reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pozbawienie Władzy Rodzicielskiej

fuus3k

Początkująca w BB
Dołączył(a)
2 Grudzień 2016
Postów
18
Witam potrzebuje porady prawnej ponieważ sama nie dokońca wiem jakie kroki moge podjąć :( .Więc mam 17 lat (za pół roku 18) w ciąże zaszłam 6 miesięcy temu , niestety dowiedziałam sie dopiero w październiku (jakos 4 miesiąc) lecz wcześniej miałam podejrzenia o których wiedział mój były chłopak ale nie kontaktował się ze mną w tej sprawie by sie czegokolwiek dowiedzieć .Rozstaliśmy się zanim powiedziałam mu o podejrzeniach z których nic sobie nie robił a kiedy poinformowałam go potwierdzeniu przez lekarza było tak samo .Dopiero po jakimś miesiącu zaczął pisać do mnie tylko na Facebooku (np.jak sie czuje itp) , podawałam mu terminy wizyt ,badań itd zobowiązywał się że będzie ze mną chodzić lecz wszystko opierało się tylko na jego gadaniu .Ani razu nie spotkał się ze mną by cos uzgodnic ,nawet nie dzwonił .Więc w mojej ocenie tak naprawdę nie interesuje sie dzieckiem ani w niczym mi nie pomaga .Sam nie wykazuje żadnej chęci pomocy , specjalnie też jakoś specjalnie dociekliwie sie nie interesuje stanem zdrowia ,kwestiami prawnymi itd. Ojciec ma lat 19 lecz jest nieodpowiedzialny , bezrobotny (jest na utrzymaniu rodziców) , karany w wieku 17lat (wyrok w zawieszeniu bodajże i kurator do 21roku) .Pozatym zdaża mu się zażywać narkotyki .Chciałabym go pozbawić praw (w sądzie bedzie reprezentować mnie mama) do dziecka skoro już teraz na nie "zlewa "tylko udaje zainteresowanie , ale nie wiem czy moge użyć argumentu braku zainteresowania już w czasie ciąży ,jak i uważam że jeśli tego nie zrobię będę miała potem trudności z załatwieniem czegoś względem dziecka (ponieważ na niego nie można liczyć nawet jesli chodzi o jakieś ważne sprawy) .Bo raczej wątpię też żeby udało mi sie mu udowodnić że nadużywa narkotyków ale też i z tego powodu bałabym sie powierzyć mu dziecko pod opiekę .Tylko nie wiem czy to wystarczy ? Czy musi minąć np.jakiś dłuższy czas po narodzinach dziecka zeby wgl wnieść o taką sprawę ? Bo zależałoby mi na tym by zrobić to jak najszybciej po narodzinach dziecka .Dodatkowo jak i w sądzie będą chcieli chyba opini kogoś z ośrodka w którym przebywam (Placówka Opiekuńczo Wychowawcza) gdzie śmiało mogą potwierdzić że przez cały okres ani razu się u mnie nie zjawił jak i nie kontaktował sie z placówką by otrzymać jakieś informacje. Sama osobiście nie utrudniam mu dowiedzenia sie czegokolwiek dodatkowo jeszcze sama musze wychodzić z inicjatywą i go informować bo sam sie nie pyta ...Więc mam też pytanie czy ogólnie mam jakieś szanse ? Czy te argumenty wystarczają ? Czy będę musiała poczekać z tym jakiś czas i obserwować czy po narodzinach sie coś zmieni a jeśli nic to czy moge takich argumentów użyć? I czy jego pisanie bardzo rzadkie na Facebooku bedzie liczyć się dla sądu jako interesowanie ?


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Możesz podać w dokumentach "ojciec nieznany" wówczas on nigdy nie będzie miał żadnych praw (ale i obowiązków) wobec dziecka.
Nie będzie Ci placil alimentów (choć sądzę że i tak by nie płacił) ale będziesz się mogła starać o takowe z MOPSu. Jeśli wybierzesz wpis ojciec nieznany będzie tak jakby dziecko miało tylko jednego rodzica - Ciebie.
 
