reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ząbkowanie

G

goszczaca

Gość
Witam. Po czym rozpoznac, że dziecko zaczyna ząbkować?Moje maleństwo zaczęło się ślinić, pcha paluszki do buzi, grzechotke, wszystko co mu w ręce wpadnie ponadto nie chętnie ciągnie butle rzuca się przy karmieniu, glowa lata a to na prawo a to na lewo. I co moze pomoc w bolu malenstwu?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Mój ślinił się od 3-4 mies, a pierwszy ząbek wyszedł Mu w 11 mies. Sprawdz dziąsełka, obrzmiałe mogą, ale nie muszą świadczyć o ząbku, dopiero pęknięte dziąsełko alarmuje, że zaraz wyjdzie perełka. Ja używałam Dentinoxu, calgelu na poczatku, czasem camilli, ale Maly o dziwo dobrze znosi wiec nie jest źle. Możesz też podawać nurofen, ja zazwyczaj daję na noc. Gryzak zimny też ponoć uśmierza ból, kromka chlebka, ogórek kiszony.
 
Pewnie masz maluszka w wieku ok 3 msc. W tym mniej więcej wieku wszystkie dzieci zaczynają sie ślinić i ssać własne rączki. Jest to naturalny etap rozwoju i niekoniecznie świadczy o tym, ze zaraz bedzie pierwszy ząbek. Po prostu zaczynają działać ślinianki. Dlatego też kolki u dzieci ustępują ok 3 msc życia, bo brzuszek zaczyna sprawniej pracować. Malec poznaje świat przez ciumkanie wszystkiego, ogląda swoje łapki, które juz potrafi utrzymać w środkowej lini ciała i jest nimi zafascynowany. Ssie wszystko co uchwyci i to jest naturalne.
Zazwyczaj pierwszy ząbek pojawia sie w podobnym czasie jak u rodziców. Jeśli wiec ty lub twój partner zaczęliście ząbkowac wcześnie, to i wasze dziecko bedzie miało podobnie.
 
Jeśli dziecko dobrze znosi, to nic :)
Starszej córce sporadycznie smarowałam Bobodentem. Zdarzało się, że nawet nie zauważałam kiedy kolejne się pojawiały...
Z młodszym synem jest masakra... Nic nie pomaga...

Jeśli masz wrażenie, że to zęby - to zaczęłabym od posmarowania jakimś żelem na ząbkowanie lub od podania schłodzonego gryzaka. Jeśli nie pomoże, możesz podać coś przeciwbólowego (nurofen, ibum, paracetamol itp.). W przypadku mojego syna Camilia wogóle nie działała, ale możesz spróbować podać. Nieco pomagał Viburcol (nie wiem jak jest teraz, ale jak ja kupowałam, to był na receptę).
 
Przy pierwszych ząbkach mojego maluszka świetnie sprawdziła się silikonowa nakładka na palec. Jest do niezwykle wygodna i niedroga forma masażu dziąseł. Możesz także na nią nałożyć żel (ja używałam calgelu), który dodatkowo złagodzi ból. Śmiało możesz ją także wykorzystać do czyszczenia pierwszych ząbków jak i już teraz do dziąseł maluszka. Po środki przeciwbólowe sięgałabym w ostateczności.
 
Jeżeli jesteś pewna, że idą zęby to masaż nakładką na palec. Jeżeli dziecko dobrze znosi ząbkowanie to nie ma sensu go faszerowac. Jeżeli jest stan podgoraczkowy a dziecko nie może zasnąć i jest niespokojne przed nocnym snem to ja bym podała nurofen. W ciągu dnia jeśli ząbkowanie jest bolesne to żel albo zimny gryzak. Ja dodatkowo psikalam hasco sept, żeby zapalenia dziasel nie było, ale tylko raz dziennie.
 
Może zwykła ciekawość świata :tak:.
Jest już starszy, coraz więcej rzeczy go interesuje i odwraca uwagę od jedzenia.
A może denerwuje się za małą dziurką w smoczku ;-).
Moja Niunia też śliniła się i pchała łapki do buzi bardzo wcześnie, a ząbki zaczęły wychodzić "standardowo", w okolicach 6go miesiąca.
I, uwierz mi, ZOBACZYSZ w buzi, że to ząbki- dziąsełka stają się WIDOCZNIE obrzmiałe, czasem czerwone. To, jak dzieci to znoszą, to inna rzecz. U nas była "masakra", NIC nie pomagało:no:,żadne żele, gryzaki z lodówki , a o masażu mowy być nie mogło- jedynie czopek na noc...No, ale są dzieci, które w miare łagodnie to przechodzą.
 
reklama
Wpychanie rączek do buzi i ślinienie się pojawiło się u nas w 3 miesiącu a pierwsze ząbki pojawiły się dopiero w 6 miesiącu. Warto zaopatrzyć się maść dentinox ja smarowałam nią dziąsła zaraz przed jedzeniem, łatwiej to mała znosiła. Przydaje się również lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, ja podaje milifen - ibuprofen w syropku. U nas gryzaki się nie sprawdziły natomiast strzałem w dziesiątkę okazała się szczoteczka do zębów, którą ciągle mieli w buzi.
 
Do góry