reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sucha skora niemowlaka

Dołączył(a)
15 Marzec 2013
Postów
1
Witam.Mam problem z sucha skora na glowce u mojego 9miesiecznego synka,to na pewno nie jest ciemieniucha,skora jest sucha najbardziej na czubku glowki,probowalam oliwki linomagu,ale nie pomaga.I jeszcze syn ma na jednym policzku,czole i czasami pod oczkami krostki,ktore po pewnym czasie znikaja zostawiajac sucha skore i po 2 dniach jest wszysko ok,ale to ponownie wraca.Nie mam pojecia co to jest,moze to alergia?Mieszkamy w danii,a tutaj ciezko cos od lekarzy sie dowiedziec,mowia ze wszystko jes ok i zeby poczekac,az przejdzie,przeraza mnie to nie wiem co robic. Jeszcze jedno syn nie drapie w ciagu dnia tylko,gdy mu sie chce bardzo spac.Po urodzenu bylo ok,o zaczelo sie okolo 7miesiaca,dodam ze ma sucha skore na glowce i krostki na twarzy resza ciala jest ladna,moze to egzema nie ma pojecia?Buzie smaruje a-derma,ale czym smarowac glowke??Bardzo prosze o pomocne odpowiedzi:-)Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
reklama
Droga Mamo,
myślę, że duńscy lekarze mają rację, mówiąc, że to nic takiego i samo przejdzie :) Z tego co piszesz wnioskuję, że na 99% sucha skóra na główce u twojego Malucha to jednak ciemieniucha, czyli inaczej łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Choroba występuje u 90% noworodków i niemowląt, może też różnie długo trwać - czasem nawet do 2-3 r.ż. ŁZS może wyglądać jak żółte, tłuste łuski, głównie na skórze owłosionej główki, ale może też przyjmować formę tzw. łupieżu suchego - skóra wtedy pokryta jest drobnymi suchymi, srebrzystymi łuskami (gdy łuski są bardzo nawarstwione, mówimy nawet o tzw. łupieżu azbestowym). Dodatkowo objawy ŁZS mogą występować w innych okolicach łojotokowych, do których należą powieki, okolice oczu, nos, czoło, uszy, okolica za uszami, faldy skóry (szyja, pachy, pachwiny) - w tych miejscach możemy spodziewać się zmian typu grudek lub krostek, czasem z czerwoną zapalna obwódką lub żółtawych strupków / białych łusek jak na skórze owłosionej główki. Za powstawanie ciemieniuchy oprócz nadmiernego wydzielania łoju, które jest normalne u noworodków i niemowląt, odpowiada też grzybek, obecny u większości z nas w okolicach bogatych w gruczoły łojowe, który żywi się łojem, powodując świąd, złuszczanie się skóry, suchość skóry w okolicy zajętej chorobą i objawy zapalne (zaczerwienienie). Choroba samoistnie się wycisza u większości dzieci, ale można przyspieszać ustępowanie łuski. Preparaty na ciemieniuszkę są dostępe bez recepty, większość z wymienionych firm to nazwy międzynarodowe, więc będziesz mogła je kupić bez problemu w Danii. Można stosować np. specjalne oliwki z kwasem salicylowym (w stężeniu nie więcej niż 2%), np. Olejuszka, lub zwykła 2% oliwka salicylowa, inne to np. EMOLIUM żel na ciemieniuchę (zaleta, że nie jest tłusty), SVR XERIAL krem na ciemieniuchę, MUSTELA STELAKER CIEMIENIUCHA krem. Można też spróbować stosować zwykły CLOTRIMAZOL krem. Do mycia główki lepiej nie używać szamponów, a np. oliwek do mycia ciała (z serii OILATUM, BALNEUM, EMOLIUM, czy LIPIKAR), które ułatwią wyczesywanie łusek. Co do zmian na twarzy malucha, też w okolicach oka, warto wypróbować wielokrotnie przeze mnie wspominane na forum preparaty przyspieszające gojenie się i regenerację skóry, niezawierające sterydów, np. CICAPLAST B% lub ZINALFAT. Inne, np. Bepanthen lub SUDOCREM lub ALANTAN są za tłuste do leczenia ciemieniuszki. Czasem jednak może być konieczne stosowanie słabych preparatów zawierających sterydy, ale raczej w sytuacji gdy zmian skórnych jest dużo i gdy towarzyszą im silne objawy zapalne (zaczerwienienie i świąd skóry), ale nie dotyczy to Twojego Malucha.
Pozdrawiam!
 
jesli to ciemieniucha, to codziennie myj glowke malenstwa w szamponie eloderm. To emolienty apteczne, bardzo dobrze sie u nas sprawdzaja. Szamponu uzywamy do kazdej kapieli i skora glowy czysciutka.
 
Do góry