reklama
Forum BabyBoom

Dzie艅 dobry...

Starasz si臋 o male艅stwo, wiesz, 偶e zostaniecie rodzicami a mo偶e masz ju偶 dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz si臋 podzieli膰 swoim do艣wiadczeniem? Do艂膮cz do naszej spo艂eczno艣ci. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzi臋czno艣膰, kt贸re otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci si臋? Wskakuj na pok艂ad! Zamiast by膰 go艣ciem korzystaj z wszystkich mo偶liwo艣ci. A je艣li masz pytania - pisz 艣mia艂o.

Ania 艢lusarczyk (aniaslu)

reklama

Poszerzenie miedniczek nerkowych

Renata3209

Zaciekawiona BB
Do艂膮czy艂(a)
3 Grudzie艅 2020
Post贸w
31
Witajcie,czy kt贸ra艣 z mam spotka艂a si臋 u swojego dziecka z poszerzeniem miedniczek nerkowych po porodzie? 馃槶 M贸j syn ma i niestety zamiast si臋 zmniejsza膰 to si臋 powi臋ksza....martwi臋 si臋 bardzo. Urolog kaza艂 przyj艣膰 na kontrol臋 za 2 miesi膮ce i jak nie b臋dzie lepiej to badanie scyntygraficzne b臋dzie trzeba zrobi膰 a jak znajd膮 przeszkode w drogach moczowych zapadnie decyzja co z tym dalej zrobi膰 馃槗...czy kt贸ra艣 z mam ma podobnie? Jestem przera偶ona i nie mog臋 my艣le膰 o niczym innym

reklama

Vingag

Fanka BB :)
Do艂膮czy艂(a)
30 Marzec 2020
Post贸w
746
Witajcie,czy kt贸ra艣 z mam spotka艂a si臋 u swojego dziecka z poszerzeniem miedniczek nerkowych po porodzie? 馃槶 M贸j syn ma i niestety zamiast si臋 zmniejsza膰 to si臋 powi臋ksza....martwi臋 si臋 bardzo. Urolog kaza艂 przyj艣膰 na kontrol臋 za 2 miesi膮ce i jak nie b臋dzie lepiej to badanie scyntygraficzne b臋dzie trzeba zrobi膰 a jak znajd膮 przeszkode w drogach moczowych zapadnie decyzja co z tym dalej zrobi膰 馃槗...czy kt贸ra艣 z mam ma podobnie? Jestem przera偶ona i nie mog臋 my艣le膰 o niczym innym
Moj syn mia艂 po porodzie. Po paru miesi膮cach kontrola USG, kt贸ra nie wykaza艂a 偶adnej wady. Szczeg贸艂贸w nie podam, bo to by艂o 10 lat temu. Trzymaj si臋!

agda

Zaanga偶owana w BB
Do艂膮czy艂(a)
2 Grudzie艅 2020
Post贸w
141
M贸j syn mia艂 te偶 poszerzone miedniczki. W ci膮偶y lekarka tego nie wykry艂a i ma艂y urodzi艂 si臋 ju偶 ze zniszczonymi nerkami. Mia艂 bardzo podwy偶szon膮 kreatynin臋, straszn膮 anemi臋. Po badaniu CUM okaza艂o si臋, 偶e ma refluks moczowy IV stopnia. Pierwsze diagnozy by艂y straszne - mia艂 mie膰 zrobion膮 na sta艂e dziurk臋 w brzuchu i wprowadzony cewnik bezpo艣rednio do p臋cherza i mia艂 tak sika膰 do woreczka. By艂am za艂amana. Na szcz臋艣cie mimo tak strasznego pocz膮tku, sytuacja uleg艂a polepszeniu. Ma艂y rzeczywi艣cie mia艂 przeszkod臋 pod p臋cherzem - usuni臋to j膮 podczas cystoskopii, potem mia艂 jeszcze ostrzykiwanie moczowod贸w, w ko艅cu operacj臋 przeszczepu moczowod贸w (odcinaj膮 moczowody od p臋cherza i przyszywaj膮 ponownie pod odpowiednim k膮tem). Ale dzi臋ki temu uda艂o si臋 unikn膮膰 tego woreczka i nerki te偶 pracuj膮 samodzielnie, mimo 偶e nie s膮 ca艂kiem zdrowe. Jeste艣my pod sta艂膮 opiek膮 urologa i nefrologa, ale generalnie ma艂y funkcjonuje jak ka偶de zdrowe dziecko:)
U Was sytuacja wydaje si臋 du偶o lepsza (z tego co piszesz). Podobno, takie poszerzenie po porodzie zdarza si臋 cz臋sto i najcz臋艣ciej wszystko samo si臋 cofa w pierwszych miesi膮cach, wi臋c nie martw si臋 na zapas. Jakby si臋 okaza艂o, 偶e potrzebne s膮 jakie艣 dodatkowe badania, to daj zna膰 - postaram si臋 podzieli膰 wiedz膮 i do艣wiadczeniem - ale p贸ki co wydaje si臋, 偶e nie b臋dzie takiej potrzeby. Ciesz si臋 z narodzin Male艅stwa:)

