reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Masa kreatywności, czyli Farma Świeżości!

    Wskakuj na Farmę Świeżości i sprawdź propozycje dla dzieci 3-10 l. Jasne, że wskakuję.

    Nie zapomnijcie wziąć udział w konkursie Netto: Zdobądź nagrody!

reklama

Polski Bank Czasu(+Bank Czasu Matek)

Dołączył(a)
22 Luty 2009
Postów
2
W ramach jednego z projektów realizowanych przez CEiKP "MaGaDom", powstanie wkrótce, działający na terenie Brukseli, polski bank czasu. Celem mojego postu jest wyjaśnienie idei banków, korzyści płynących z uczestnictwa w systemie, a także próba wysondowania, czy taka inicjatywa w ogóle ma szansę powodzenia w BXL.

Zapraszam więc serdecznie to wyrażania opinii.


Bank czasu( za Wiki ) : nieformalna najczęściej instytucja samopomocowa, opierająca się na bezgotówkowej wymianie usług pomiędzy jej członkami.

W zależności od swoich umiejętności i zasobów uczestnicy banku deklarują, jakie rodzaje usług mogą świadczyć na rzecz innych, a osoby koordynujące jego działalność na bieżąco kierują taką pomoc do potrzebujących, zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem. Usługi świadczone na rzecz innych członków banku czasu są odnotowywane - najczęściej jednostką rozliczeniową jest zwykła godzina, niezależnie od rynkowej wartości usługi. "Zarobione" w ten sposób godziny można następnie "wydać" na potrzebną w danej chwili pomoc, której udzieli któraś z osób należących do systemu, oferująca interesującą nas usługę.

Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie. Michał daje lekcje gry na gitarze Monice - zarabia godzinę , której wcale nie musi wydać u Moniki, ale na przykład u Marka, który udzieli mu porady prawnej. Zasadą jest, że czas np. prawnika ma taką samą wartość, co praca hydraulika. Na pierwszy rzut oka, może wydawać się niesprawiedliwe( konwencjonalny rynek wycenia te dwie usługi zupełnie inaczej) ale ma to swoją wewnętrzną logikę : prawnik zarabia godzinę robiąc to co zna, co jest dla niego łatwe. Natomiast zmorą może być dla niego wszelkie „majsterkowanie”


Banki czasu( a także podobny do nich system LETS) są bardzo popularne w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. Ostatnio także w Polsce( Np. http://www.wabrzezno-bc.freehost.pl/index....edia_o_bankach)

Artykuły o bankach ukazały się min. w „Wyborczej” „Dzienniku” i „Gazecie Prawnej”

Skrócić spodnie bez czekolady, czyli bank czasu

Powstaje bank czasu

Zalety uczestnictwa w systemie banków czasu :

1. Budowa i zacieśnianie relacji międzyludzkich, które z jednej strony nie kończą się na najbliższej rodzinie, a z drugiej nie opierają się po prostu na wymianie handlowej. Jest to jedno z założeń z którego wychodzili założyciele pierwszego banku czasu : współczesny system społeczno-ekonomiczny, sprowadzając większość kontaktów międzyludzkich do banalnej transakcji ekonomicznej, rozbija tradycyjne wspólnoty i prowadzi do atomizacji społeczeństwa. Ludzie żyją obok siebie, ale nie ze sobą.

2.Integracja lokalnych społeczności. Wydaje mi się to szczególnie ważne dla polonii belgijskiej(czy jakiejkolwiek innej) - po prostu, jako polska wspólnota, jako pewna społeczność mamy wspólne interesy( przykład pierwszy z brzegu : zniesienie ograniczeń w dostępie do belgijskiego rynku pracy) Taka silna, zintegrowana społeczność, może znacznie skuteczniej zabiegać o swoje prawa.

3. Banki czasu są ofertą dla bezrobotnych i ubogich. Daje im możliwość „zarobienia” na usługach, które nie są wyceniane przez konwencjonalny rynek ( brak pieniędzy nie wyklucza takich ludzi z udziału w życiu społecznym)

4. Możliwość „zarobienia” na tym, co się lubi i na czym się zna ( nie lubię swojej prawdziwej pracy, ale lubię np. piec ciasta - mogę to sprzedać w banku) Uczestnictwo w systemie daje radość z wykonywanej pracy.

5. Niektóre banki oferują usługi określonej grupie ludzi - np. młode matki

Bank czasu matek i ojców

http://www.dziennik.pl/kobieta/dziecko/art...l?service=print

6. Duże banki ( np. w USA) mogą udzielać pewnym osobą nieoprocentowanych kredytów
(dziecko które chciałoby uczyć się hiszpańskiego ale rodziców nie stać na korepetytora - bank udziela kredyt - 150 godzin)


Zasadą jest, że każdy posiada umiejętności które mógłby zaoferować w banku :porada prawnika, wyprowadzenie psa, opieka nad dziećmi, nauka języka, zakupy, drobne naprawy, załatwienie sprawy w urzędzie( coś mi mówi, że jeśli takowy bank powstanie, to będzie hit w Brukseli), itp…

Przykłady usług z Łódzkiego Banku Czasu : Lista Usług Oferowanych - to możesz dostać od uczestników w naszym banku - Łódzkie Centrum Reintegracji Społecznej

Z założenia ma to być bank dla Polaków, ale być może, jeżeli pomysł wypali, będziemy mogli organizować coś z belgijskimi instytucjami
( system LETS we Flandrii : Home )

Osoby, które chciałyby pomóc w organizacji banku czasu, proszę o kontakt na priva.

Szczególnie przydatna byłaby pomoc informatyka( do pomocy w prowadzeniu strony internetowej) i plastyka( projekt plakatu reklamującego bank czasu)


No, trochę się rozpisałem. Teraz chciałbym się dowiedzieć, co Wy myślicie na ten temat. Czy Waszym zdaniem, taki projekt ma szanse powodzenia w Belgii?
 
reklama
Dołączył(a)
22 Luty 2009
Postów
2
Polski Bank Czasu otwiera swoje podwoje:-)


Od 5 marca, w każdy czwartek( od 17 do 19), będą organizowane dyżury, na których będzie można zapisać się do Banku, oraz przejrzeć katalog oferowanych usług.( rozwiązanie tymczasowe - dopóki nie ruszymy ze strona internetową)

Adres :

Ośrodka Kultury Polskiej i Edukacji "MaGaDom"
Bruksela,Rue Leopold I 174 /stacja metra Bocksteal/

Zapraszam wszystkich(zwłaszcza młode mamy) serdecznie!!
 
Do góry