reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

rozwód za granicą??

marczelitto85

wurcel purcel
Dołączył(a)
29 Lipiec 2009
Postów
1 070
Miasto
Islandia
Witam!
Opiszę krótko swoją sytuacje.
Mieszkamy z mężem za granicą.Ślub zwieliśmy w Konsulacie na Islandii.I tu figurujemy jako małżeństwo i w Polsce.Myślę o rozwodzie ale nie wiem czy mogę zrobić to tutaj czy w czerwcu jak będę w Polsce po prostu wysłać mężowi wniosek rozwodowy??I gdzie się w ogóle po taki wniosek udać??
Mamy dziecko.I jak zwykle każdy mężczyzna gdy ma dojść do rozstania straszy mnie ze zabierze mi córeczkę.Od urodzenia niunia spędza czas ze mną.Mąż od niedawna mi pomaga.Czy sąd odebrał by mi małą gdyby doszło do rozwodu??jakie bym miała szanse aby córica została ze mną??nie mam nic przeciwko żeby widywała ojca kiedy on zechce ale żeby mieszkała u mnie.Na chwilę obecną jestem osobą bezrobotną.Mąż pracuje.Czy to zmniejsza moje szanse aby przyznano mi opieke nad córcią??
Dziękuję bardzo za pomoc.I wszelkie informacje.Pozdrawiam.
 
reklama
Nie znam dokładnie innych niż Polski systemów prawnych, ale nie ma wątpliwości że jeśli małżeństwo jest zarejestrowane w Islandii i tam Państwo mieszkacie można tam wystąpić o rozwód. Należy udać się do Syslumadurinn i tam wystąpić o rozwód. Jedyne dokumenty, jakie należy mieć ze sobą to akt małżeństwa.
W syslumadurze pracownik spisuje Pani zeznania dotyczące faktu, że wnioskuje Pani o rozwód i wysyła pismo do małżonka (małżonek dostaje te dokumenty do podpisu). Względnie można udać się tam razem i razem wszystko podpisać. Na tym etapie pobierana jest pewna opłata, które wysokości nie znam. Od czasu podpisania przez was oboje dokumentów rozpoczyna się okres półrocznej separacji. Jeśli w tym czasie żadne z was nie wniesie sprzeciwu po upływie tego czasu po uiszczeniu kolejnej opłaty i kolejnej wizycie u Syslumadura uzyskujecie rozwód.
Najlepiej by było zasięgnąć porady lokalnego prawnika. Dość popularne są bezpłatne lub bardzo niedrogie (to zależy od sytuacji materialnej) porady udzielane przez FEF. Co do opieki nad dzieckiem, podobnie jak w Polsce w Islandii nieomal automatycznie miejsce zamieszkania dziecka ustala się przy matce.
 
Do góry