DarkAsterR

Do艂膮czy艂(a)
11 Maj 2018
Post贸w
3 376
Ja mog臋 tylko powiedzie膰 z punktu widzenia osoby, u kt贸rej zdiagnozowano podwoj膮 budow臋 kielich贸w miedniczkowo nerkowych.
Ominely mnie wszelkiego typu problemy z moczowodami ale z nieprawid艂owa budowa kielich贸w nic si臋 nie da zrobi膰.
Kondycja ta w niczym mi nie przeszkadza, nie boli, nie odczuwam dyskomfortu. Jako dziecko tez nie by艂am w 偶aden spos贸b ograniczana czy to z dieta czy to z aktywno艣ci膮 fizyczna. Jedynym skutkiem ubocznym tej kondycji w moim przyl膮dku s膮 bakterie w moczu.
Jesli miedniczki s膮 tylko powi臋kszone i nie towarzysza im 偶adne inne zmiany czy nieprawid艂owo艣ci to jest wysoce prawdopodobne, ze twoje dziecko b臋dzie wiod艂o normalne 偶ycie.

ElaStyczna

Do艂膮czy艂(a)
28 Pa藕dziernik 2019
Post贸w
992
U nas na polowkowych wykryto poszerzona lewa miedniczke nerkowa. Wtedy miala 5,5 mm. Prawa prawidlowa. Aktualnie jestesmy w 38 tyg ciazy i miedniczka ma okolo 11 mm czyli jest za duza, ale ciagle to kontrolowalismy u lekarza. Nerka pracuje dobrze, nie jest uszkodzona. Mam tylko po porodzie zglosic, zeby to pediatra skontrolowal w 3 dobie zycia malego. Ogolnie pod kontrola do 1 roku zycia bo moze to samo sie uregulowac jak sie porzadnie wysika. Jak nie to beda dalsze badania. A jaka wielkosc u was? Co mowil jeszcze lekarz? Ja z polowkowych wyszlam rozryczana bo nie wiedziala co to za wada, a lekarz wykonujacy usg powiedzial ze teraz robi sie operacje w ciazy i ze to nie jest tragedia.. wcale mnie to wtedy nie pocieszylo.

Magda0909

Do艂膮czy艂(a)
1 Sierpie艅 2019
Post贸w
1 325
A ile dziecko ma i jakie wynik? U Nas w trakcie ci膮偶y wszystko okej mia艂a badane nerki 3 razy plus jedni dodatkowe badanie USG takie genetycznie, ka偶dy inny lekarz. Nikt nic nie zauwa偶y艂 niepokoj膮cego. Po porodzie(przypadkiem bo dziecko w szpitalu si臋 bardzo gazowalo) zrobili jej usg i wysz艂o 偶e kielichy poszerzone 5 mm a miedniczka 6 - 7 mm do kontroli. Jak mia艂a oko艂o 5 m okaza艂o si臋 偶e ma bardzo wysoki powiom wit D, poszli艣my w tym czasie na kontrol臋 tych nerek. Wysz艂am za艂amana. Kielichy dalej poszerzone. Miedniczka mia艂a wtedy 8 mm, doszed艂 moczowod 9 mm(olbrzymi) i kamyczki w nerkach(z powodu tej wit D) +. Szybko nefrolog, diagnoza wada wrodzona moczowod olbrzymi i wodonercze na cito cystografia, potem scyntygrafia i b贸g wie co jeszcze. Mocz okej, posiew ok. Odwo艂ali mi ta cystografie, By艂am w艣ciek艂a bo musia艂am mie膰 posiew i badanie a pobra膰 jalowo c贸reczce Mocz to czasem godziny. Na drugi dzie艅 mia艂am mie膰 kontrolne usg. Nie odwo艂a艂am. To by艂o 2 tygodnie p贸藕niej od tej diagnozy. Wysz艂am placzac5ale ze szczescia. Ma meiedniczke widoczna 5 mm ale nie ma 偶adnej wady ani moczowod ani kielichy nie s膮 poszerzone ani nie ma kamicy. To by艂o w sierpniu. Usg robi艂 profesor. Tamto usg te偶 by艂o dobrze zrobione. Na szcz臋艣nie jej nie cewnikowali Wi臋c naprawd臋 dziwna sprawa. Odchodzi艂am od zmys艂贸w i nie jestem czy mkzba jekc wad臋 wrodzona i za chwil臋 nie. Wi臋c z moich d艂ugich poszukiwa艅. Zbadajcie wit B, wapn chocia偶 wapn z moczu, dok艂adnie mocz pobierzcie i zbadajcie, koniecznie posiew. Trafi艂am wtedy na informacje ze cz臋sto poszerzone kieluchy s膮 przy zaka偶eniu e coli. Powodzenia :)

