reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa o pracę a ciąża

Dołączył(a)
29 Maj 2019
Postów
11
Hej witam potrzebuję porady. Pracuje od 3 lat na magazynie obecnie 30 czerwca kończy mi się 3 umowa. Jestem obecnie w 10 tygodniu ciąży oczywiście na moją pracę już miesiąc przebywam na L4 z faktu tego że mam ciężko prace a 2 lata temu poroniłam. Ale chodzi mi o to że dnia 30 czerwca kończy mi się umowa a owego dnia bedeniej więcej po 13 tygodniu ciazy. Czy pracodawca ma obowiązek mi przedłużyć? Czy wcisnąć tylko do dnia porodu?
 
reklama
Rozwiązanie
Dziewczyny mam pytanie może wy będziecie wiedzieć. Od końca listopada do maja byłam na L4, 26 maja przekroczyłam magiczną liczbę 182 dni a dokładnie dzień później dowiedziałam się że jestem w ciąży. Pani w kadrach powiedziała że od 26 maja do 18 czerwca ( wtedy doniosę zaświadczenie o ciąży) wypisze mi urlop. Teraz pytanie: czy dostanę jakieś wyrównanie wtedy? Ponieważ nie przyszły mi pieniądze żadne dzisiaj.
Są dwa wyjścia z tej sytuacji:
1. Twój pracodawca przedłuża Twoją umowę, bo chce, żebyś wróciła do pracy po ciąży. Podpisujecie normalnie kolejną umowę na papierze, po porodzie masz macierzyński a po nim wracasz do swojej pracy.
2. Twój pracodawca nie chce czekać na Twój powrót, więc jej nie przedłuża. Ulega ona wtedy „automatycznemu” przedłużeniu do dnia porodu, jeśli jesteś na l4 to masz je dalej wypłacane do dnia porodu z tym, że samodzielnie co miesiąc musisz dostarczać zaświadczenie do zusu (teraz zapewne robią to za Ciebie kadry z pracy). Dzień porodu jest ostatnim dniem Twojej umowy i pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego, który jest ci wypłacany przez cały okres na jaki się zdecydujesz. Gdy urlop się skończy niestety ale musisz szukać nowego miejsca pracy.
 
No właśnie z tego co wiem to powinna być na stałą czy jak zwą na czas nieokreślony tylko czy nie sprawia to problemu dla pracodawcy iż jestem w ciąży.
Jeśli ma obowiązek ( a według mnie tak ale tu się musisz na 100% upewnić) dac Ci obecnie umowe na stałe to Ciebie niech nie martwi czy to będzie problem dla niego. Już tyle miałaś tam umów że chyba chce Cię w tej pracy
 
Hej witam potrzebuję porady. Pracuje od 3 lat na magazynie obecnie 30 czerwca kończy mi się 3 umowa. Jestem obecnie w 10 tygodniu ciąży oczywiście na moją pracę już miesiąc przebywam na L4 z faktu tego że mam ciężko prace a 2 lata temu poroniłam. Ale chodzi mi o to że dnia 30 czerwca kończy mi się umowa a owego dnia bedeniej więcej po 13 tygodniu ciazy. Czy pracodawca ma obowiązek mi przedłużyć? Czy wcisnąć tylko do dnia porodu?
Tak musi Ci przedłużyć, łaski nie robi
 
Szczerze mówiąc nie wiem, czy musi ci dać umowę na czas nieokreślony:/ Na pewno musi Ci przedłużyć do dnia porodu, bo będziesz miała skończone 3 miesiące ciąży. Natomiast na czas nieokreślony to inna sprawa. Bo równie dobrze mógł nie planować ci przedłużać umowy, więc gdyby nie ciąża to 30 czerwca byłby twoim ostatnim dniem umowy.
 
reklama
@Zoja75 pracodawca nie musi jej przedłużać, mamy tak skonstruowane prawo pracy, że nawet jeśli pracodawca nie chce, to umowa i tak jest przedłużona automatycznie do dnia porodu, czyli pierwszego dnia na macierzyńskim. Natomiast później trzeba szukać nowej pracy, pracodawca nie musi Ci zagwarantować powrotu do pracy, tylko zatrudnienie na czas ciąży, abyś mogła przejść na macierzyński po porodzie.
 
reklama
Do góry