reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

próby wątrobowe podwyższone 2,5 miesiąca po porodzie

karolyn1987

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Sierpień 2016
Postów
1 431
Miasto
Kraków
Przez podejrzenie cholestazy miałam skracana ciaże (swędzenie + podwyższone próby wątrobowe). W dzień po porodzie próby zmalały, 5 dni po porodzie również ale nie wróciły do norm. Więc ginekolog kazał mi isc do gastroenterologia, która zlecił usg brzucha i kazał powtórzyć próby i zrobić cały panel wątrobowy po 2 miesiącach. Usg wyszło dobrze. Wczoraj zrobiłam próby, a tam wyniki znowu przekroczone dwu i trzykrotnie. Dodatkowo fosfataza zasadowa też przekroczona znacznie. Tylko bilirubina w normie. Na wyniki panelu jeszcze czekam i wtedy wizyta u gastro. Czy któraś z was przechodziła cholestaze w ciaży i mogła by mi napisać kiedy próby wątrobowe wróciły do normy?
 
reklama
6 tyg po ciąży miałam już w normie. Fosfataza w ciąży jest fizjologicznie podwyższona (produkuje ją łożysko) i o ile pamiętam to akurat utrzymywało się dłużej i to było normalne. Ale ASPAT i ALAT powinien już spaść.
 
ALT 95 (norma do 33)
AST 47 (norma do 30)
fosfataza zasadowa 156 (norma do 105)
GGTP 56 (norma do 40)

boję się więc, że to nie była cholestaza. Tylko dziwne bo ja nie mam żadnych dolegliwości ;/
 
Ja też miałam cholestazę w ciąży. Próby wątrobowe spadły mi bardzo szybko - jeśli dobrze pamiętam to badania robiłam jakieś 2 tygodnie po porodzie i już były ok (zarówno alat, aspat jak i kwasy żółciowe, fosfataza chyba też). Potem jeszcze ze dwa razy robiłam badania kontrolnie, też było ok. Popsuło się jak zrobiłam podejście do tabletek anty, niestety musiałam odstawić, bo wyniki rosły. Po odstawieniu wróciły do normy.

Nie stosujesz antykoncepcji hormonalnej?
 
Dziewczyny czy wam fosfataza zasadowa bez problemu spadla po porodzie? czy karmiłyście wtedy piersią? bo mi cały czas się utrzymuje ok 2 razy podwyższona. GGTP też delikatnie podwyższone, ALT i AST juz w normie. Mam nadzieje że uda mi się dostać szybko do lekarza bo już nie wiem skąd to jedna wartość taka uparta
 
Do góry