Możesz podać w dokumentach "ojciec nieznany" wówczas on nigdy nie będzie miał żadnych praw (ale i obowiązków) wobec dziecka.
Nie będzie Ci placil alimentów (choć sądzę że i tak by nie płacił) ale będziesz się mogła starać o takowe z MOPSu. Jeśli wybierzesz wpis ojciec nieznany będzie tak jakby dziecko miało tylko jednego rodzica - Ciebie.

Wiem tylko zdania na ten temat czy to mi sie bardziej opłaca są podzielone .Pozatym nie wiadomo czy jakby tak zrobiła czy on za namową rodziców nie zrobiłby mi z tego powodu problemów ...


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
A to wtedy on musi w sądzie udowadniać, że jest ojcem.
Wybór należy do Ciebie, ale sprawa o ograniczenie /pozbawienie władzy nie jest taka prosta. Poza tym! On może wystąpić o przywrócenie praw rodzicielskich. Wówczas będzie miał prawo decydować o Waszym dziecku i może Ci utrudniać życie.

Czy się "opłaca" nie wiem. Zależy na czym Ci zależy. Czy na alimentacyjny czy na wykazaniu beznadziejnego kolesianze swojego życia.
 
"Opłaca się " to raczej niefortunnie stwierdzenie w przypadku ciąży i nienarodzonego dziecka... Maleństwo to nie biznes ani towar przetargowy ...mam nadzieję że to tylko przejęzyczenie ...

A wracając do tematu głównego to radzę przede wszystkim uspokoić emocje i nie działać pochopnie, ponieważ do momentu urodzenia dziecka i tak niczego zrobić nie można. Nie ma możliwości w obecnej chwili pozbawić ojca praw, ponieważ Kodeks Rodzinny jasno określa jakie muszą być spełnione przesłanki do ograniczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich. Przesłanki te stricte dotyczą narodzonego dziecka. Tak więc sprawę o pozbawienie praw rodzicielskich można złożyć dopiero jak dziecko jest na świecie. W argumentacji wniosku należy podać zaniedbania jakich dopuszcza się ojciec, bezpośrednio wobec dziecka a nie wobec matki. Niestety fakt, że podczas ciąży ojciec nie interesował się lub nie uczestniczył w twoim życiu, nie wystarczy. Ojciec dziecka nie ma obowiązku do kochania i opiekowania się (niestety!) matką dziecka.
Przy rejestracji dziecka można oczywiście nie podać danych ojca i wtedy nie ma on żadnych praw ale również obowiązku alimentacyjnego, bo formalnie nie jest z dzieckiem związany.
Ojciec zawsze może jednak wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa.
Również przy pozbawieniu praw rodzicielskich sąd może te prawa na wniosek ojca przywrócić.
Tak więc jeżeli ojciec będzie chciał uznać swoje dziecko i mieć z nim kontakt w obydwu przypadkach może złożyć taki wniosek do sądu.
 
1. A o antykoncepcji to dziecina nie slyszala?
2. To plod. W swietle prawa i medycyny to nie czlowiek. Prawnie dzieciak zostaje obywatelem po narodzinach.
3. Oplacac to sie moze promocja na ziemniaki w lidlu.
4. Chcesz oskarzac chlopaka o brak opieki nad toba w ciazy? To nie jest twoj maz, ze ma miec taki obowiazek. Skad wiesz, ze po narodzinach nie zaskoczy mu cos w tym pustym łbie i nie zacznie sie interesowac?
Wtedy jak go pozwiesz bedziesz miec przerąbane. Faceci są msciwi. On ma 19 lat, ty jestes dzieciakiem. Wiec nie zdziw sie jak wywalczy wyłączność nad dzieckiem z racji chociazby wieku...
 
