reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek macierzyński

Dołączył(a)
22 Grudzień 2020
Postów
12
Cześć😊 Dziewczyny proszę o pomoc. Od 01.01.2021 roku będę zatrudniona 2500 zł netto za miesiąc. Termin porodu mam na 10.08.2021. Jaki wyjdzie mi zasiłek po urodzeniu?
2500 zł x 7 miesięcy = 17500 zł
17500 : 12 miesięcy (średnia miesięczna pensja netto) = 1458 zł netto
Dobrze liczę? Znajomy miał podobna sytuacje i mówi, ze jego partnerka przez cały rok dostawała 80% z 2500 zł netto co mi się nie zgadza z tym co jest napisane na internecie. Dziekuje
 
reklama
Jeśli pracujesz krócej niż 12 m-cy - to będzie średnia z pełnych przepracowanych miesięcy.
PS. Czy to jest umowa o pracę - i do kiedy jest zawarta?
No i pewnie szykuj się na kontrolę z ZUS.
 
To jak wyżej - średnia z przepracowanych miesięcy.
Tam te netto na urlopie macierzyńskim nieco inaczej się liczy (bo nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu), ale mniej więcej otrzymasz 80% z 2500zł (chyba że wybierzesz opcję 100%/60%).
 
Cześć😊 Dziewczyny proszę o pomoc. Od 01.01.2021 roku będę zatrudniona 2500 zł netto za miesiąc. Termin porodu mam na 10.08.2021. Jaki wyjdzie mi zasiłek po urodzeniu?
2500 zł x 7 miesięcy = 17500 zł
17500 : 12 miesięcy (średnia miesięczna pensja netto) = 1458 zł netto
Dobrze liczę? Znajomy miał podobna sytuacje i mówi, ze jego partnerka przez cały rok dostawała 80% z 2500 zł netto co mi się nie zgadza z tym co jest napisane na internecie. Dziekuje
Zasiłek macierzyński to 100% świadczenia przez 4,5 miesiąca lub 80% świadczenia przez 12 miesiecy jeśli decydujesz się na zasiłek macierzyński na zasadach urlopu rodzicielskiego.
Osobiście wybrałam roczny
 
To jak wyżej - średnia z przepracowanych miesięcy.
Tam te netto na urlopie macierzyńskim nieco inaczej się liczy (bo nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu), ale mniej więcej otrzymasz 80% z 2500zł (chyba że wybierzesz opcję 100%/60%).
Przepraszam, ale się pogubiłam😊 to będzie to 80% z 2500 zł przez 12 miesięcy czy nie?
 
"Istnieje możliwość uśrednienia wysokości zasiłku pobieranego przez cały okres „rocznego urlopu macierzyńskiego”. Składając w terminie do 21 dni po porodzie wniosek o urlop macierzyński i równocześnie o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, które zostaną wykorzystane bezpośrednio po sobie (roczny urlop macierzyński), można przez cały ten czas otrzymywać 80% podstawy wymiaru zasiłku, a więc zwykle będzie to 80% dotychczas wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia."
 
@drina1984 Masz wybór - albo przez 12 m-cy otrzymywać 80% wynagrodzenia, albo druga opcja pierwsze 6 m-cy -100%, a drugie 6 m-cy - 60%.
Z automatu idzie druga opcja. Ale jak złożysz w terminie wniosek o macierzyński/rodzicielski, to przez 12 m-cy możesz otrzymywać 80%.
 
reklama
Do góry