reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

z dniem 31 sierpnia 2011r. z własnej woli przerwałam urlop wychowawczy (byłam na nim od 17 kwietnia 2010r do 31.sierpnia.2011r) i wróciłam do pracy z dniem 1 września 2011r. Na własną prośbę pracuje w obniżonym wymiarze czasu pracy tj na 3/4 etatu do 12 sierpnia 2012r. później automatycznie przechodzę na pełen etat (wcześniej pracowałam na cały etat; umowę mam do 14 stycznia 2014r.). Moje pytanie jest następujące: jezeli zajdę w ciążę w czasie trwania mojej umowy na 3/4 etatu to czy w takim wypadku moja umowa z pracodawca kończy się z dniem porodu?
Pani umowa wygasa 14 stycznia 2014. Chyba, że wtedy będzie Pani w ciąży (starszej niz 3 miesiące) to wtedy umowa zostanie przedłuzona do dnia porodu.


czy w dalszym ciagu bede zatrudniona wtedy już na pełen etat i przsługuje mi zarówno urlop macierzyński jak i wychowawczy?
W przypadku urodzenia dziecka w okresie od 13 sierpnia 2012 do 14 stycznia 2014 przysługuje Pani zarówno urlop macierzyński jak i wychowawczy, ale nie dłuższe niż do 14 stycznia 2014.
 
reklama
Pierwszą część urlopu wychowawczego zakończyłam 04.08.2011 r, następnie przebywałam na zwolnieniu lekarskim zw. z drugą ciążą do 07.03.2012 r. Drugie dziecko urodziłam 07.03.2012 r. - czy w takim wypadku przysługuje mi urlop macierzyński czy tylko zasiłek macierzyński?
W jakim wymiarze - 20 tyg. + 4 dodatkowe tyg.? Czy wymagany jest wniosek o urlop / ewent. zasiłek macierzyński, który składam pracodawcy?
 
Pierwszą część urlopu wychowawczego zakończyłam 04.08.2011 r, następnie przebywałam na zwolnieniu lekarskim zw. z drugą ciążą do 07.03.2012 r. Drugie dziecko urodziłam 07.03.2012 r. - czy w takim wypadku przysługuje mi urlop macierzyński czy tylko zasiłek macierzyński?
Przysługuje urlop.

W jakim wymiarze - 20 tyg. + 4 dodatkowe tyg.?
Tak.

Czy wymagany jest wniosek o urlop / ewent. zasiłek macierzyński, który składam pracodawcy?
Nie. Wymagane jest poinformowanie pracodawcy o porodzie i dostarczenie pracodawcy zaświadczenia o porodzie (o urodzeniu dziecka) wydawanego przez szpital.
 
Pani umowa wygasa 14 stycznia 2014. Chyba, że wtedy będzie Pani w ciąży (starszej niz 3 miesiące) to wtedy umowa zostanie przedłuzona do dnia porodu.



W przypadku urodzenia dziecka w okresie od 13 sierpnia 2012 do 14 stycznia 2014 przysługuje Pani zarówno urlop macierzyński jak i wychowawczy, ale nie dłuższe niż do 14 stycznia 2014.

Jestem w ciąży. Moja umowa o pracę (3/4 etatu w wyniku przerwania urlopu wychowawczego trwa do 12 sierpnia 2012r. umowę o prace mam do 14 stycznia 2014r.) i jak rozumiem kodeks pracy chroni mnie od 1 dnia ciąży i nie musze obawiac się rozwiązania umowy z tego powodu.Czy powinnam poinformować swojego pracodawcę i przedłożyć mu zaświadczenie o stwierdzeniu ciąży (czy taki dokument jest wymagany) czy poczekać?
 
Ostatnia edycja:
]Jestem w ciąży. Moja umowa o pracę (3/4 etatu w wyniku przerwania urlopu wychowawczego trwa do 12 sierpnia 2012r. umowę o prace mam do 14 stycznia 2014r.) i jak rozumiem kodeks pracy chroni mnie od 1 dnia ciąży i nie musze obawiac się rozwiązania umowy z tego powodu.Czy powinnam poinformować swojego pracodawcę i przedłożyć mu zaświadczenie o stwierdzeniu ciąży (czy taki dokument jest wymagany) czy poczekać?
Nie ma obowiązku informowania pracodawcy o ciązy. Niemniej jesli będzie Pani chciała skorzystać z jakiegokolwiek prawa przysługującego kobiecie w ciaży, bedzie Pani musiała przedłożyć zaświadczenie o ciązy.
 
Mam jeszcze takie pytanie: czy przerywając urlop wychowawczy i wracając do pracy na 3/4 etatu mój pracodawca moze w jakiś sposób przedłużyć mi umowę o pracę tylko do dnia porodu? mimo ze umowę na caly etat mam do 14 stycznia 2014r? chodzi mi o to czy taka sytuacja prawnie moze miec miejsce?
 
reklama
mozliwe że nie jasno się wyraziłam...., chodziło mi o to ze skoro przerwalam urlop wychowawczy i wróciłam do pracy na 3/4 etatu (umowa do 12 sierpnia 2012) (mimo ze umowe o prace na cały etat mam do 14 stycznia 2014r) a teraz jestem w ciąży to czy mój pracodawca może mi przedłuzyć umowę tylko do dnia porodu? czy taka sytuacja moze mieć miejsce? umowa na 3/4 etatu trwa do 12 sierpnia i mimo ciąży pracodawca automatycznie przywraca mi pełen etat?

i w jaki sposób naliczany jest zasiłek macierzyński za rok pracy na 3/4 etatu i część pełnego etatu? czy tak jak przy pełnym etacie średnia z pełnych przepracowanych 12 miesięcy?
 
Do góry