąpić wymioty, biegunka, brak łaknienia, wzdęcia brzuch, wzmożone parcie na odbytnicę.
Zwiększa się ilość wydzieliny pochwowej, kobieta odczuwa pełność w okolicy sromu, która jest spowodowana obniżeniem się płodu w jamie macicy.
Na krótko przed rozpoczęciem porodu najczęściej słabną nieco ruchy płodu co jest przez ciężarne wyraźnie zauważane i często jest przedmiotem ich obaw.


Początek porodu
reddot.gif
Poród rozpoczął się, jeśli stwierdzamy objawy postępu porodu, czyli:
 1. Skurcze występują regularnie co 10 minut i trwają ponad pól godziny
  Czasem skurcze przepowiadające są tak silne i trwają tak długo, że sprawiają wrażenie skurczów okresu rozwierania, po czym ustępują. Czasem dopiero po wielu dniach skurcze występują z większym nasileniem od nowa i dopiero wtedy przechodzą we właściwe skurcze porodowe. Jeśli skurcze trwały przez pewien czas, to rozstrzygające jest badanie przez pochwę, podczas którego
  - u pierwiastek -część pochwowa jest częściowo lub całkowicie zgładzona, a ujście szyjki przepuszcza co najmniej opuszkę palca
  - u wieloródek - część pochwowa częściowo zgładzona, a ujście szyjki rozwarte prawie na 2 palce.
 2. Pękł pęcherz płodowy i dpływa płyn owodniowy
  Zdarza się czasem, że płyn owodniowy odpływa ale czynność skurczowa występuje dopiero po wielu dniach, a nawet tygodniach. W praktyce klinicznej aby zapobieć wystąpieniu groźnych dla życia powikłań jeśli nastąpił odpływ płynu owodniowego, to kobietę traktuje się jako rodzącą, niezależnie od tego, czy czynność skurczowa występuje czy nie.
 3. Występuje plamienie
 

irtasia

Mamy lutowe'07 Zadomowiona(y)
Dołączył(a)
22 Wrzesień 2006
Postów
147
lil kate uwiez ze bedziesz wiedziesz , ze to wlasnie sie zaczelo.:tak:
Ja w pierszej ciazy dostalam lekkich skurczy (bolacych) w 41,2 tc.
I naprawde wiadomo ze to te .
Druga ciaza byla wywolywana w 39 tc. Takze o niej to niemam co pisac.
 

Kasiad

Mamy lutowe'07 Fan(ka)
Dołączył(a)
21 Wrzesień 2006
Postów
12 276
Miasto
Bydgoszcz
Bóle typowo porodowe są tak różne od tych przepowiadających, że bedziesz wiedziała na pewno. I choc teraz te bóle przepowiadające wydają się silne, to te właściwe są na tyle silniejsze, że się na pewno nie pomylisz Lil kate.
 

Joasiek

Mamy lutowe'07 Fan(ka)
Dołączył(a)
2 Wrzesień 2006
Postów
5 063
Kasiad super że to wszystko napisałaś!

I niby to wszystko prawda co piszecie, ale ja też się boję tego samego, że nie odróznię :baffled: Bo czytałam też kilka takich historii o dziewczynach, które miały już mocne skurcze porodowe a wcale (albo prawie wcale) ich nie odczuwały. Generalnie to nie ma jakiejś reguły i zdarzają się duże odstępstwa, oby nas (zwłaszcza tych rodzących po raz pierwszy) to nie dotyczyło :dry:
 

martula25

Mama Tośki-mamy lutowe'07
Dołączył(a)
9 Czerwiec 2006
Postów
1 201
Miasto
Sosnowiec
No własnie. Ja też cały czas myślę, że nie będę wiedziała, że to już, chociaż wszyscy mi powtarzają, że na 100% będę wiedzieć.
U mnie kłucie w spojeniu łonowym jest coraz częstsze i silniejsze- mam wrażenie że Mała jeździ mi głową po kroczu:-) Takie niezbyt to przyjemne.
 

karolina77

mamy lutowe'07 Zadomowiona(y)
Dołączył(a)
5 Październik 2006
Postów
4 112
martula25, ja tez dosyc czesto czuje klocie w spojeniu. CZasami nawet czuje jakby Malenstwo pukalo mnie w krocze:-). I tez, podobnie jak niektore dziewczyny, boje sie zostac sama w domu, szczegolnie w nocy.
 
reklama
Do góry