Renata3209

Zaciekawiona BB
Do艂膮czy艂(a)
3 Grudzie艅 2020
Post贸w
31
Ma艂y w 3 dobie 偶ycia mia艂 12mm lewa i 8 mm prawa ,w 6 dobie 偶ycia 10 mm prawa a 5 mm lewa czyli by艂o lepiej...niestety 3 tygodnie p贸藕niej na kontroli okaza艂o si臋 偶e znowu jest poszerzenie i to znaczne 16 mm i 10 mm 馃槶 nefrolog powiedzia艂 偶e nie ma cech wodonercza ale gdzies musi by膰 przeszkoda...w badaniu og贸lnym moczu nie ma cech zapalenia.Nastepne badanie moczu ok 20.12 przed 艣wi臋tami...je艣li si臋 do stycznia nie poprawi sytuacja b臋dziemy robi膰 scyntygrafie celem znalezienia przeszkody....kreatynina itd ok.Nerki pracuj膮 prawid艂owo....mimo wszystko boj臋 si臋 馃槶

Renata3209

Zaciekawiona BB
Do艂膮czy艂(a)
3 Grudzie艅 2020
Post贸w
31
Powiedzcie mi prosz臋 jak pobra膰 odpowiednio mocz synkowi do tego woreczka 偶eby nie dosta艂y si臋 偶adne zanieczyszczenia i jak dostarczy膰 to do laboratorium? Wystarczy 偶e przeleje do ja艂owego pojemniczka?

Magda0909

Do艂膮czy艂(a)
1 Sierpie艅 2019
Post贸w
1 325
Ja si臋 na higienie ch艂opczyka nie znam ale je艣li pobieram c贸rce TODO pojemnika. Zawsze wymyta dupka myde艂kiem i przemyta rywanolem. Wien 偶e woreczek jak nakleisz to nosi膰 w pozycji pionowej dziecko i jak zrobi siusiu to od razu odkleic, zaklei膰 i ten woreczek wk艂adasz do pojemnika nic nie przelewasz. Ono si臋 tym zajmuj膮 ju偶. Ale naprawd臋 lepiej pobra膰 do pojemnika. Niech jedno nosi dziecko a druga osoba 艂apie mocz.

reklama

agda

Zaanga偶owana w BB
Do艂膮czy艂(a)
2 Grudzie艅 2020
Post贸w
141
Ja te偶 nigdy nie pobiera艂am do woreczka. Jak tylko Ma艂y zaczyna艂 si臋 przebudza膰, to zamiast od razu do karmienia, bra艂am go pod kran, my艂am dupk臋, potem na przewijak, psikn臋艂am octeniseptem siusiaka i czeka艂am z przygotowanym pojemnikiem. Na og贸艂 siusia艂 niemal natychmiast. Musia艂am tylko wyczu膰 kiedy i naprawd臋 szybko go rozbiera膰 i my膰, 偶eby nie zd膮偶y艂 w pieluch臋 zrobi膰. My pobierali艣my mocz na posiew regularnie, wi臋c do艣膰 szybko nabra艂am wprawy i naprawd臋 nie by艂o to takie trudne.
Zaobserwuj te偶 jak synek siusia. Strumie艅 powinien by膰 mocny i ci膮g艂y. Je艣li ten 艂uk jest malutki i niski, albo mocz wylatuje z przerwami, to ewidentnie mo偶e 艣wiadczy膰 o przeszkodzie.
Najwa偶niejsze, 偶e nerki pracuj膮 prawid艂owo, ewentualn膮 przeszkod臋 mo偶na usun膮膰 i b臋dzie ok.