reklama

warunki pracy i płacy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Kaka82, 1 Wrzesień 2010.

1. Kaka82

Kaka82 Mamusia październikowa'08

Witam.

Jak powinno wyglądać wynagordzenia za pracę w soboty. Pracuję od poniedziałku do piątku po 8h, dodatkowo pracodawca wymaga od nas pracy w sobotę (5h). Za taki dodatkowy dzień w weekend powinny być płacone 50 czy 100tki?, a może powinien się należeć dzień wolnego??

Ostatnia zima dała nam wszystkim ostro w kość. W naszym miejscu pracy brak odpowiedniego ogrzewania czego skutkiem było m.in zamarzniecie wody i kanalizacji;-/. Zastanawiam się czy w przypadku powtórzenia się sytuacji mogę odmówić wykonywania pracy i iść do domu?? Czy należą nam się posiłki regeneracyjne, dodatkowe ubranie?? Dodam że wykonuję pracę biurową jednak czestą muszę wychodzić na zewnatrz.

Pozdrawiam
    kaka

2. Melulu

Melulu TP 15.01.2009 r.

Przyjmuję, że pracujesz w zwykłej firmie (nie wnikam w przepisy szczególne, które mogą dotyczyć administracji państwowej itp.).
    Jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku, to za pracę w sobotę należy się dzień wolny. Wynika to z przepisu, który mówi o pięciodniowym tygodniu pracy. Pracodawca, który nie oddaje dnia wolnego za każdą sobotę łamie prawo i naraża się na grzywnę, to się kwalifikuje do zgłoszenia inspekcji pracy. Przy okazji - należy się CAŁY dzień wolny za pracę w sobotę choćby 1 godzinę, ale pracodawca nie ma prawa zmniejszyć z tego powodu wynagrodzenia.

Jeśli nie oddaje dnia wolnego, to łamie prawo, nawet jeśli wypłaci dodatek za nadgodziny. Odnośnie dodatku należy się 100%, bo 50% należy się tylko za godziny przepracowane w danym dniu za czas ponad ósmą godzinę pracy.

Zasady odnośnie pracy w szczególnych temperaturach możesz znaleźć w rozporządzeniu bhp. W art. 30 jest napisane, że w pomieszczeniu do pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18 stopni. O zasadach wydawania posiłków i napojów mówi rozporządzenie dostępne tutaj (napisałaś, że praca biurowa wiążąca się z wychodzeniem na dwór - nie wiem, na czym to polega, więc musisz sama dopasować swoją pracę do odpowiedniej kategorii w rozporządzeniu).

3. reklama
  4. Kaka82

Kaka82 Mamusia październikowa'08

Dzięki za odpowiedź.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Powinien i płacić i dać wolne??

Co do pracy. Zatrudniona jestem do pracy biurowej ale czasem muszę iść zastąpic kolegę by obsłuzyć klienta i wtedy niestety musze wyjść;-/

Co do temeratur to jest jeszcze tak, ze wstawił mi olejaka do biura...ale w wc, na stołówce to już masakra...

Ostatnia edycja: 3 Wrzesień 2010

Poleć forum