reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ubezpieczenie :)

Aga_niedoczynnosc

Aktywna w BB
Dołączył(a)
27 Luty 2020
Postów
89
Witam dziewczyny🥰
Mam pytanie odnośnie macierzyńskiego. Synek kończy rok 23 marca wiec kończy mi się macierzyński. Do pracy nie wracam. Możemy sobie na to pozwolić wiec skorzystam :)
Pytanie brzmi, czy mogę sama opłacać sobie składki ZUS ? Czy wtedy mogę podpiąć pod siebie dziecko (wole pod siebie bo partner pracuje za granicą i nie wiadomo jak to wtedy wyglada). Ktoś ma doświadczenie w tej sprawie? Czy kwota wychodzi kosmiczna ?
wiem ze mogę zarejestrować się w urzędzie ale muszę wtedy jeździć co miesiąc na podpis i tłumaczyć się czemu nie podejmuje pracy którą mi szukają itp.
opcja składek lepiej mi pasuje bo liczy się to do emerytury.
czy ktoś umie mi pomoc w tym temacie ? :)
 
reklama
Możesz zarejestrować się w UP i tam zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Do mnie dzwonili raz na 3 miesiące.

No i w ZUS możesz zgłosić się do dobrowolnej składki zdrowotnej (to się nie liczy do emerytury). Za każdy miesiąc musisz wówczas składać do ZUS deklarację DRA. Obecnie za jeden miesiąc jest to 509,09zł (obliczasz jako 9% od przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa GUS za dany kwartał).
 
Możesz zarejestrować się w UP i tam zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Do mnie dzwonili raz na 3 miesiące.

No i w ZUS możesz zgłosić się do dobrowolnej składki zdrowotnej (to się nie liczy do emerytury). Za każdy miesiąc musisz wówczas składać do ZUS deklarację DRA. Obecnie za jeden miesiąc jest to 509,09zł (obliczasz jako 9% od przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa GUS za dany kwartał).
Ale czy wtedy muszę donieść jakieś papiery z NFZ bo tak słyszałam. Pytam No do najbliższego działu NFZ mam 80 km :)
 
Witam dziewczyny🥰
Mam pytanie odnośnie macierzyńskiego. Synek kończy rok 23 marca wiec kończy mi się macierzyński. Do pracy nie wracam. Możemy sobie na to pozwolić wiec skorzystam :)
Pytanie brzmi, czy mogę sama opłacać sobie składki ZUS ? Czy wtedy mogę podpiąć pod siebie dziecko (wole pod siebie bo partner pracuje za granicą i nie wiadomo jak to wtedy wyglada). Ktoś ma doświadczenie w tej sprawie? Czy kwota wychodzi kosmiczna ?
wiem ze mogę zarejestrować się w urzędzie ale muszę wtedy jeździć co miesiąc na podpis i tłumaczyć się czemu nie podejmuje pracy którą mi szukają itp.
opcja składek lepiej mi pasuje bo liczy się to do emerytury.
czy ktoś umie mi pomoc w tym temacie ? :)
Jeżeli jesteś w związku małżeńskim, to mąż może Was dopisać do siebie.
Do UP są potrzebne dokumenty, a do ubezpieczyciela najlepiej będzie zadzwonić i dopytać, 😉
 
Do góry