reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Podstawowe badania dla wcześniaków

mamoośka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Październik 2007
Postów
6 506
Poród przedwczesny to przerwanie rozwoju dziecka w najbardziej optymalnych warunkach. Rozwój i dojrzewanie wcześniaka w warunkach pozamacicznych muszą być bacznie monitorowane przez minimum pierwszy rok życia dziecka. Zaleca się wiec:
  • systematyczną opiekę pediatryczną, co miesiąc należy oceniać i analizować na podstawie siatek centylowych masę ciała dziecka, obwody głowy i klatki piersiowej oraz rozwój psychomotoryczny dziecka;
  • w pierwszym roku życia obowiązuje systematyczna opieka neurologa, częstość kontroli zależy od wieku ciążowego dziecka oraz od stopnia rozwoju neurologicznego;
  • w przypadku istnienia zaburzeń rozwoju motorycznego dziecka konieczna jest opieka fizjoterapeuty;
  • w 4., 8. i 12. tygodniu życia konieczne jest wykonanie badania okulistycznego w celu oceny rozwoju siatkówki oka, czyli wykluczenia retinopatii;
  • wcześniaki urodzone poniżej 33. tygodnia ciąży oraz starsze po leczeniu antybiotykami z grupy aminoglikozydów, po respiratoroterapii powinny być poddane kontrolnym badaniom audiologicznym.
 
reklama
Jeśli można dodać do badania okulistycznego - 4, 8 i 12 tydzień to wymogi narzucone przez ustawę. Kazda z nas wie, że tak naprawdę, aby wyłapać właściwy moment na laseroterapię, to badania muszą odbywać się co tydzień, często także powyżej 12 tygodnia. Po laseroterapii to okulista prowadzący określa terminy kolejnych wizyt (mój synek miał już 6 badań po laserze i to jeszcze nie koniec). Niezależnie od tego, czy u dziecka doszło do rozwoju retinopatii wcześniaczej, każdy wczesniaczek powinien być skontrolowany przez okulistę ponownie przed ukończeniem 1 roku życia. Dzieci po laseroterapii muszą być objęte stałą opieką okulistyczną.
 
Badania Słuchu

Rutynowe badanie przesiewowe noworodków nie jest jednak wystarczające, ponieważ ubytek słuchu może się rozwinąć w kilka miesięcy lub lat po urodzeniu. Szczególnie genetyczne uszkodzenie słuchu może się nie ujawniać przy urodzeniu, ale rozwinąć po kilku miesiącach. Czasem więc dzieci muszą być ponownie badane.
  • Niepokój rodziców powinien być uznawany za poważny czynnik wskazujący na możliwość ubytku słuchu i konieczność natychmiastowego przeprowadzenia badania.
  • Jeśli występują czynniki ryzyka takie jak ubytek słuchu w wywiadzie rodzinnym lub nawracające zapalenia ucha środkowego, dziecko powinno być zbadane, nawet jeśli nie ma innych objawów.
  • Jeśli istnieje wątpliwość co do wyniku pierwszego badania, dodatkowe powinny być przeprowadzone po 3-6 miesiącach.
 
Do góry