reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rejestracja w UP po macierzyńskim a staż pracy.

nice-girl

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Marzec 2010
Postów
3 236
Pracowałam w firmie, miałam umowę o pracę na czas określony, która została przedłużona do dnia porodu. Otrzymywałam potem zasiłek macierzyński, który skończył się w marcu. Obecnie jestem bezrobotna. Słyszałam, że jeśli zarejestrowałabym się w UP to liczyłby mi się ten czas bezrobocia do stażu pracy (okres bezskładkowy). Czy to prawda? Czy ma to sens, jeśli obecnie na emeryturę odchodzi się w określonym wieku, a nie po przepracowaniu określonej liczby lat? Zasiłek dla bezrobotnych nie będzie mi przysługiwać, bo moja umowa trwała krócej niż rok (chyba że wlicza się w to okres zasiłku macierzyńskiego), a wcześniej pracowałam na umowę zlecenie. Składki zdrowotne na mnie i na dziecko odprowadza pracodawca męża. Obecnie jestem w kolejnej ciąży (pierwszy miesiąc). Czy warto więc w mojej sytuacji rejestrować się w UP, czy będę mieć z tego jakieś profity czy będzie to raczej tylko strata czasu?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Ja też bym chciała coś wiedzieć w tym temacie bo jestem w podobnej sytuacji. Miałam umowę o pracę na czas określony - ponad 12 miesięcy. Pod koniec umowy urodziłam i z urlopu macierzyńskiego przeszłam na zasiłek macierzyński. Chciałabym wiedzieć czy po ustaniu zasiłku macierzyńskiego jak zarejestruje się w up to będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych? Jeśli tak to w jakiej kwocie i przez jaki okres?
 
byłam w podobnej sytuacji ale mi po ustaniu zasilku macierzyńskiego niestety nie przysluguje tzw "kuroniówka" bo zabrakło mi jednego dnia do pełnego roku pracy... (bo zasiłek macierzynski wlicza sie do czasu pracy)
 
zasiłek macierzyński liczy się do czasu pracy (wiem bo ostatnio sama się o to dowiadywałam)

a jeśli chodzi o umowę zlecenie to jeśli były odprowadzane składki na fundusz racy i do zus to też się liczy, ale tylko wtedy kiedy te skladki były odprowadzane od najniższej krajowej tj 1386 zł (chyba taka to kwota obecnie)
 
ale jeśli teraz zarejestrujesz się w UP to raczej nic z tego nie bedziesz miała... bo w sumie nie ma [podstawy do jakichkolwiek swiadczeń na Twoją rzecz z UP

ewentualnie jakieś zasiłki/zapomogi z MOPSu
 
Ja też bym chciała coś wiedzieć w tym temacie bo jestem w podobnej sytuacji. Miałam umowę o pracę na czas określony - ponad 12 miesięcy. Pod koniec umowy urodziłam i z urlopu macierzyńskiego przeszłam na zasiłek macierzyński. Chciałabym wiedzieć czy po ustaniu zasiłku macierzyńskiego jak zarejestruje się w up to będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych? Jeśli tak to w jakiej kwocie i przez jaki okres?
Ponawiam pytanie.....
 
reklama
Do góry