reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa o pracę przedlużona do dnia porodu a kwota macierzyńskiego

Kamusia1812

Początkująca w BB
Dołączył(a)
6 Styczeń 2023
Postów
23
Hej!
Mam pytanie. Kto i ile wypłaca za urlop macierzyński gdy umowa o pracę jest przedłużona tylko do dnia porodu?
 
reklama
Wypłaca ZUS ,
Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku i jest to średnia z 12 miesięcy. Oznacza to, że przebywając na macierzyńskim, otrzymujesz całość pensji.

Po urlopie macierzyńskim następuje urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński na tym urlopie wynosi 60% podstawy wymiaru.

Jeśli jednak od razu zdecydujesz się na wykorzystanie obu urlopów (czyli złożysz wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski) jeden po drugim, to przez całe 52 tygodnie ich trwania będziesz otrzymywała zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.
 
Ja w czerwcu urodziłam , a w sierpniu wygasła mi umowa , więc później wypłacał ZUS taką kwotę jak pracodawca przez 2 miesiące
 
@O'laaa Niestety ale z Tobą się nie zgodzę, bo po pierwsze jeśli umowa kończy się z dniem porodu, to nie ma mowy o URLOPIE, bo on przysługuje jedynie pracownikom. W tej sytuacji zostaje wypłacany zasiłek macierzyński/rodzicielski.
Wysokość zasiłku jest to średnia z 12 m-cy (jeśli np. pójdziesz na L4, to będzie to średnia z 12 m-cy sprzed L4).
 
@O'laaa Niestety ale z Tobą się nie zgodzę, bo po pierwsze jeśli umowa kończy się z dniem porodu, to nie ma mowy o URLOPIE, bo on przysługuje jedynie pracownikom. W tej sytuacji zostaje wypłacany zasiłek macierzyński/rodzicielski.
Wysokość zasiłku jest to średnia z 12 m-cy (jeśli np. pójdziesz na L4, to będzie to średnia z 12 m-cy sprzed L4).
Ale podanie piszesz o urlop a nie zasiłek, choć chodzi o zasiłek. Myślę że Kamusi chodziło o pieniądze a nie poprawność nazewnictwa 😉
 
Do góry