reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

PARACETAMOL

Agawa

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Lipiec 2004
Postów
603
Miasto
Łódź
Zapewne każda z nas zna choć jeden lek zawierający w swoim składzie paracetamol.. nie każda jednak wie czym grozi przedawkowanie paracetamolu więc informacyjnie zmieszczam poniższe wyjaśnienia:

Największą wadą paracetamolu jest - przy zbyt długim stosowaniu leku lub podawaniu go w dużych dawkach - możliwość szkodliwego oddziaływania na wątrobę, czyli hepatotoksyczność. Przy tym lek jest o wiele mniej toksyczny dla dzieci niż dla osób dorosłych ze względu na mniej intensywny metabolizm komórek wątroby u dzieci, dzięki czemu paracetamol prawie w ogóle nie ulega u nich przemianie do toksycznych substancji. Tak więc ryzyko uszkodzenia wątroby u dzieci jest znikome. Środek ten może powodować zapalenie nerek, methemoglobinemię oraz niedokrwistość niedobarwliwą.

Na każdym leku zawierającym paracetamol jest informacja ile czasu maksymalnie można lek podawać.. ściśle przestrzegajcie dawkowania ponieważ 4% paracetamolu przekształca się w związki toksyczne dla organizmu! Co prawda (zwłaszcza u dzieci) glutation powinien je "rozłozyć" ale przy zbyt dużej dawce niestety odkłada się toksyna w wątrobie i powoduje z czasem zanikanie jej komórek.

Przede wszystkim nie powinni go przyjmować ludzie z uszkodzoną wątrobą oraz nerkami. Nie zaleca się go także tym, u których obserwuje się reakcje uczuleniowe na ten środek (np. skórne zmiany), oraz osobom z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy gluko-6-fosforanowej, jak również przyjmującym fenobarbital (luminal - przy padaczce) oraz rifampicynę (przy gruźlicy). Leku nie powinny stosować także osoby z niedokrwistością oraz kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Po 3 miesiącach ciąży oraz w okresie laktacji paracetamol może być przyjmowany po konsultacji z lekarzem.

Dlatego informujcie lekarza o zdiagnozowanej niedokrwistości u siebie i/lub dziecka! Pamiętajcie aby wyłączyć leki zawierające paracetamol kiedy jesteście w 1 trymestrze ciąży.

Do zamieszczenia tekstu zainspirował mnie mój małżonek, który przy silnym bólu głowy przekroczył maksymalną dobową dawkę paracetamolu (bo chłop nie myśli ;D).. objawami były silne bóle brzucha, biegunka i wymioty.

 
reklama
Agawa, ja też słyszałam niedawno o tych niedobrych właściwościach paracetamolu.... co dziwne, jakoś na ulotkach się tego nie doczytałam, szczególnie faktu, że może powodować niedokrwistość.... słyszałam o tym w tv i teraz uważam, szczególnie jeśli chodzi o dziecko. Kiedyś przy bardzo bolesmym ząbkowaniu lekarz polecił mi podawanie paracetamolu, więc dawałam, ale teraz myślę sobie, że to chyba nie najlepszy pomysł, bo przecież dziecko ząbkuje długo, nie można cały czas faszerować go lekami.... szczególnie, że są takie uboczne skutki.

pozdrawiam
nikita
 
nikita33,
Niestety, wiekszość lekarzy nie informuje pacejntów także o tym, że np. paracetamolu nie powinno się popijać kawą - bo potęguje ona działanie paracetamolu (uwaga na leki zawierające kofeinę), że salicylamidy wydłużają czas wydalania paracetamolu..
Niestety nie ma leków, które nie byłyby obojętne dla organizmu.. ale fakt jest faktem, że nadużywamy środków przeciwbólowych zwłaszcza dlatego, że są ogólno dostępne i można je nabyć bez recepty.

 
Do góry