Ja bym na twoim miejscu wpisała właśnie "ojciec nieznany". Jesteś bardzo młoda i napewno spotkasz cudownego faceta z którym będziesz chciała ułożyć sobie życie. A taki alimentacyjny tatuś może z czystej złośliwości bardzo "umilić" wam życie. Zdąża sie, ze tacy tatusiowie po latach domagają sie alimentów na siebie od dzieci i co wtedy? Szkoda nerwów. Dla pewności nawet napisałabym mu, ze to nie on jest ojcem, zeby już teraz sie odczepił. Raczej możesz zapomnieć o pomoc z jego strony.
 
Gorzej jak bedzie sie domagal potwierdzenia skoro młoda go wczesniej szkalowała ze to on jest tatuskiem. 2 zemsci sie za zdrade..
 
Ja bym na twoim miejscu wpisała właśnie "ojciec nieznany". Jesteś bardzo młoda i napewno spotkasz cudownego faceta z którym będziesz chciała ułożyć sobie życie. A taki alimentacyjny tatuś może z czystej złośliwości bardzo "umilić" wam życie. Zdąża sie, ze tacy tatusiowie po latach domagają sie alimentów na siebie od dzieci i co wtedy? Szkoda nerwów. Dla pewności nawet napisałabym mu, ze to nie on jest ojcem, zeby już teraz sie odczepił. Raczej możesz zapomnieć o pomoc z jego strony.
Jadwiga, niestety wpisanie przy rejestracji "ojciec nieznany" całkowicie nie rozwiązuje sprawy, ponieważ on zawsze może złożyć pozew o ustalenie ojcostwa. Złożenie takiego oświadczenia jest składaniem fałszywych zeznań przed urzędnikiem państwowym. Chłopak ma prawdopodobnie świadków lub korespondencję z dziewczyną, gdzie bez trudu udowodni, że wiedziała że on jest ojcem.
Bardzo ważne jest również, że jeżeli matka i ojciec nie są małżeństwem to domniemany ojciec dziecka musi złożyć przed urzędnikiem stanu cywilnego oświadczenie w którym potwierdza swoje ojcostwo osobiście. Jeżeli chłopak nie będzie chciał tego potwierdzić to z automatu zostanie wpisane w akt urodzenia tzw. ojciec nieznany.
I to jest moim zdaniem najlepszye co można w tej sytuacji zrobić. Po porodzie skontaktować się z chłopakiem, jeżeli odmówi wizyty w urzędzie stanu cywilnego, powiedzieć o tym urzędnicze i sporządzić akt bez ojca.
Chociaż prywatnie uważam, że każdy ma zarówno prawo jak i obowiązek do odpowiedzialności za własne czyny, tutaj za poczęcie nowego życia. W związku z tym chłopak powinien wziąść na siebie tą odpowiedzialność albo zostać do tego prawnie zmuszony. Alimenty powinny pochodzić w pierwszej kolejności od ojca (lub jego bliskich) a dopiero w ostateczności z budżetu.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że po urodzeniu ty też nie będziesz miała władzy rodzicielskiej nad maluszkiem. Ktoś z Twojej rodziny musi złożyć do sądu wniosek o ustalenie, że do czasu osiągnięcie przez Ciebie pełnoletności jego opiekunem (jeśli tego nie zrobisz, zostanie wszczęte postępowanie z urzędu, a dziecko będzie pod opieką kuratora ustanowionego przez sąd opiekuńczy).
No i najważniejsze o co pytasz: Wg prawa obowiązki opiekuna może przejąć czasowo pełnoletni ojciec - jednakże nie nabywa on tego prawa od razu, gdyż do tego potrzebna jest sądowa zgoda matki dziecka. Ponieważ w momencie porodu nie będziesz miała skończonych 18 lat, to nie możesz tego zrobić do czasu osiągnięcia pełnoletności (będzie to mógł zrobić jedynie prawny opiekun)... Także jeśli nie będzie zgody opiekuna prawnego - on tych praw nie będzie miał. Pozostanie mu jedynie złożenie pozwu do sądu o ustalenie ojcostwa (ty jako osoba niepełnoletnia nie możesz jego wskazać jako ojca).
 
Do góry