reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Utrata zatrudnienia po porodzie

Ja już trochę mniej w tym siedzę, ale z 1 stycznia miały się zmienić zasady i ułatwić ubieganie się o zasiłek pracownikowi - właśnie poprzez złożenie wniosku do ZUS przez pracownika.
Mam nadzieję, że pracodawca stanie na wysokości zadania i jednak ten wniosek prześle.

Gorzej będzie jeśli pracodawca przestał Cię wykazywać (lub nie wykazywał) na raportach miesięcznych.
Masz konto na PUE ZUS? Rozumiem, że teraz jeszcze pracujesz czy jesteś na zwolnieniu?
 
reklama
Ja już trochę mniej w tym siedzę, ale z 1 stycznia miały się zmienić zasady i ułatwić ubieganie się o zasiłek pracownikowi - właśnie poprzez złożenie wniosku do ZUS przez pracownika.
Mam nadzieję, że pracodawca stanie na wysokości zadania i jednak ten wniosek prześle.

Gorzej będzie jeśli pracodawca przestał Cię wykazywać (lub nie wykazywał) na raportach miesięcznych.
Masz konto na PUE ZUS? Rozumiem, że teraz jeszcze pracujesz czy jesteś na zwolnieniu?
Tak mam konto na PUE ZUS jestem na zwolnieniu lekarskim umowa skończyła się z początkiem roku ale została przedłużona do dnia porodu
 
Jak wyżej, po porodzie dostajesz świadectwo pracy i idziesz z tym do ZUS. Mi pracodawca też nie wydał z3, to w zus pani powiedziała że sami go wezwą o brakujące dokumenty, bo ja mam małe dziecko i nie mam jak jeździć po zakładach i się prosić o druczki.
Pozdrawiam
 
Z doświadczenia wiem, że pracownik po ustaniu zatrudnienia może złożyć wniosek o macierzyński do Zus, na swoim przykładzie:
Zatrudnienie ustało w dniu porodu, ja złożyłam wniosek o macierzyńskiw Zus, a Zus sam pozyskał dokumenty od pracodawcy przy czym od razu zaznaczyłam w Zus, że pracodawca ze mną nie współpracuje i nie mam możliwości samodzielnie pozyskać wymaganych dokumentów, w związku z czym Zus wezwał pracodawcę pisemnie i chcąc nie chcąc pracodawca musiał uzupełnić co trzeba. Cała procedura nie trwała długo bo niespełna miesiąc, po czym zostało mi ustalone prawo do macierzyńskiego z Zus.
Także jeżeli nie da rady porozumieć się z pracodawcą to w Zusie i tak wszystko załatwisz.
 
Gdzieś tu czytałam o jeżeli się mylę niech mnie ktoś poprawi. Jeżeli w dniu zakończenia umowy jesteś później niż w 12 tygodniu ciąży to umowa powinna się z automatu przedłużyć do dnia porodu. Jak mówię jak gadam głupoty niech mnie ktoś poprawi 🙂
Najlepiej w tym temacie chyba skontaktować się z Zusem :| co jakiś czas zmieniają te przepisy ehh
 
Czyli jednak może nie ma co się martwić?
Skoro wypłaca, to znaczy, że pracodawca przekazuje właściwe dokumenty :)
Współczuję takiej sytuacji i mam nadzieję, że wszystko załatwisz bezproblemowo.
 
reklama
Czyli jednak może nie ma co się martwić?
Skoro wypłaca, to znaczy, że pracodawca przekazuje właściwe dokumenty :)
Współczuję takiej sytuacji i mam nadzieję, że wszystko załatwisz bezproblemowo.
Dziękuję bardzo jestem wdzięczna za tak okazałą pomoc i rady . Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka 🥰
 
Do góry