reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Poród przy cukrzycy ciążowej

Rakel

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
23 Październik 2018
Postów
51
Hej, szukam kobiet które były w podobnej sytuacji do mnie.
Obecnie jestem w 20 tygodniu ciąży, zmagam się z cukrzycą ciążową. Największy problem mam z cukrami na czczo, zaraz po przebudzeniu. Jakkolwiek nie pilnowałabym diety i posiłków często cukier rano jest za wysoki.
Możliwe że będę musiała mieć wprowadzoną insulinę na noc.
I tu się pojawia cały problem. Mieszkam w średniej wielkości mieście z jednym szpitalem. Moja ginekolog twierdzi, że jeżeli zacznę brać insulinę to poród na miejscu jest niewskazany. Powinnam rodzić w szpitalu z dobrze wyposażonym i dostosowanym do niemowląt z ciąży cukrzycowej. W moim przypadku jest to Szczecin i Koszalin, oba miasta oddalone o ok 160km :no:
Nie mam samochodu, mąż nie ma nawet prawa jazdy. Jak po rozpoczęciu akcji porodowej ja mam się dostać do szpitala oddalonego o 2-3 godziny drogi? To mój pierwszy poród sn (mam nadzieję), boję się że po prostu urodzę gdzieś w polu!
Czy któraś z mam miała wskazania do porody w tak oddalonym mieście? Jak to wyglądało u Was?
 
reklama
@Rakel To może najpierw sprawdź jakie warunki są w Twoim szpitalu. Pojedź, zobacz, zapytaj o wszystko. Może wcale nie jest tak źle, jak sugeruje Twoja ginekolog?
 
Moja ginekolog pracuje w tym szpitalu. Nie ma tu oddziału neonatologicznego i ponoć porodu z cukrzycą ciążową mogą nawet nie przyjąć.
 
A może dałoby się np. wcześniej położyć do szpitala, przed terminem porodu? Tak żebyś mogła na spokojnie dojechać. Nie wiem jakie są procedury w takich przypadkach, czy cukrzyca mogłaby być do tego wskazaniem. Ewentualnie wezwać karetkę kiedy zaczniesz rodzić, jeśli jest taka możliwość.
 
Ogólnie kobiety z cukrzycą ciążową nie są objęte jakąś specjalną opieką poporodową. O co tak naprawdę obawia się Twoja lekarka?

A co do cukru rano - spróbuj nastawić sobie budzik i zmierzyć sobie cukier wcześniej. Ostatnio tutaj na forum dziewczyna pisała, że nastawiła budzik na 3 rano i zjadała cokolwiek, np. małą kanapkę, a cukry rano były w normie. Chodzi o to, że dochodzi do sytuacji, w której tak nisko spada cukier w nocy, że organizm, aby temu przeciwdziałać wydziela glukagon, by temu zapobiec, a on prowadzi do zwiększania poziomu cukru we krwi (mam nadzieję, że w miarę jasno napisałam i wiesz o co chodzi).
 
Jedni lekarze zalecają rodzić w szpitalu specjalistycznym, z wyzszym stopniem referencyjnosci, inni nie. Pogadaj ze swoja ginekolog. Moja np. zalecała specjalistyczny, miałam 80 km do niego, ale u mnie było planowe cc. Jak pytałam w najblizszym to okazało się, ze też przyjmują porody z ciaż z cukrzycą.
Praktykuje sie też wcześniejsz wywoływanie porodu w ciążach z cukrzycą, zazwyczaj jeśli dziecko jest duże lub łożysko za szybko się starzeje.
Być może, tak jak piszą dziewczyny, wcześniej skieruje cię na oddział i tam poczekasz na poród. Na razie jeszcze masz trochę czasu i właściwie trudno teraz stwierdzić co się wydarzy.
 
reklama
Też miałam problem z porannymi cukrami i insulinę na noc. Zgodnie z wytycznymi ciężarna z cukrzycą ciążową jest przyjmowana szybciej. U mnie nie było żadnych komplikacji, waga synka w normie, a mimo wszystko kazali się położyć na kilka dni przed terminem. Oczywiście w szpitalu o podwyższonej referencyjności.. W moim mieście takiego nie było. Jednak w najgorszym wypadku, jeśli zaczniesz rodzic i nie zdążysz to pojedziesz do szpitala w swojej miejscowości i tam będą musieli Cię przyjąć. Jeśli problem z cukrami dotyczy tylko tych ma czczo i wartości przekraczane nie są wyższe niż 100 to na spokojnie. Prawdopodobnie wszystko będzie ok.
 
Do góry